Czy warto jeździć na łyżwach? Jakie łyżwy kupić?

Jednym ze sportów, który kojarzy nam się z zimą jest jazda na łyżwach. Chociaż wciąż nie ma śniegu i od niedawna utrzymuje się niska temperatura, w wielu miastach już otwarto lodowiska. Warto z tego skorzystać. Dlaczego? Jakie łyżwy wybrać?

kobieta jeździ na łyżwach

Co daje jazda na łyżwach?

Z pewnością wiele osób na lekceważące podejście do jazdy na łyżwach. Myślą, że to po prostu zabawa. Nic bardziej mylnego. Oczywiście – jest to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu. Idąc na łyżwy można dobrze się bawić, potraktować to jako spotkanie towarzyskie, ale także jest to okazja do pobycia samemu ze swoimi myślami. Warto jednak wiedzieć, że jazda na łyżwach daje też wiele innych korzyści. Jakich?

Przede wszystkim podczas jazdy na łyżwach pracuje całe nasze ciało. Abyśmy mogli utrzymać równowagę, musimy pracować zarówno nogami, jak i rękami, ale i aktywować wiele mięśni. Pracują zwłaszcza nogi, ale i pośladki. Jeżdżąc na łyżwach wykonujemy trening, który pomaga wzmocnić wydolność organizmu. To doskonały sposób na spalanie kalorii podczas ciekawego sportu. Co ważne, dzięki płynnemu ruchowi odciążone są kostki, ale i stawy. Jeżdżąc na łyżwach poprawiamy swoją odporność. Sport ten pozwala nam też na poprawę samopoczucia – jak każdy inny sprzyja wydzielaniu endorfin.

Dla kogo jazda na łyżwach?

Jak już wspomniano – dzięki płynnemu ruchowi znacznie mniej obciąża się stawy, niż np. biegając, jednak nie można zapominać o tym, że mimo wszystko jednak nacisk na nie występuje. Poza tym – poruszając się po lodzie dość łatwo o kontuzję.

Właśnie dlatego nie jest to sport dla każdego. Kto powinien z niego zrezygnować? Na pewno jazdy na łyżwach muszą sobie odmówić kobiety w ciąży. Nie jest też wskazana u osób z osteoporozą i po świeżo przebytych urazach. Z pewnością ostrożne muszą być i ci, którzy mają problemy z kręgosłupem i schorzenia narządów ruchu.

Jakie łyżwy kupić?

Do wyboru mamy łyżwy hokejowe i figurowe. Nie jest tak, że pierwsze są dla mężczyzn, a drugie dla kobiet. Warto po prostu pomyśleć o swoich umiejętnościach. Jeśli dopiero zaczynami przygodę z tym sportem i nie wiemy, czy nam się to spodoba, lepiej nie kupujmy nowych łyżew. Warto wypożyczyć na lodowisku, jeśli jest taka możliwość lub po prostu kupić łyżwy używane. Wiele osób sprzedaje łyżwy w idealnym stanie.

Osobom początkującym zaleca się zakup łyżew hokejowych. Nie mają czubków, więc jazda opiera się na odpychaniu się całą powierzchnią łyżwy. Pozwala to na szybką naukę. Ponadto takie łyżwy są wąskie i krótkie, gdyż sięgają lekko za kostkę. Co więcej, mocno przylegają do stopy w każdym miejscu, zwłaszcza przy pięcie, która jest jeszcze dodatkowo wzmocniona. Chroni to ścięgno Achillesa, ale i pozwala na zdecydowanie lepsze czucie łyżwy całą stopą.

łyżwy hokejowe

Łyżwy figurowe są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników, bo wymagają innej techniki jazdy. Ząbki, które są z przodu płozy służą do odpychania się do przodu. Często jednak mogą być przyczyną wywrotek.

łyżwy figurowe

Kwestią do rozstrzygnięcia jest też to, czy postawić na but skórzany czy plastikowy i jaki system mocowania wybrać. Skórzane buty łyżew dopasowują się do stopy, więc zapewniają większy komfort i stabilniejszą pozycję podczas jazdy. Z kolei plastikowe łatwiej i szybciej się zakłada.

A zapięcie? Klamry wydają się być rozwiązaniem wygodniejszym, ponieważ szybciej się je zapina i rozpina. Jednak to sznurówki pozwalają na lepsze dopasowanie buta do nogi, a więc nie tylko lepszą jazdę, ale i mniejsze ryzyko kontuzji. Co więcej, klamry mogą się szybko psuć, luzować i nawet rozpinać w czasie jazdy. Sznurówki nawet jak się przetrą, to po prostu można je wymienić na nowe.

Odpowiedz