Kto sprawdzi się w pracy jako ochroniarz?


Chcesz zatrudnić ochroniarza, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? A może chcesz pracować jako pracownik ochrony osób lub mienia? Sprawdź, czym zajmuje się ochroniarz, kto może nim zostać i gdzie najczęściej znajduje zatrudnienie.

broń

Czym zajmuje się ochroniarz?

Na początek warto zaznaczyć, że ochrona osób i mienia to zajęcie trudne, które wymaga nie tylko odwagi, ale i odpowiedzialności. Zawód ten obecnie jest coraz bardziej popularny. Ochroniarzy szukają zarówno właściciele placówek handlowych, zarządcy miejsc użyteczności publicznej, organizatorzy imprez masowych, właściciele banków. Ogłoszenia o pracy zamieszczają głównie w internecie, gdyż w ten sposób najłatwiej jest im dotrzeć do potencjalnych pracowników. Sprawdzając je m.in. właśnie na Sprzedajemy.pl można się z łatwością przekonać o tym, jak jest ich wiele. Nie jest więc trudno znaleźć zatrudnienie. A co można robić?

Przede wszystkim można odpowiadać za zabezpieczenie mienia w lokalach handlowych, finansowych, usługowych i w miejscach publicznych. Co więcej, ochroniarze często pilnują porządku w trakcie trwania imprez masowych. Nie można nie wspomnieć także o konwojentach. To na nich spoczywa odpowiedzialność za duże kwoty pieniężne, cenne przedmioty, materiały niebezpieczne, broń i amunicję. Ochroniarze strzegą też budynków prywatnych – są stróżami na osiedlach, parkingach, w przedsiębiorstwach, ale również często należą do grup interwencyjnych pilnujących zdalnie domów i innych nieruchomości. Ponadto zdarza się, że ochroniarze zajmują się personami określanymi mianem VIP.

ochroniarz

Jak zostać pracownikiem ochrony?

Osoba, która chce zostać ochroniarzem ma dwa wyjścia do wyboru. Może ukończyć szkołę policealną, która przygotowuje do pracy na niższych stanowiskach lub udać się na studia wyższe z zakresu ochrony. Można też pójść po prostu na szkolenie, kurs przygotowujący z zakresu teoretycznego i praktycznego wyszkolenia strzeleckiego, samoobrony, technik interwencyjnych oraz znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem ochrony osób i mienia.

Zdecydowanie częściej do pracy poszukiwani są kwalifikowani pracownicy ochrony. Poza tym – są lepiej wynagradzani. Właśnie dlatego znacznie lepiej jest skończyć odpowiednią szkołę. Jeśli jednak nie było to możliwe, zawsze można skorzystać z kursu, by otrzymać licencję I stopnia. Z czasem można też zapisać się na specjalistyczny kurs i otrzymać licencję II stopnia.

Kto sprawdzi się w pracy jako ochroniarz?

Pracownikiem ochrony może zostać zarówno mężczyzna, jak i kobieta, ale raczej jest to zawód preferowany przez panów. Osoba, która chce być ochroniarzem musi być sprawna fizycznie, a także posiadać cechy charakteru takie jak: odwaga, pewność siebie, spostrzegawczość. Pracownik ochrony osób i mienia musi być też odporny na stres. Niestety praca jako ochroniarz może odbijać się na życiu prywatnym, rodzinnym.

Odpowiedz