Jaki grill kupić? Rodzaje grillów ogrodowych

Majówka to doskonały czas na grillowanie. Jednak jest ono niemożliwe bez grilla. Wyjaśniamy, jakie są jego rodzaje i jaki najlepiej kupić.

szaszłyki na grillu

Podział grillów z uwagi na paliwo

Pierwszy podział grillów bierze pod uwagę rodzaj paliwa, jakie się w nich stosuje. W zależności od tego, co się preferuje, już na tym etapie można zadecydować, co się kupi. Wyróżnić można grille:

  • gazowe - zasilane gazem ziemnym (wymagają dostępu do instalacji gazowej) lub gazem propan butan z butli. Łatwo się rozpalają, są łatwe w obsłudze i ekonomiczne. Najlepiej sprawdzają się w ogrodowych kuchniach. Dobrze, gdy mają więcej niż jeden palnik.
  • elektryczne – przypominają domowe opiekacze do kanapek. Dwustrefowe grillują z obu stron jednocześnie, a w przypadku jednostrefowych konieczne jest obracanie żywności. Wymagają podłączenia do sieci, ale umożliwiają grillowanie na balkonie.
  • węglowe – najpopularniejsze. Wystarczy wsypać do nich brykiet lub węgiel drzewny i podpalić.
  • opalane drewnem – najczęściej w formie ogrodowych, murowanych grillo-wędzarni. Dość kosztowne w stosowaniu i niezbyt proste w obsłudze.

grill betonowy

Rodzaje grillów

Grille podzielić można również z uwagi na budowę. Najprostsze są typu hibachi. Są prostokątne, mają płytkie palenisko i ruszt. Najważniejsze, by posiadał regulację wysokości. Dobrze, gdy są dwa ruszty. Tego typu grill może być zarówno niewielki, przenośny, jak i większy, murowany idealny do ogrodu. Chętnie kupowany jest grill betonowy.

Drugim typem są grille kuliste. Najczęściej posiadają pokrywę. Dzięki temu można znacznie szybciej grillować, jak i łatwiej je przechowywać. Tego typu grill bardzo często jest w formie przenośnej. Łatwiej transportuje się go, gdy można go przykryć.

grill kulisty

Grill kominowy – w jego podstawie jest długi komin. To on odpowiada za ciąg. Znacznie łatwiej się go czyści, rozpala i kontroluje wysokość temperatury.

Palenisko – to misa na krótkich nóżkach, na którą kładzie się ruszt. Jej zaletą jest to, że może służyć też jako postawa ogniska.

Grill wiszący – ma formę trójnoga z wiszącym na nim ruszcie. Rozstawia się go nad ogniskiem. Może mieć bardzo dużą średnicę.

grill wiszący

Jaki grill kupić?

Przede wszystkim należy się zastanowić, gdzie będzie się najczęściej grillować. Jeśli w przydomowym ogrodzie – można wybrać każdą z opcji w zależności od gotówki, jaką się dysponuje. Najczęściej wybierany jest prostokątny murowany, zwłaszcza z wędzarnią. Są osoby, które stawiają na gazowy. Łatwy do schowania w garażu będzie też grill przenośny, kulisty. Do grillowania na balkonie wybrać należy model elektryczny. Z kolei jeśli chce się brać grilla nad wodę, na działkę i inne wyjazdy – lepszy będzie mały, przenośny, na węgiel.

grill elektryczny

Akcesoria do grilla

Sam grill to nie wszystko. Kupując go warto sprawdzić, czy są do niego dodane akcesoria. Jeśli nie – wówczas należy samemu je dokupić. Niezbędne są wszelkie sztućce służące do przewracania jedzenia. Warto kupić też dodatkowy ruszt, rożen obrotowy, patelnie i tacki.

Odpowiedz