Poszukiwany pracownik HR – jak znaleźć idealną osobę do pracy w kadrach?


W Twojej firmie potrzebna jest osoba do zarządzania zasobami ludzkimi? Szukasz kandydata do kadr? Przeczytaj, jakie wykształcenie i umiejętności powinien mieć pracownik HR, sprawdź gdzie szukać chętnych na to stanowisko i poszukaj osoby idealnej.


pracownicy w biurze

Praca w HR/kadrach

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie o to, czym jest ów HR? To skrót od ang. „human resoures” i oznacza zasoby ludzkie. Mimo, że pojęcie ma dwojakie znaczenie, do potrzeb niniejszego poradnika wykorzystamy jedno z nich, a mianowicie to, które wiąże się z zarządzaniem. Osoba, które pracuje w dziale HR zajmuje się całą polityką personalną, a więc rekrutacją i zwalnianiem pracowników, ich przeszkoleniem, motywowaniem.

Warto wiedzieć, że dział kadr zajmuje się też administracją. Osoby pracujące w kadrach muszą więc świadczyć kompleksować obsługę kadrowo-płacową pracowników. Tak więc prowadzą dokumentację personalną i rozliczenia urlopów, zwolnień lekarskich, zasiłków itp., w tym wyliczają wynagrodzenie i realizację innych świadczeń, takich jak ZUS, US, GUS, PFRON.

Szukając osoby do pracy w HR/kadrach, warto skorzystać przede wszystkim z możliwości, jakie daje internet. Dzisiaj za darmo można umieścić ogłoszenie o pracę na naszym serwisie. Dzięki temu jest większa szansa, że osoby, które aktywnie poszukują zatrudnienia w kadrach, znajdą ofertę.

wykresy i liczby

Jakie wykształcenie musi posiadać HR-owiec?

Osoba, której kandydaturę powinno się rozważyć na stanowisko specjalisty HR powinna być absolwentem zarządzania, najlepiej na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi, ale nie tylko. Z powodzeniem w pracy sprawdzi się osoba po psychologii biznesu, marketingu, socjologią.

Dobrze, gdy kandydat do pracy w dziale HR ma ukończone również studia podyplomowe lub kursy związane z employer branding, wystąpieniami publicznymi, zarządzaniem projektami, ale i z coachingu, doradztwa zawodowego, emisji głosu.

analizowanie wykresów

Jaki powinien być pracownik kadr?

Wykształcenie to jedno. Wiele osób zwraca jednak uwagę na to, że w przypadku pracy w dziale kadr, istotne jest doświadczenie. Osoba, która nawet nie ukończyła zarządzania, ale od lat pracuje w zawodzie, może mieć wiedzę praktyczną, która się znacznie bardziej przyda w pracy.

A jaki powinien być HR-owiec? Z pewnością w dziale kadr sprawdzi się osoba, która jest spostrzegawcza, samodzielna, otwarta i komunikatywna, nastawiona na realizację celów. Dodatkowo, powinna mieć umiejętności organizacyjne i umieć rozwiązywać problemy. Kandydaci do pracy w kadrach powinni też być kreatywni i mieć innowacyjne myślenie.

liczenie wynagrodzenia

Odpowiedz