Jak przewozić rowery samochodem?

Wakacje trwają w najlepsze. Dla wielu z nas to okazja, by gdzieś wyjechać. Ci, którzy uwielbiają jeździć na rowerze z pewnością chcieliby na urlop wziąć swoje jednoślady. Jak przewozić rowery samochodem? Jaki bagażnik jest najlepszy?

rowery na aucie

Przewożenie rowerów wewnątrz samochodu

Najtańszym, bo właściwie darmowym sposobem na przewiezienie rowerów samochodem, jest umieszczenie ich wewnątrz pojazdu. Oczywiście najczęściej wymaga to złożenia tylnej kanapy, a zdarza się, że trzeba też zdemontować przednie koła rowerów, co może być dość uciążliwe. Nie mówiąc o tym, że w ten sposób można pobrudzić wnętrze pojazdu, uszkodzić rower. Zmniejsza się też pojemność bagażnika.

Zaletą takiego sposobu na pewno jest to, że nic nie kosztuje. Rowery są chronione przed opadami i owadami, nie ma oporów powietrza, nie zwiększa się ani szerokość, ani wysokość pojazdu. Nie ma ograniczeń prędkości.

Bagażnik rowerowy na dach

Oczywiście rowery można przewozić też na dachu auta. Od lat to najpopularniejszy sposób. Jak na się relingi, to montuje się na dachu dwie belki i do nich doczepia uchwyty na rowery lub korzysta się z bagażnika i uchwytów. Niestety to dość spore koszty. Oczywiście belki przydadzą się i do wożenia boksu dachowego, nart, snowboardu, więc dla osób aktywnych jest to jakieś rozwiązanie.

Plusem przewożenia rowerów na dachu jest to, że nie zmniejszają one widoczności, ani nie blokują dostępu do bagażnika, nie wymagają też składania kanapy. Podczas przewożenia rowerów raczej nie uszkodzi się lakieru.

Problemem jest sam montaż rowerów tak wysoko. Zwłaszcza w SUV-ach. Tak zamontowane rowery zwiększają spalanie, ograniczają maksymalną dopuszczalną prędkość. Nie mówiąc o tym, że auto źle się prowadzi, trzeba uważać wjeżdżając do parkingu podziemnego czy garażu.

uchwyt na rower

Montowanie rowerów na tylnej klapie

Kolejną możliwością jest przewiezienie rowerów na tylnej klapie. Niestety oprócz zalet takich jak niski koszt i brak oporu powietrza, takie rozwiązanie ma wiele wad.

Przede wszystkim nie na każdy samochód uda się kupić tego typu bagażnik. Co więcej, jest ryzyko, że mimo to tylne lampy lub tablica będą zasłonięte. Spalanie auta rośnie, widoczność z tyłu jest ograniczona, nie ma się dostępu do bagażnika. Niestety łatwo też uszkodzić klapę. Tak więc warto zastanowić się, czy na pewno kupować bagażnik rowerowy na klapę.

bagaznik na rowery na klape bagaznika

Bagażnik rowerowy na hak

Ostatni ze sposobów jest zdecydowanie najlepszy. Jest tylko jeden warunek: trzeba posiadać hak. To nim się montuje specjalną platformę, na której stawia się rowery. Owszem, taki bagażnik rowerowy na hak jest dość drogi, jednak pasuje do wszystkich samochodów. Montaż rowerów jest łatwy, nie stawiają oporów powietrza, nie rysują pojazdu. W dodatku przy odchylanych modelach bagażników możliwe jest korzystanie z bagażnika.

Z minusów – cena, konieczność wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej, zasłanianie tylnej szyby.

bagażnik rowerowy na hak

Odpowiedz