Drewniany, blaszany czy murowany – jaki garaż kupić?

Chcesz postawić garaż, ale nie wiesz, na jaki się zdecydować? Czy lepszy blaszany, drewniany czy murowany? Który sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Podpowiadamy!

wnętrze garażu

Garaż blaszany

Najtańszy jest garaż blaszany. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na to, że jest to dość prosta konstrukcja i materiał nie jest kosztowny. Najczęściej wykonany jest ze stalowej blachy trapezowej, która jest ocynkowana. Jest więc odporny na wpływ opadów atmosferycznych i słońca, choć zaleca się pokrycie powierzchni farbą antykorozyjną.

Garaż można kupić wraz z usługą montażu lub samodzielnie poskładać. Warto jednak pamiętać, by zrobić podmurówkę. Nie mówiąc o przymocowaniu garażu do podłoża. Silne wiatry mogą go bowiem porwać lub uszkodzić.

Można też garaż stalowy pokryć tynkiem – natryskowo. Dzięki temu budynek będzie sztywniejszy oraz bardziej estetyczny. Warto również ocieplić wnętrze budynku styropianem i panelami. Dzięki temu zimą będzie łatwiej zeskrobać lód z szyb, a także odpalić samochód przy dużych mrozach.

Garaż blaszany jest tani i łatwy w montażu, ale niezbyt atrakcyjny wizualnie. Postawiony na posesji może szpecić całą aranżację ogrodu.

garaż blaszany

Garaż drewniany

A garaż drewniany? Z pewnością znacznie lepiej komponuje się z domem i ogrodem. Tak jak w przypadku garażu blaszanego, tak i tutaj możliwe jest kupienie gotowego garażu i zlecenie jego montażu lub samodzielna budowa.

Materiał na garaż drewniany jest kosztowny. Musi być to bowiem wysokiej jakości, wytrzymałe drewno. Droższe drewno jest mniej podatne na odkształcenie, ale i szkodniki, czy wpływ czynników atmosferycznych. Oczywiście aby przedłużyć jego trwałość konieczna jest właściwa impregnacja.

Tak jak w przypadku garażu blaszanego, tak i tutaj konieczne jest właściwe przygotowanie podłoża, ocieplenie ścian.

garaż drewniany

Garaż murowany

Z garażem murowanym jest więcej problemów, bowiem jeśli ma mieć fundament, wówczas wymaga pozwolenia na budowę. Co więcej, trzeba mieć dobry projekt. Oczywiście, można zamówić i gotowy budynek – taki nawet często ma podłogę. Niestety ceny gotowych garaży murowanych są wysokie. Budowa garażu systemem gospodarczym pozwala sporo zaoszczędzić, ale i wiąże się z dużym ryzykiem, że coś nie pójdzie zgodnie z planem.

Plusem murowanego garażu jest to, że można go bez trudu dopasować do domu – kolorystycznie i stylistycznie. Co więcej, nie trzeba go konserwować. Jest to także najtrwalsze rozwiązanie. Znacznie łatwiej da się też ogrzać tego typu budynek.

garaż betonowy murowany

Jaki garaż wybrać?

Trudno powiedzieć, jaki garaż będzie najlepszy. Murowany jest najdroższy, ale i najtrwalszy. Drewniany garaż też sporo kosztuje i trzeba go impregnować. Z kolei blaszany mimo że tani – nie do końca estetycznie pasuje do domów. Decyzję trzeba więc podjąć w oparciu o własne potrzeby, gust i możliwości finansowe.

Odpowiedz