Jak robić domowe soki? Czy warto kupić sokownik?

Sezon na polskie owoce trwa w najlepsze. Wielu z nas przejadło się już truskawkami, czereśniami, porzeczkami, drzewa i krzaczki wciąż owocują, a na straganach owoce coraz tańsze. Co zrobić, by zachować je na później? Najlepiej przetwory. Dziś podpowiadamy, jak zrobić domowe soki i czy warto kupić sokownik.

soki z owoców

Dlaczego warto robić domowe soki?

Soki, które dostępne są w sklepach – zarówno nektary, napoje, soki, jak i syropy do rozcieńczania z wodą – mają często zły skład. Pełno w nich cukru lub syropu glukozowo-fruktuzowego i innych wzmacniaczy smaku, konserwantów. Tymczasem okazuje się, że przygotowanie domowego soku wcale nie musi być trudne i czasochłonne. Można do tego wykorzystać funkcjonalne urządzenia.

Warto wyrobić w sobie nawyk robienia soków domowych zwłaszcza w lecie, gdy na straganach są sezonowe owoce: maliny, truskawki, porzeczki, wiśnie, aronie. Często mamy krzaczki i drzewa także we własnych ogródkach lub bliscy i znajomi obdarowują nas koszami owoców, bo sami nie mają już co z nimi robić, a szkoda zostawić, by się zepsuły. Właśnie dlatego dobrze jest poświęcić chwilę i zrobić soki. Zimą herbata wzbogacona o domowy soczek malinowy jest znacznie pyszniejsza. Gotowe soki, jeśli są dobrze zawekowane i przechowywane w zacienionym, chłodnym miejscu, mogą stać nawet kilka miesięcy. Docenią je zwłaszcza rodzice. To zdrowy napój dla dzieci. Tylko jak go zrobić?

Jak robić domowe soki?

Wielu z nas, gdy chce zrobić domowy sok, sięga po sokowirówkę. To jedno z najpopularniejszych urządzeń. Jednak oprócz zalety, jaką niewątpliwie jest krótki czas przygotowania soku, ma też wiele wad. Wśród nich wymienić należy to, że jest trudna do umycia i zabiera wiele miejsca w kuchni, ale z punktu widzenia robienia soków i zdrowia, bardziej istotne jest to, że podczas robienia napoju jest on podgrzewany, przez co wiele witamin się z niego ulatnia. Co więcej, sok się utlenia, więc znacznie szybciej ulega zepsuciu, smak jest też znacznie bardziej wodnisty. Spożyć go trzeba natychmiast po zrobieniu.

sokowirówka

Sporo osób, które wiedzą o wadach sokowirówki, postawiło na wyciskarkę wolnoobrotową do soków. W niej napój otrzymywany jest przez tzw. ślimaki, które miażdżą owoce i warzywa. Co prawda do soku trafia wiele miąższu, co jest ważne, jednak o ile wyciskarka nie prowadzi do wytracania substancji odżywczych, o tyle nie jest to napój, który można przechowywać.

wyciskarka wolnoobrotowa

Najlepszym urządzeniem, a właściwie garnkiem do robienia soków, zwłaszcza tych, które chce się przechowywać i wykorzystać w zimie, jest sokownik. Dlaczego? O tym piszemy poniżej.

Czy warto kupić sokownik?

Sokownik to garnek, który pozwala na zrobienie soków z wykorzystaniem pary wodnej. Składa się z trzech naczyń ułożonych jeden na drugim. Do najniższego wlewa się wodę, a w najwyższym umieszcza się owoce i/lub warzywa. Sok spływa do środkowego garnka, który ma wężyk, który pozwala odlać sok do słoików/butelek. Samo przygotowanie soku zajmuje 30-60 minut, w zależności od twardości owoców. Sok jest gęsty, pełen smaku i ma wszystkie witaminy, które powinny w nim zostać.

To, co ważne, zwłaszcza dla zwolenników filozofii zero waste, to fakt, że miazga owocowa, która zostaje po zrobieniu soku, może być przeznaczona na dżem. Wystarczy je odpowiednio przyrządzić i przełożyć do słoiczków.

Poza sezonem sokownik można używać jako garnek do gotowania na parze. Wystarczy po prostu nie montować środkowego garnka.

sokownik

Odpowiedz