Na co zwrócić uwagę szukając lokalu użytkowego na sklep, bar, biuro?

Chcesz otworzyć biznes i szukasz lokalu użytkowego? A może chcesz zmienić lokalizację swojej firmy? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę szukając lokalu użytkowego na sklep, bar, biuro oraz wiele innych biznesów.

wnętrze baru

Lokalizacja lokalu użytkowego

Nie ma co się łudzić – lokalizacja jest bardzo ważna przy prowadzeniu biznesu. Oczywiście wiele zależy od tego, czym zajmuje się firma. Nie można jednak pominąć tej kwestii podczas szukania lokalu użytkowego na sprzedaż lub wynajem. Wiadomo, że ważna jest miejscowość. W małej mieścinie trudno o powodzenie np. butiku odzieżowego. Zdecydowanie lepiej jest poszukać lokalu w większym mieście. Może i konkurencja będzie większa, ale i klientów znacznie więcej.

Oprócz miejscowości, warto wziąć pod uwagę również to, czy lokal będzie się znajdował w centrum czy na obrzeżach, a także – czy będzie w skupisku innych sklepów, biur czy np. na osiedlu. Pod tym względem oczywiście należy dopasować lokalizację do specyfiki biznesu. Mały sklep spożywczy lepiej ulokować w pobliżu osiedla, a za to kawiarnia lub restauracja sprawdzi się raczej tam, gdzie są biurowce, a także w centrum, w parkach – miejscach, gdzie spotykają się ludzie.

Przy wyborze lokalizacji warto uwzględnić również otoczenie. Salon SPA z masażem w pobliżu torów kolejowych nie będzie fortunny, bo hałas nie będzie sprzyjał relaksowi, tak samo jak wykwintna restauracja naprzeciwko rozpadającej się kamienicy lub w sąsiedztwie skupu złomu.

Lokalizacja łączy się niejako z kwestią dojazdu do lokalu. Zwłaszcza, jeśli działalność ma się opierać na spotkaniach z klientami i kontrahentami. Warto wybierać takie położenie, które umożliwi łatwy dojazd. Zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską. W niektórych przypadkach ważne będzie też to, czy mogą podjechać do siedziby pojazdy o dużej masie lub gabarytach. Warto pomyśleć i o możliwości zaparkowania. W przypadku centrum miasta często jest to utrudnione. Nie tylko z uwagi na brak miejsc, ale też opłaty, czy ograniczenia wjazdu. To może mieć duży wpływ zarówno na podejście kontrahentów, jak i klientów. Jeśli nie będą mieli gdzie bezpiecznie zostawić auta przyjeżdżając pod biuro, to mogą się zrazić.

biuro z wyposażeniem

Budynek na lokal użytkowy

Szukając lokalu użytkowego do kupienia lub wynajęcia, warto wziąć pod uwagę również to, jak wygląda budynek. Chodzi zarówno o jego wnętrze, jak i to, jak prezentuje się na zewnątrz. Dla niektórych klientów i wspólników może mieć to znaczenie. Fasada budynku niezależnie od tego, czy jest nowoczesna, przeszklona, czy to świeżo wyremontowana kamienica – zrobi wrażenie. Inaczej niż obskurny blok. Jeśli chce się otworzyć sklep, warto postawić na taki budynek, który ma witrynę. Dzięki temu jest się bardziej widocznym z zewnątrz, można robić wystawę. Dobrze jest pomyśleć i o takich kwestiach, jak ocieplenie budynku oraz wentylacja/klimatyzacja. Trzeba się upewnić, że o każdej porze roku praca w danym lokalu będzie komfortowa i np. zimą nie okaże się kosztowna z uwagi na ogrzewanie.

W kwestii wnętrza istotne jest zarówno to, jak się prezentuje, metraż, jak i rozkład. Nie zawsze możliwe są zmiany w lokalu. Czasami z uwagi na właściciela, a czasami ze względu na prawo budowlane. Należy też upewnić się, że wszyscy pracownicy się pomieszczą – w przypadku biura, sklepu – że będzie w nim funkcjonalnie, baru do wynajęcia – że będzie w nim przyjemnie się siedziało.

lokal użytkowy

Ile zapłacić za lokal użytkowy?

Nie można nie wspomnieć o tak ważnym aspekcie, jakim jest cena. Zarówno w przypadku wynajmu, jak i zakupu. Nie może się okazać, że to będzie inwestycja, która się będzie długo zwracać, jak i przy najmie powinna być faktura VAT. Cena powinna być adekwatna do tego, co się może zaoferować. Jednak nie maksimum. Warto szukać okazji. A czy lepiej dopłacić? Za lokalizację na pewno!

lokal do wynajęcia

Odpowiedz