Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie?

Przydomowy ogród nie musi pełnić tylko i wyłącznie funkcji reprezentatywnej. To ma być również nie tylko miejsce do zabawy dla dzieci, czy przyjmowania gości w letnie dni, ale i strefa relaksu. Jak ją urządzić? Co zrobić, by móc w ogrodzie wypocząć?

hamak w ogrodzie

Zapewnij sobie prywatność

Warto zacząć od tego, by zapewnić sobie prywatność w ogrodzie. W sytuacji, gdy jest się skazanym na spojrzenia przechodniów lub sąsiadów może być o to trudno. Właśnie dlatego warto się osłonić. Jak? Jeśli ogrodzenie jest ażurowe, można wzdłuż niego posadzić roślinność, np. tuje.

W sytuacji, gdy mieszka się w domu szeregowym i tarasy ze sobą graniczą, warto postawić na panele osłonowe, które są w postaci drewnianych płotków. To nie tylko gwarancja prywatności, ale i dekoracja do ogrodu.

Jeżeli ma się ogród przynależny do wielorodzinnego domu i nad nim znajdują się okna innych lokatorów, warto pomyśleć o zrobieniu zadaszenia. Jeśli nie jest możliwa budowa czegoś na stałe, można pokusić się o montaż żagla przeciwsłonecznego, ewentualnie markizy.

żagiel przeciwsłoneczny

Meble ogrodowe do relaksu

Oczywistym jest, że urządzając ogród stawiamy na praktyczne meble – czy to zestaw składający się ze stolika kawowego, foteli i sofy, czy komplet w skład którego wchodzi stół i krzesła przy którym wygodnie spożywa się posiłki. Do relaksu potrzebne są jednak inne meble. Świetne do odpoczynku są leżaki. Kładąc się na nich wśród zieleni pozwala się ciału na zredukowanie napięcia mięśniowego. To idealna opcja też do opalania, naturalnego pobierania witaminy D.

leżak ogrodowy

Huśtanie również działa na nas bardzo relaksująco. Właśnie dlatego aby stworzyć w ogrodzie strefę relaksu, warto postawić na huśtawkę. Zwłaszcza taką, na której można leżeć.

Idealny do ogrodu, w którym chce się wypoczywać jest hamak. Jeśli nie ma się w ogrodzie drzew to nie ma się czego obawiać. Dzisiaj w sprzedaży są również hamaki, które zawiesza się na specjalnych stelażach.

hamak z moskitierą

Jak stworzyć strefę relaksu w ogrodzie?

Co jeszcze przyda się w ogrodzie, by można się w nim było zrelaksować? Z pewnością na wiele osób kojąco zadziała szum wody. Warto więc rozważyć fontannę ogrodową.

fontanna ogrodowa

Wieczorem w relaksie pomocne może być nastrojowe oświetlenie. Warto postawić na różnego rodzaju lampki solarne, świetlne girlandy, lampiony.

Relaksująco na ludzi działa też przebywanie wśród roślin. Świetnie do ogrodu, który ma być oazą spokoju nadają się zioła i kwiaty o łagodnym zapachu. Z kolei drzewa i krzewy iglaste mogą wydzielać olejki eteryczne, które pozytywnie wpłyną na samopoczucie i zdrowie.

W sytuacji, gdy dysponuje się dużym budżetem i chce się mieć w ogrodzie strefę relaksu z prawdziwego zdarzenia, dobrze jest kupić wannę spa. Umożliwia hydroterapię nie tylko latem, ale i zimą.

wanna spa

Odpowiedz