Jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku wtórnym?

Zakup mieszkania lub domu to wbrew pozorom trudne przedsięwzięcie. Samo znalezienie nieruchomości, która będzie spełniała oczekiwania jest trudne. Nie mówiąc o tym, ile aspektów trzeba sprawdzić. Podpowiadamy, jak bezpiecznie kupić nieruchomość na rynku wtórnym.

klucze w drzwiach

Gdzie szukać nieruchomości na sprzedaż?

Pierwszym krokiem, gdy chce się kupić dom lub mieszkanie na rynku wtórnym, jest znalezienie nieruchomości, która spełni oczekiwania. Gdzie szukać ofert sprzedaży? Najlepiej w internecie. Na serwisach ogłoszeniowych swoje oferty zamieszczają zarówno pośrednicy, jak i osoby prywatne. Wystarczy wybrać miejscowość oraz rodzaj nieruchomości, by sprawdzić, jakie lokale mieszkalne można kupić w interesującej nas okolicy.

Jak bezpiecznie kupić dom na rynku wtórnym?

Jeśli znajdzie się dom parterowy z tarasem lub inny, który spełnia oczekiwania, zarówno pod względem lokalizacji, metrażu, rozkładu pomieszczeń, wyglądu i innych życzeń, należy sprawdzić kilka rzeczy przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przede wszystkim konieczne jest sprawdzenie księgi wieczystej domu.

Sprzedający powinien podać jej numer. To właśnie z księgi wieczystej można się dowiedzieć, kto jest właścicielem nieruchomości, czy nie jest ona obciążona prawami osób trzecich (użytkowanie, dożywocie, służebność), czy nie jest zadłużona. Może się zdarzyć, że aktualny właściciel nie uzyskał jeszcze prawa własności i nie ma go w księdze, należy więc sprawdzić inny dokument, np. akt notarialny zakupu, darowizny, spadku.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie w wydziale geodezji urzędu gminy, czy dane dotyczące powierzchni działki i przebiegu granic są poprawne. Można oczywiście poprosić sprzedającego o wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Jednak i tak najlepiej jest samemu sprawdzić, czy rzeczywiste wymiary działki są poprawne.

W wydziale urbanistyki urzędu gminy należy dopytać, czy jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której stoi dom. Jeśli jest, to znacznie lepiej dla nas. Można bowiem sprawdzić, jakie jest przeznaczenie terenów. Jeśli tylko pod budownictwo jednorodzinne – rewelacja. Gorzej jeśli nie ma zapisów lub nie są jednoznaczne. Wówczas może okazać się, że wkrótce gmina będzie poszerzać drogę i zabierze kawałek działki lub za płotem powstanie oczyszczalnia ścieków lub zakład produkcyjny.

Z kolei w wydziale meldunkowym należy sprawdzić, czy w danym lokalu nie jest ktoś zameldowany. Najczęściej do tego potrzebny jest właściciel. Musi przed sprzedażą domu wymeldować z niego wszystkich lokatorów.

Kupując dom należy sprawdzić też dokumenty. Musi znaleźć się pozwolenie na budowę, projekt architektowniczno-budowlany domu i przyłączy, dziennik budowy, powykonawcza inwentaryzacja geodezyjna. Warto poprosić też o dokumenty potwierdzające płacenie podatków. Nie bez znaczenia mogą być też umowy podpisane z dostawcami mediów.

dom jednorodzinny

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

Oczywiście z zakupem mieszkania jest nieco mniej zachodu. Są pewne podobieństwa, co przy domu, czyli konieczność sprawdzenia księgi wieczystej, meldunków, służebności, zadłużeń.

Nie można zapomnieć również o użytkowaniu wieczystym gruntu. To wiąże się bowiem z ponoszeniem raz w roku opłaty.

Zanim kupi się nieruchomość warto sprawdzić i umowy najmu. Sprzedający musi oświadczyć, że nie istnieją żadne tego typu obciążenia.

Dobrze jest też dokładnie sprawdzić powierzchnię mieszkania. Może się bowiem okazać, że w obszar wliczone są powierzchnie pomieszczeń przynależnych, czyli np. piwnicy.

Jeśli mieszkanie jest we wspólnocie mieszkaniowej, warto sprawdzić jej sytuację. Może się okazać, że konto jest ujemne lub w przyszłości są zaplanowane remonty, a to może się wiązać z koniecznością podniesienia wysokości czynszu. Z kolei mieszkanie spółdzielcze własnościowe z księgą wieczystą nie powinno być zadłużone.

Przed zakupem mieszkania należy się upewnić, czy nie jest w nim zarejestrowana działalność gospodarcza. Warto takie sprawy omawiać z notariuszem jeszcze przed podpisaniem umowy.

mieszkanie

Jak widać, zakup mieszkania i domu nie jest prosty. Nie tylko z uwagi na trudność w znalezieniu idealnego lokum, co z powodu drobiazgowych kwestii, które jeśli nie zostaną sprawdzone, mogą w przyszłości okazać się problematyczne.

Odpowiedz