Jaki basen do ogrodu wybrać? Rodzaje basenów ogrodowych

Dawniej basen w ogrodzie kojarzył nam się z luksusem, na który mogli sobie pozwolić najbogatsi. Dzisiaj może go mieć każdy. Mamy kilka rodzajów basenów ogrodowych. Omawiamy każdy z nich i podpowiadamy, jaki wybrać do swojego ogrodu.

kobieta w basenie

Czy warto kupić basen dmuchany?

Basen w całości dmuchany to produkt, który kojarzy nam się głównie z dziećmi. Tak też w dużej mierze jest. Nie mamy się co łudzić, że w takim basenie uda nam się w całości zanurzyć. Poza tym – dmuchany basen łatwo uszkodzić. Można go z łatwością przebić, nagrzewa się też od słońca, co osłabia jego powierzchnię. Niewielkich rozmiarów basen dmuchany będzie idealny dla dzieci. Woda szybko się w nim nagrzewa.

basen dmuchany

Basen rozporowy – jaki to?

W sprzedaży są też baseny rozporowe. Czym się charakteryzują? Tego typu baseny mają tylko dmuchany kołnierz. Reszta konstrukcji jest z tworzywa sztucznego, które rozciąga się pod naporem wody. Baseny tego typu są okrągłe, lekko zwężają się ku górze. Są dość łatwe w rozłożeniu, ale trzeba uważać, by rozstawić je na równym podłożu. Mogą mieć różną średnicę i głębokość. W niektórych da się pływać, a nawet nurkować. Łatwo się do nich wchodzi. Niestety kołnierz z czasem może ulec zniszczeniu.

basen rozporowy

Baseny stelażowe do ogrodu

Kolejnym rodzajem basenu, który można kupić do ogrodu, jest stelażowy. To najdroższa z dotychczasowych propozycji. Takie baseny stelażowe są bardzo wytrzymałe. Mogą być okrągłe lub prostokątne. Ich konstrukcja to ścianki, które usztywnione są metalową konstrukcją. Dzięki temu są stabilne i wytrzymałe. Stosunkowo długo się je rozkłada, choć zależy to od ich wielkości. Dostępne są bardzo duże baseny, w których z powodzeniem zmieści się kilka dorosłych osób. Można w nich pływać i nurkować.

basen stelażowy

Basen ogrodowy stacjonarny

Powyższe przykłady dotyczyły basenów przenośnych. Wiadomo jednak, że w ogrodzie można postawić też na opcję stacjonarną. Będzie znacznie droższa. Z drugiej strony – trwalsza i bardziej estetyczna. Wyróżnić można kilka typów basenów stacjonarnych. Można zrobić żelbetonowy, betonowy pokryty ceramiką lub laminatem, blaszany wyłożony folią, z płyt polipropylenowych, z akrylu lub z żywic poliestrowych lub epoksydowych. Te ostatnie cieszą się dużą popularnością. Baseny ogrodowe poliestrowe są stosunkowo tanie, mogą mieć różne kształty i wymiary, łatwo się je utrzymuje w czystości, są szybkie w montażu. Warto nad basenem zbudować zadaszenie.

basen poliestrowy

Jakie akcesoria do basenów kupić?

Oczywiście sam zakup basenu to nie wszystko. Potrzebnych jest wiele akcesoriów, które pozwolą utrzymać wodę w czystości. Ważny jest zakup pompy filtrującej, zestawów czyszczących z siatką i szczotkami, dozownik chloru. Do basenów przenośnych dobrze jest kupić drabinki oraz przykrycia basenowe.

Odpowiedz