Logistyka magazynowa – jak się za to zabrać?


Dzisiaj logistyka to dla wielu za mało. Zarówno przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją, jak i te, które działają w branży transportowej, potrzebują magazynów. Aby sprawnie działały, niezbędne jest zadbanie o to, by na miejscu pracowali wykwalifikowani ludzie, a do dyspozycji mieli innowacyjne maszyny i systemy. Jak o to wszystko zadbać?

magazyn

Na czym polega logistyka magazynowa?

Dzisiaj ważne jest, by zapewnić klientom kompleksowe usługi, w każdej dziedzinie. Nie inaczej dzieje się w logistyce. Coraz częściej sam transport to za mało. Dystrybutorzy potrzebują magazynów. Warto więc wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom. Jak? Oferując pełną logistykę magazynową, a więc m.in. magazynowanie towaru, zabezpieczanie go np. poprzez foliowanie, zarządzanie dostawami, dystrybucję produktów i organizację pracy na terenie hali tak, by była w pełni bezpieczna i wydajna.

W ramach logistyki magazynowej oferować warto konfekcjonowanie, paletyzację lub rozpaletyzowanie, przepakowywanie, składowanie towarów, etykietowanie, sztauowanie ładunków nienormatywnych, a nawet – załadunek do kontenerów morskich. Trzeba oczywiście dołożyć wszelkich starań, aby możliwe było magazynowanie towarów różnego typu, także tych o szczególnych wymaganiach dotyczących przechowywania, w tym – produktów o niestandardowych wymiarach.

magazyn regałów

Kogo zatrudnić do magazynu?

Aby magazyn mógł działać w sposób właściwy, zatrudnić należy osoby, które będą znały się na tym, jak działa magazyn i logistyka. Warto szukać więc doświadczonych osób lub oferować szkolenia. Na niektóre stanowiska w magazynach niezbędne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji.

Kogo zatrudnić? Z pewnością przyda się osoba na stanowisko kierownika magazynu. To do jego obowiązków będzie należało planowanie, organizacja, kierowanie i kontrolowanie działalności magazynu. To on będzie odpowiadał za odbiór, transport, przechowywanie, wypełnianie zamówień i utrzymanie odpowiedniego poziomu obiektu magazynowego.

Przyda się też koordynator dostaw, magazynierzy, operatorzy wózków widłowych, pakowacze, pracownicy magazynu dbający o to, co związane z codziennym funkcjonowaniem magazynu i wielu innych. W tym oczywiście kierownik utrzymania ruchu, specjalista ds. importu, eksportu, dystrybucji i logistyki itd. W zależności od oferowanych usług.

operatorzy wózka do wysokiego składu

Co usprawni działanie magazynu?

Oczywiście pracownicy są ważni, ale nie tylko oni. Aby dobrze zaplanować logistykę magazynową i usprawnić cały proces, trzeba być otwartym na maszyny, pojazdy i programy, które ułatwią pracę. Na wyposażeniu magazynu muszą znaleźć się specjalne regały: paletowe, lekkie, wspornikowe, z pojemnikami. Nie może zabraknąć drabinek i schodków, platform, wózków widłowych.

Samo rozmieszczenie regałów jest ważne. Muszą się między nimi mieścić nie tylko ludzie, ale też wózki widłowe. Nie mówiąc o wydzieleniu stref dla poszczególnych rodzajów produktów.

W magazynie powinien znaleźć się nowoczesny system monitoringu, który pozwali na stałą kontrolę magazynów. Na wyposażeniu powinien znaleźć się system, który zapewni właściwe warunki do przechowywania produktów, w tym zadba o temperaturę i wietrzenie hal, w zgodzie ze specyfikacją towaru.

Nie można zapomnieć i o programie do obsługi magazynu. Dzięki niemu znacznie łatwiej będzie nad wszystkim zapanować, by pracować wydajnie i nie zawieść klientów.

towary na regałach magazynu

Odpowiedz