Smartwatch, smartband czy zegarek sportowy? Jaka inteligentna galanteria dla osoby aktywnej fizycznie?


Osoby, które uprawiają sport, chcą monitorować swoje postępy. Najczęściej zaczynają od zainstalowania aplikacji na smartfonie, jednak to z czasem przestaje wystarczać. Nie pozwala bowiem monitorować, np. tętna czy zachęcać do aktywności przy dłuższej bezczynności. Właśnie dlatego osoby aktywne decydują się na inteligentną galanterię. Do wyboru mają smartwatche, smartbandy i zegarki sportowe. Co się sprawdza najlepiej?

bransoletka sportowa

Czym jest smartwatch?

Smartwatch to nic innego jak zegarek, ale wzbogacony o funkcjonalności smartfona. Ma więc ekran, a nie tarczę. Tańsze są łącznikami z telefonami, a droższe niemalże im dorównują – można do nich włożyć kartę SIM, wykonywać połączenia, sprawdzać powiadomienia, sterować odtwarzaczem muzycznym.

Osobom aktywnym fizycznie przydaje się funkcja fitness. Smartwatch może liczyć kroki, przebyty dystans, spalone kalorie, tętno, długość snu. Oczywiście wiele zależy od tego, w jakie czujniki jest wyposażony. Dobrze, jeśli chce się używać smartwatcha na co dzień, podczas biegania i pływania, jest wybrać model wodoodporny.

Smartwatch nie musi mieć wyglądu typowo sportowego. Wielu producentów oferuje smartwatche, które wyglądem nie odbiegają od klasycznych zegarków. Z powodzeniem można je więc nosić nawet do garnituru.

Wadą urządzenia jest to, że z uwagi na ekran i dużą funkcjonalność, wymaga częstego ładowania baterii. W dodatku modele wyposażone w czujniki i wiele funkcji są stosunkowo drogie.

smartwatch

Smartband dla sportowca

A czym jest smartband i czy sprawdzi się u osoby aktywnej? To znacznie tańsza alternatywa dla smartwatcha. To prosta w obsłudze opaska, która monitoruje aktywność fizyczną. Może być wyposażona w ekran, ale nie musi. Najczęściej liczy kroki, mierzy tętno, pozwala sprawdzić długość i jakość snu, jednak do przedstawiania danych potrzebuje smartfona.

Wiele opasek pozwala również na sprawdzenie, kto dzwoni lub napisał wiadomość. Zdarzają się modele, które wzbogacone są o GPS, więc prezentują również przebytą odległość.

Zaletą smartbandu jest niska cena i waga oraz kompaktowe rozmiary. Co więcej, wiele modeli ma wymienne paski, dzięki czemu można personalizować bransoletkę. Największym atutem tego typu gadżetu jet to, że na jednym ładowaniu może wytrzymać zazwyczaj kilkanaście dni, a zdarza się, że i dużo więcej.

smartband

A może zegarek sportowy?

Osoby, które uprawiają sport mogą zdecydować się również na zakup zegarka sportowego. Działa podobnie jak smartwatch, chociaż jest bardziej skupiony na funkcjach związanych ze sportem. W przeciwieństwie do bransoletki, może działać samodzielnie – bez wsparcia telefonu.

Pozwala na bardziej dokładne śledzenie postępów w aktywności fizycznej i to z poziomu zegarka. Da się sprawdzić nie tylko puls, ilość spalonych kalorii, ale też prędkość, dystans, czas rytm itd.

zegarek sportowy

Smartwatch, smartband czy zegarek sportowy?

Co wybrać? Osoby, które uprawiają sport regularnie, na poziomie wyższym niż amatorski, potrzebują dobrego badania wyników, powinny postawić na zegarek sportowy. Dla tych, którym zależy nie tylko na mierzeniu aktywności, ale i na dostępie do funkcjonalności smartfona – niech postawią na smartwatch. Z kolei ci, którzy potrzebują bodźca do ruszenia się i gdy już uprawiają aktywność, chcą wiedzieć, jaki mają puls – powinni postawić na bransoletkę. Wszystkie rozwiązania z kolei informują o zbyt długim czasie zastania, monitorują sen.

Odpowiedz