Jak chronić się przed owadami? Sposoby na komary, kleszcze, muchy i osy

Wiosną i latem uprzykrzają nam życie owady, które nie tylko irytują, ale i stanowią dla nas zagrożenie. Podpowiadamy, co zrobić, żeby zminimalizować ich ilość w domu, a przede wszystkim – jak ochronić się przed użądleniem.

komar na skórze

Jak chronić dom przed owadami?

Na początek warto zadbać o to, by w domu nie pojawiały się owady. Jak tego dokonać? Przede wszystkim należy zabezpieczyć okna i drzwi. W tym celu warto kupić moskitiery, które będą barierą nie do pokonania. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko wlecenia do domu osy, muchy.

Kolejnym sposobem na ochronę w domu przed owadami jest stosowanie specjalnych świec zapachowych, kadzideł oraz repelentów elektrycznych. Warto w oknach postawić rośliny, które je odstraszają: bazylię, miętę, kocimiętkę, pelargonię, lawendę, komarzycę.

Można też postawić na lampę owadobójczą. Sprawdza się zwłaszcza na balkonach i tarasach. Dzięki niej znacznie przyjemniej wieczorami spędza się czas na dworze.

moskitiera

Jak bronić się przed kleszczami?

Wiele słyszy się o boreliozie, wszyscy przestrzegają przed kleszczami. Niestety są wszędzie. Nie tylko w lasach i na łąkach, ale i w parkach czy przydomowych ogródkach. Jak się przed nimi bronić? Czy coś jest skuteczne?

Przede wszystkim wybierając się w miejsca, w których jest prawdopodobieństwo ukąszenia przez kleszcza, najlepiej ubrać się w jasne ubrania. Dzięki temu jak jakiś będzie się po nas wspinał – mamy możliwość go zauważyć. Nogawki powinny być długie, rękaw także, buty pełne, a na głowie musi znaleźć się czapka.

Czy preparaty na kleszcze działają? Trudno powiedzieć… Mimo to, koniecznie trzeba ich używać. Dzięki temu minimalizuje się ryzyko. Spryskać trzeba nie tylko odsłonięte ciało, ale także to pod ubraniem. Ważne, by w składzie znalazł się związek określany DEET. Z ziół polecany jest czystek i wrotycz. Warto je pić regularnie. Można z nich zrobić domowy środek na kleszcze.

Warto przed kleszczami chronić nie tylko siebie, ale i wychodzące zwierzęta domowe. Kotom i psom można kupić na przykład specjalną obrożę odstraszającą owady.

obroża na kleszcze

Jak uchronić się przed komarami?

Kolejnymi owadami, które uprzykrzają życie latem są komary. Co na nie pomaga? Oprócz świec zapachowych, roślin, które omówiono wcześniej i spryskiwania ciała preparatami, warto postawić na olejki zapachowe: herbaciany, goździkowy, oczarowy. Należy unikać słodkich perfum, gdyż przyciągają komary. Trzeba też unikać wody – ciągnie je do niej. Wokół domu nie należy stawiać wiader, konewek itp.

Sposoby na muchy

Muchy są bardzo nieznośne. Ich latanie, bzyczenie może doprowadzić do szału. Nie mówiąc o tym, że siadają na żywności. Jak sobie z nimi radzić? Oprócz moskitier w oknach, należy utrzymywać w domu i wokół niego czystość. Najlepiej zamykać lub w razie możliwości – często opróżniać pojemnik na śmieci. Podłogi warto umyć wodą z dodatkiem octu – odstrasza muchy. Oczywiście jak już mucha wleci do mieszkania, trzeba sobie z nią jakość poradzić. Najlepsza jest łapka na muchy. Oprócz klasycznej kupić można i elektryczną. Warto też pomyśleć o pochowaniu owoców i warzyw.

łapka na muchy

Obrona przed osami

Bardzo niebezpieczne są ukąszenia przez osy. Wiele osób ma alergie, które mogą być poważne w skutkach. Właśnie dlatego trzeba być bardzo ostrożnym. W miarę możliwości lepiej unikać przebywania pośród kwitnących roślin, zwłaszcza jeśli na ziemi leżą świeże owoce. Dobrze jest nie pić słodkich napojów i nie jeść na zewnątrz dżemów, owoców. Przed każdym kęsem należy dokładnie obejrzeć jedzenie. Naczynia i napoje powinny być przykryte. Lepiej unikać picia z puszek, gdyż nie widać, czy do środka nie wpadł insekt. Jego połknięcie może być bardzo niebezpieczne. Lepiej nie chodzić na boso i w „otwartym” obuwiu. W pobliżu owadów nie powinno wykonywać się gwałtownych ruchów. W razie ataku pszczół należy zasłonić głowę.

moskitiera na jedzenie

Odpowiedz