Jesień w ogrodzie – co trzeba zrobić w ogrodzie przed zimą?

Jesień w ogrodzie to czas wzmożonych prac. Należy go uporządkować i przygotować na zimę. Jakie prace należy wykonać, zanim przyjdą przymrozki?

dynia

Sadzenie roślin jesienią

Czy jesienią sadzi się rośliny? Oczywiście, że tak! Aby wiosną cieszyć się w ogrodzie pięknem roślin cebulowych: tulipanów, krokusów, przebiśniegów, hiacyntów itd. należy zasadzić je właśnie teraz. Cebule powinny być duże, zdrowe, bez liści i korzeni. Po przymrozkach należy okryć je korą lub gałązkami drzew iglastych.

Jeśli jeszcze nie wykopało się i nie posadziło na nowo cebul lilii, to właśnie na nie czas. Warto też przesadzić z rozsadnika kwiaty takie jak bratki, niezapominajki, stokrotki.

Jesienią sadzi się też drzewa i krzewy. Te produkowane w pojemnikach, jak i z odsłoniętym korzeniem. Przed zimą zdążą się przyjąć. Pod żadnym pozorem nie można przycinać gałęzi drzew.

Początek jesieni to też idealny czas na zakładanie wrzosowiska. Co więcej, efekt takiej pracy jest widoczny od razu i cieszy oko w czasie, gdy ogród już przekwita.

wrzosy

Co z roślinami jednorocznymi i wieloletnimi?

Z rabatek należy usunąć wszystkie resztki uprawianych roślin jednorocznych, a zwłaszcza chwasty. Należy ziemię przekopać dość głęboko. Pozwoli to napowietrzyć ziemię. Poza tym do wiosny odpocznie. Nie należy po przekopie grabić. Ziemia powinna być bryłowata.

Jeśli nie ma dobrego pH należy glebę odkwasić. Stosuje się w tym celu nawozy wapniowe. Po kilku tygodniach należy użyć nawozu organicznego, najlepiej obornik. Może być też kompost.

Można też wysiać nasiona roślin szybko rosnących: facelii, gorczycy, żyta, rzepaku lub gryki na tzw. poplon. Jak osiągną 20-25 cm należy je przekopać, by pod ziemią uległy stopniowemu rozkładowi. Rośliny ozime, takie jak rzepak czy wyka przekopuje się wiosną, ale zanim zawiążą się na nich kwiaty.

Rośliny wieloletnie należy poprzycinać, usunąć uschnięte części. Jeśli są chore osobniki, trzeba się ich pozbyć – najlepiej spalić.

To, co sezonowe i uprawiane w pojemnikach, skrzynkach balkonowych itp. należy wyrzucić na kompost (jeśli nie jest chore i nie ma szkodników), ziemię rozrzucić na rabaty w ogrodzie, a pojemniki umyć, wysuszyć i przezimować.

Jak zadbać o trawnik jesienią?

Jesienią trawę należy kosić rzadziej niż latem i zdecydowanie wyżej. Ostatnie koszenie powinno odbyć się pod koniec października. Warto kupić aerator i rozluźnić nieco trawnik. To, co ważne, to regularne czyszczenie trawnika, np. przy pomocy dmuchawy do liści z opadłych liści, gałązek, obumarłych części roślin i gnijących owoców. Jeśli się je zostawi – stworzą warstwę nieprzepuszczalnego filcu. Jeśli słońce dopisuje, można na trawnik rozrzucić kompost.

Jeśli dopiero chcemy posiać trawnik, to najlepiej zrobić to właśnie jesienią. Prace zaczyna się od zbadania pH gleby i zadbanie o odpowiedni współczynnik (5,5 do 7,0) przy pomocy nawozów. Teren trzeba też odchwaścić, usunąć z niego korzenie i kamienie. Jeśli posesja ma większe rozmiary, najlepiej użyć glebogryzarki. Kolejnym krokiem jest utwardzenie terenu. Następnie pozostaje już siew, grabienie i ubijanie ziemi, by wbić w nie nasionka. Kolejny etap to regularne podlewanie. Alternatywą do siania trawy jest trawnik z rolki.

dmuchawa do liści

Odpowiedz