Jak znaleźć dobrego grafika komputerowego?


Zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy natrafiają w swojej działalności na konieczność podjęcia współpracy w grafikiem. Może to być zarówno potrzeba zatrudnienia osoby z danymi umiejętnościami w firmie, jak i zlecenia freelancerowi jakiejś pracy. Jak znaleźć dobrego grafika? Gdzie szukać? Na co zwrócić uwagę, by nie żałować wyboru?

grafik komputerowy

Gdzie szukać grafika komputerowego?

Właściwie nie jest trudno odpowiedzieć na pytanie o to, gdzie szukać grafika komputerowego. Dzisiaj jedynym słusznym miejscem jest internet. Warto więc zamieścić na naszym serwisie ogłoszenie o pracy i czekać na zgłoszenia. Można oczywiście zlecić rekrutację firmie zewnętrznej. Jednak to już większe koszty. Poza tym – nie zawsze zachodzi taka potrzeba.

biurko grafika komputerowego

Jak szukać grafika?

Na pytanie o to, jak szukać, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Prawda jest bowiem taka, że wiele zależy od tego, czego potrzeba. Jeśli potrzebujemy czegoś na już i to w postaci jednorazowej usługi – warto skorzystać z usług kogoś, kogo projekty nam się podobają.

Jeśli ma to być coś wyjątkowego, np. identyfikacja wizualna firmy – dobrze jest ogłosić konkurs. W sytuacji, w której chce się zlecić zaprojektowanie i druk materiałów – lepsze będą drukarnie. A co jak się szuka grafika do stałej współpracy? Tutaj potrzeba więcej czasu i uwagi. Należy posprawdzać oferty, portfolia, poprosić o rekomendacje itd.

Praca jako grafik to niejako twórczość artystyczna. Właśnie dlatego podczas poszukiwań to na tym aspekcie warto się skupić. Warto porównać swoje wymagania z tym, co dotychczas tworzył grafik. Może mieć swój styl, którego nie zmieni. Lepiej od razu nie wchodzić sobie w drogę.

Z pracą grafika jest jak z pracą malarza – każdemu podoba się coś innego. Warto nie opiniować samodzielnie. Dobrze jest pokazać portfolio innym osobom i zapytać o opinie. Oczywiście nie zdradzając wcześniej swojej. W przypadku materiałów firmowych warto ocenić je nie tylko pod kątem artyzmu, ale również tego, czy jest w nich czytelny „przekaz”.

grafika komputerowa wizytowki

Jak znaleźć dobrego grafika komputerowego?

Praca grafika jest dość specyficzna – bardzo często osoby takie wolą świadczyć usługi z domu. Warto zastanowić się, czy chce się pójść na tego rodzaju umowę. We własnym środowisku grafik może działać bardziej twórczo.

Warto też podpytać, jak dana osoba pracuje. Jak (i czy w ogóle) stara się poznać potrzeby klienta, czy przedstawia różne projekty itp. Nie bez znaczenia jest też to, jak idzie się porozumieć z grafikiem. Tutaj ważne są referencje. Kontakt nie może być utrudniony. Nie bez znaczenia jest też terminowość.

Oczywiste, że grafik musi znać się na swojej pracy i obsłudze narzędzi, które mają mu w niej pomóc. Musi też dostarczać swoje dzieła w rożnych formatach – w zależności od tego, do czego mają być wykorzystane.

Odpowiedz