Muszki owocówki, mole spożywcze i inne owady – jak się ich pozbyć z kuchni?

Niestety, nawet w sterylnym mieszkaniu mogą się pojawić nieproszeni goście w postaci insektów. Zwłaszcza wiosną i latem. Najczęściej pojawiają się w kuchni muszki owocówki, mole spożywcze, mrówki. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

mrówki

Muszki owocówki – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Muszka owocówka środowisku naturalnym pojawia się od czerwca do października, ale w mieszkaniu może żyć o wiele dłużej. Najczęściej jej jaja przynosimy do domu na owocach i warzywach, ale może się zdarzyć, że dorosły osobnik wleci do domu przez okno zwabiony zapachami, które wyczuwa z kilkunastu metrów.

Muszka owocówka żywi się mikroorganizmami, które występują w psującej się żywności. Właśnie na owocach, nadkrojonych warzywach, a także na resztkach innego jedzenia składa jaja. Po kilkunastu godzinach są z nich już larwy, a następnie dorosłe osobniki. Rozmnażają się w szybkim tempie, chociaż żyją dość krótko.

Jak się pozbyć muszek owocówek? Najpierw należy wyrzucić ich siedlisko – nie do kosza w domu, a na zewnątrz. Następnie należy dokładnie wyczyścić blaty, szafki, płytki ścienne i podłogi. Warto przetrzeć również naczynia, a także butelki z sokami, słoiki z przetworami itp. Kolejnym krokiem jest walka z owadami. Duże skupisko muszek warto wciągnąć odkurzaczem. Kolejnym krokiem powinno być postawienie pułapki na muszki owocówki. Może być gotowa, kupiona ze sklepu, ale sprawdzi się też zrobiona domowym sposobem. Wystarczy w słoiku umieścić kawałki owoców lub sok – coś co je zwabi, szczelnie zamknąć folią i nakłuć ją w kilku miejscach.

A jak zapobiegać muszkom? Najlepiej zachowywać porządek w kuchni, myć owoce i warzywa przyniesione do domu, a w oknach umieścić siatki ochronne. Muszki nie lubią zapachu mięty. Można jej liście kłaść w misce z owocami.

pułapka na muszki owocówki

Jak zwalczyć mole spożywcze?

Kolejnymi owadami, które mogą się pojawić w kuchni, są mole spożywcze. Tak jak muszki, tak i je możemy przynieść do domu ze sklepu, mogą też wlecieć do kuchni przez okno lub wejść do niej przez kratkę wentylacyjną.

O tym, że w domu są mole, można dowiedzieć się, gdy z szafki z suchymi produktami wyleci motyl niewielkich rozmiarów lub w ryżu, kaszy zobaczy się białe larwy z ciemną główką. Niestety oznacza to, że żywność jest do wyrzucenia. Często wszystko, co było w szafce. Meble, ale właściwie i całą kuchnię należy dokładnie odkurzyć, worek wyrzucić. Powierzchnię szafek warto przetrzeć roztworem z octu i wody. Często może się jednak okazać konieczne użycie gotowego środka na mole spożywcze.

Jak zapobiegać molom spożywczym? Zakupioną żywność sypką dobrze jest zamrozić. Przechowywać należy ją w szczelnych słoikach. Najlepiej przezroczystych, żeby było widoczne, czy nie ma w nich larw. Do środka każdego warto wrzucić listek laurowy. Na półkach można rozłożyć gazety, a także zasuszone skórki z pomarańczy lub waciki nasączone olejkiem eukaliptusowym lub naparem z goździków.

pułapka na mole spożywcze

Mrówki faraona – jak wytępić?

Mrówki faraona jak nazwa wskazuje – lubią ciepło, ale i wilgoć. Właśnie dlatego bardzo często pojawiają się w domach. Zwłaszcza tych świeżo wybudowanych, w których mury itd. są jeszcze wilgotne, ale i w starych budynkach, które są pełne pęknięć, szpar i mrówki mogą w nich żerować.

Niestety mrówki faraona powodują liczne straty. Nie dość, że niszczą żywność i ją zanieczyszczają, to jeszcze są niszczycielskie dla mebli, tynków. Co więcej, przenoszą chorobotwórcze bakterie oraz inne mikroorganizmy. Warto wiedzieć, że ukłucia mrówek faraona prowadzą do powstawania zakażeń i alergii.

Jak się pozbyć faraonek? Najlepiej postawić na preparat na mrówki. Od podłogi meble warto wysmarować wazeliną, by mrówki nie mogły się po nich wspinać. Ścieżki wędrówek mrówek dobrze jest posypać cukrem pudrem z sodą oczyszczoną lub natrzeć sokiem z cytryny. Sposobem na mrówki są też niedopałki papierosów namoczone w benzynie, nafcie lub terpentynie i położone w miejscu, którym dostają się do domu.

środek na mrówki

Odpowiedz