Czy lokal gastronomiczny to dobry pomysł na biznes?

Szukasz pomysłu na biznes? Nie wiesz, na co się zdecydować? Zastanawiasz się, czy lokal gastronomiczny to dobry pomysł na biznes? Wyjaśniamy, z czym to się wiąże i czy na pewno warto o tym pomyśleć.

wnętrze restauracji

Czy lokal gastronomiczny to dobry pomysł na biznes?

Trudno powiedzieć, czy taki biznes jest dobrym pomysłem. Są tacy, którzy odnoszą sukces i tacy, którzy lokal zamykają po kilku miesiącach. Najważniejsze, to mierzyć siły na zamiary. Warto od początku wiedzieć, czym ma być dane miejsce. Trzeba się zdecydować, jaka będzie to gastronomia. Można przecież otworzyć restaurację, bar z przekąskami, śniadaniownię, kawiarnię, fast food. Każdy z lokali wiąże się z koniecznością poniesienia innych nakładów finansowych i z mniejszym lub większym ryzykiem. Nie mówiąc o zyskach. Warto przeanalizować zarówno to, skąd weźmie się pieniądze na start biznesu, jak i to, jaki udział w jego prowadzeniu się będzie miało.

lokal gastronomiczny

Co sprawdzić zanim otworzy się lokal gastronomiczny?

Aby móc otworzyć restaurację, bar szybkiej obsługi, kawiarnię można albo samodzielnie założyć firmę, albo postawić na franczyzę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Trzeba je rozważyć.

Lokalizacja ma znaczenie. Warto rozejrzeć się po mieście – czy jest w ogóle dobry lokal na gastronomię? Na jakiej zasadzie się go pozyska: kupno, wynajem, dzierżawa? Czy będzie możliwość jego adaptacji do własnych potrzeb? Z jakimi kosztami będzie się to wiązało? Czy lokal spełni warunki? Jakich formalności trzeba będzie dopełnić?

Poza tym – co z konkurencją? Jakie firmy funkcjonują w okolicy, a jakie upadły i dlaczego? Jacy są potencjalni klienci? Jak można do nich dotrzeć? Inny lokal sprawdzi się przy uniwersytecie, a inny w pobliżu biurowców, czy na osiedlu mieszkaniowym.

restauracja

Pracownicy do gastronomii

Planując otworzenie lokalu gastronomicznego nie można skupić się tylko na jego charakterze, lokalizacji, menu, akcji promocyjnej. Jest ważniejsza kwestia: pracownicy. Samodzielnie można prowadzić food trucka, chociaż i to może być stosunkowo trudne.

Czym większy lokal, z szerszą ofertą, tym więcej pracowników należy zatrudnić. To wiąże się z koniecznością uwzględnienia w kosztach prowadzenia działalności ich wynagrodzeń. Oczywiście zatrudniając kelnera ma się pomoc w lokalu, ale związaną z obsługą klienta i dbaniem o salę. Trudno jednak wymagać więcej obowiązków, choć różnie to bywa. Zwłaszcza, jeśli nie chce się wypłacać wysokiego wynagrodzenia. Wówczas okazać się może, że potrzebny jest w lokalu jeszcze barman. On zadba o to, by obsłużyć klienta bardziej kompleksowo, choć nie zawsze.

W lokalu musi znaleźć się też kucharz, a nawet kilku a często nawet szef kuchni, nie mówiąc o tym, jak ważne są pomoce kuchenne. Im większy lokal i z szerszą ofertą, tym więcej pracowników należy zatrudnić. Szukać warto ich przez internet, zamieszczając ogłoszenia o pracy na naszym serwisie. W ten sposób zdecydowanie mniej czasu poświęci się na rekrutację, a więcej zostanie na inne aspekty związane z otwarciem lokalu gastronomicznego.

bar

 

Odpowiedz