Kto sprawdzi się w pracy jako przedstawiciel handlowy?

Szukasz pracy jako przedstawiciel handlowy? Nie wiesz, czy to zajęcia dla ciebie? A może prowadzisz firmę i potrzebujesz handlowca i chcesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę podczas rekrutacji? Podpowiadamy!

uścisk dłoni

Praca dla przedstawiciela handlowego

Przedstawiciel handlowy to osoba, która reprezentuje przedsiębiorstwo na zewnątrz. To od niego bardzo często zależy sukces firmy. Zajmuje się bowiem poszukiwaniem klientów, przedstawianiem oferty, której efektem ma być sprzedaż produktów/usług. To handlowiec musi również dbać o utrzymywanie kontaktów z klientem. Nie dziwi więc ilość ogłoszeń o pracę dla przedstawicieli handlowych. Osoby, które pełnią tego typu zadanie są potrzebne w każdej firmie. Niestety, mimo że ofert jest dużo, nie jest łatwo znaleźć dobrego handlowca. Tak samo – wiele osób, które myślą, że nadają się na takie stanowisko szybko odkrywa, że nie jest to łatwe zajęcie.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Jak już wspomniano – handlowiec reprezentuje firmę na zewnątrz. To on udaje się na spotkania z potencjalnymi, ale i obecnymi klientami. Jego zadaniem jest oczywiście zrealizowanie określonego przez przedsiębiorstwo planu sprzedażowego. Jednak musi wypełnić go zarówno dbając o korzyść dla firmy, jak i dla klientów.

Przedstawiciel handlowy najczęściej pracuje na terenie wyznaczonego regionu. Zasięg terytorialny bywa różny w zależności od branży. Zdarza się, że obejmuje nawet cały kraj. W związku z tym jest to zajęcie dość specyficzne. Wymaga częstych podróży, bycia w obcych miejscach, wśród nowych ludzi.

Co więcej, praca handlowca jest często organizowana przez niego samego. Jednak z jej efektów jest rozliczany. Jakość pracy przedstawiciela handlowego mierzona jest poprzez wyniki sprzedażowe. To, czy osoba nadaje się do pracy jest często wynikiem kompilacji wielu umiejętności, ale i cech charakteru, osobowości.

Cechy idealnego handlowca

W procesie rekrutacji osoby na stanowisko przedstawiciela handlowego, ale i zastanawiając się, czy samemu nadaje się do tego typu pracy warto wziąć pod uwagę to, jakie cechy charakteryzują dobrego handlowca. Nie tylko wykształcenie, znajomość branży – produktu/usługi, a właśnie to, jaki jest przedstawiciel, przekłada się na jego sukces.

Kandydat na przedstawiciela powinien posiadać takie cechy jak:

  • nienaganny wizerunek – nie ma co się oszukiwać, że wygląd nie jest ważny. Każdy zwraca na niego uwagę i po ocenie wizualnej danej osoby przypisuje się jej określone cechy. Właśnie dlatego dobry handlowiec musi nie tylko dobrze wyglądać. Także to, jaką postawę przyjmuje, jaki ma ton głosu, gesty – wszystko ma znaczenie;
  • zdolności komunikacyjne, w tym bycie dobrym mówcą i umiejętność słuchania;
  • łatwość nawiązywania kontaktów z innymi;
  • empatia, zorientowanie na drugą osobę;
  • zmysł obserwacji i wyciągania wniosków;
  • odporność na stres;
  • pewność siebie;
  • umiejętność zarządzania sobą w czasie, samodyscyplina;
  • determinacja, nastawienie na cel.

Ponadto osoba, która chce pracować jako handlowiec, musi znać techniki sprzedażowych i negocjacyjne.

Odpowiedz