Jak opalać się bezpiecznie? 5 zasad rozsądnego opalania

Niby każdy z nas wie, że opalanie się jest szkodliwe dla zdrowia, ale nie wyobrażamy sobie powrotu z wakacji bez opalenizny, poza tym to często jeden z lepszych sposobów na spędzanie czasu podczas wakacyjnych wyjazdów. Nie mówiąc o tym, że skóra opala się nie tylko podczas leżenia plackiem na plaży, ale i w czasie zwiedzania, jazdy na rowerze, pracy w ogrodzie. Jak opalać skórę bezpiecznie? Poznaj 5 zasad!

leżenie na plaży

  1. Noś nakrycie głowy
  2. Chroń oczy
  3. Pij dużo wody
  4. Używaj kremów z filtrem
  5. Co po opalaniu?

1. Noś nakrycie głowy

Przede wszystkim, gdy słońce mocno praży, należy chronić głowę. Założyć można chustkę, czapkę z daszkiem lub mały kapelusz, ale najlepszy będzie taki, który zakrywa uszy, kark i twarz. Dlaczego jest to tak ważne? Kapelusz na lato chroni przed promieniami UV. Ich nadmiar może powodować porażenie słoneczne, zwane udarem.

Jakie są jego objawy? Przede wszystkim przyspieszone tętno, dreszcze, nudności, a nawet omdlenie. Co zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim schować się przed słońcem, rozpiąć ubranie, schłodzić kark i głowę, popijać wodę.

słomiany kapelusz

2. Chroń oczy

Osłona głowy to nie wszystko. W czasie przebywania na słońcu konieczne jest również zapewnienie właściwej ochrony oczom. Promieniowanie ultrafioletowe może spowodować zapalenie spojówek, uszkodzenia rogówki, zmętnienie tęczówki lub degenerację plamki żółtej.

Aby temu zapobiec należy postawić na okulary przeciwsłoneczne. Dobrze, by były duże, miały szerokie zauszniki. Warto szukać takich, które mają filtry anty-UV. Okulary powinny chronić także przed promieniami odbitymi, np. od wody.

okulary przeciwsłoneczne

3. Pij dużo wody

Nawodnienie w czasie upałów i kąpieli słonecznych to podstawa. Nie chodzi tylko o gaszenie pragnienia. Odwodniona skóra traci zdolności regeneracyjne. Łatwiej o jej poparzenie, wysuszenie, a w efekcie – starzenie. Poza tym – pijąc dużo wody zmniejsza się ryzyko udaru słonecznego. Na plażę warto wziąć lodówkę turystyczną, w której schłodzone napoje dłużej utrzymają swoją niską temperaturę.

lodówka turystyczna

4. Używaj kremów z filtrem

Ciało należy pokryć kremem z filtrem na 30 minut przed wyjściem na słońce. Jeśli nie korzysta się z wody, trzeba go nakładać ponownie co 2 godziny. W przypadku kąpieli – po każdym wyjściu z wody, nawet jeśli się ma kosmetyk wodoodporny.

Krem z filtrem należy dopasować do typu skóry. Im jaśniejsze się ma włosy i karnację, tym wyższy faktor jest potrzebny. Z czasem można zmniejszać wysokość filtra. Mimo kremu skóra i tak się opala, więc później jest mniejsze ryzyko poparzenia. Dzieci bezwzględnie należy nacierać kosmetykami wodoodpornymi – kremem z filtrem SPF 50.

krem do opalania

5. Co po opalaniu?

Rozsądne opalanie to nie tylko to, co na plaży. Po zejściu ze słońca trzeba zadbać o skórę. Jak? Najlepiej wziąć prysznic, wytrzeć ciało bardzo delikatnie i nałożyć kosmetyk. Jaki? Sprawdzą się zwłaszcza te przeznaczone do stosowania po opalaniu, ale i te, które mają w składzie wyciąg z aloesu, pantenol, mentol, alantoinę, lanolinę. Dobrze nawilżona skóra będzie się szybciej regenerować, naskórek nie będzie się łuszczył. Balsam po opalaniu sprawi, że skóra będzie miękka i gładka.

balsam po opalaniu

Odpowiedz