Gdzie szukać pracowników budowlanych?


Wciąż słyszy się o tym, że dziś bezrobocie jest niskie, że panuje rynek pracownika, a pracodawcy mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy. Okazuje się, że nie tak trudno dziś o informatyka, jak o budowlańca. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie szukać pracowników do branży budowlanej?

pracownik budowy

Gdzie szukać pracowników na budowę?

Prowadzisz firmę budowlaną i potrzebujesz zatrudnić pracowników? Budownictwo i geodezja to dzisiaj branże, w których jest najwięcej zawodów deficytowych. Nie jest więc łatwo o chętnego do pracy. Właśnie dlatego nie bez znaczenia jest to, jak się szuka kandydatów.

Przy tak małej ilości chętnych do pracy w budowlance, konieczne jest to, by właściwie cały czas trwać w stanie „poszukiwań”. Najlepiej jest więc umieścić w internecie ogłoszenia o pracy i cierpliwe czekać, aż ktoś na nie odpowie. Gdzie zamieścić anonse? Z pewnością na naszym serwisie w kategorii Praca we właściwym dziale, ale i na serwisach poświęconych typowo pracy. Dzisiaj ogłoszenie można dodać nawet na Facebooku.

Nie można podejść do sprawy byle jak. Obecnie sytuacja na rynku jest taka, że brakuje fachowców. Właśnie dlatego ogłoszenie o pracę musi być napisane tak, by zwróciło na siebie uwagę. Nie chodzi o to, by obiecywać gruszki na wierzbie, ale by opis stanowiska, wymagania i warunki zatrudnienia były opisane wyczerpująco. Wielu kandydatów przychylniej patrzy na anonse, w których wprost napisane jest, jakie jest wynagrodzenie. Dzięki temu wiedzą, czy praca spełnia ich oczekiwania. Tak, to właśnie to dzisiaj, gdy tak trudno o pracownika, jest najważniejsze.

Oczywiście szukając pracowników nie można pominąć tradycyjnych sposobów. Warto zgłosić tę sprawę w urzędach pracy. Wiele osób z nich korzysta. Co więcej, może się zdarzyć, że w ten sposób nie znajdzie się wykwalifikowanych robotników, albo chociaż chętnych do pracy, którzy po przyuczeniu, kursach i zdobyciu uprawnień, będą gotowi do pracy dla nas.

Często mówi się, że w budowlance pracuje coraz więcej Ukraińców. Z uwagi na to, że coraz liczniej i chętniej przyjeżdżają za pracą do Polski, warto zatrudnić ich i u siebie. Zwłaszcza, że wielu z nich zna się na budowlance, ma doświadczenie i kwalifikacje, a co najważniejsze – chęć do pracy. Warto pomyśleć o tym, by dodać ogłoszenie o pracy po ukraińsku.

urządzenie geodety

Zawody deficytowe w branży budowlanej

Jeśli szukasz pracownika do swojej firmy budowlanej lub geodety, to wiesz, że nie jest łatwo znaleźć dziś kandydata. Jest zbyt mało osób, które chciałyby podjąć się takiej pracy. Nie mówiąc o tym, jak trudno o wykwalifikowanego pracownika, który ma fach w ręku, doświadczenie, ale i odpowiednie uprawnienia.

Obecnie do zawodów, które są deficytowe, należą przede wszystkim właśnie przedstawiciele branży budowlanej. Tak ty, jak i twoja konkurencja, poszukujecie brukarzy, murarzy, tynkarzy, betoniarzy i zbrojarzy, dekarzy, stolarzy budowlanych, blacharzy, cieśli, monterów instalacji na budowach i pracowników robót wykończeniowych na budowie. Nie mówiąc i o pomocnikach budowlanych do prac wszelakich, których można przyuczyć do konkretnego fachu.

akcesoria kierownika budowy

Zarobki w budownictwie

Nie ma co się oszukiwać, że gdy poszukuje się pracowników, nie jest najważniejsza wypłata. Wiadomo, że na osoby bez pracy najlepiej zadziała zaproponowanie godziwych warunków zatrudnienia. Zwłaszcza w tak ciężkiej pracy, jak ta związana z budową.

Oczywiście, że im wyższe stanowisko, tym wyższe zarobki. Firmy specjalizujące się w analizie zarobków uważają, że w przypadku wynagrodzeń w budownictwie dość trudno jest o trafną analizę. Jednak da się zdobyć część informacji. Najlepiej zarabia kierownik kontraktu, który może liczyć nawet na 10 tysięcy złotych.

Nieco mniej dostaje kierownik budowy, po około 9 tysięcy złotych. Inżynier budowy nie powinien dostać mniej niż 4 tysiące zł, kosztorysant 5 tysięcy złotych, a majster budowy 4-6 tysięcy złotych. Operatorzy koparek zarabiają blisko 4 tysiące złotych, dekarze 2-4 tysięcy złotych. Mniej wykwalifikowani pracownicy zarabiają jednak podobnie.

Można powiedzieć, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w branży wynosi 4300 złotych. Warto jednak zaznaczyć, że ogromne znaczenie ma regionalne zróżnicowanie zarobków. Najwięcej w branży budowlanej zarabia się na Mazowszu, a najmniej w województwie podkarpackim.

Odpowiedz