Co zabrać na jednodniową wycieczkę w góry?

Piękna pogoda sprzyja wyjazdom i aktywnemu spędzaniu czasu. Wiele osób wyjeżdża za miasto, by spędzić czas na łonie natury. Idealnym sposobem na to są górskie wędrówki. Podpowiadamy, co zabrać na jednodniową wycieczkę w góry, by było komfortowo, ale i bezpiecznie.

mężczyzna w górach

Ubranie w góry

Oczywiście najważniejsze są buty. Najlepiej, by były to buty trekkingowe z wodoszczelną membraną i z głębokim bieżnikiem. W Beskidy można wybrać się w butach sportowych, ale tylko jeśli jest sucho. Przy okazji warto wspomnieć o skarpetach. Dobrze, by nie były całe z bawełny, ponieważ gromadzą wilgoć, co może skończyć się otarciami i obrzękiem. Lepiej postawić na specjalne, wzmocnione i wykonane z technicznych materiałów skarpety trekkingowe.

buty w góry

Kolejną rzeczą jest kurtka przeciwdeszczowa. Nawet jeśli nikt nie przewiduje opadów – góry to góry i wszystko się może zdarzyć. Można zabrać kurtkę z membraną, a można postawić na lżejszą, typowo przeciwdeszczową.

Ciepła bluza, polar, softshell to rzecz obowiązkowa, nawet w upał. W górach poranki i wieczory są chłodne. W lesie może być chłodniej niż na otwartym terenie. Gdy coś się stanie i trzeba będzie czekać na pomoc, okaże się niezastąpiony.

Koszulka, którą zakłada się w góry powinna mieć krótki rękawek. Oczywiście jak ktoś chce – może postawić na taką na ramiączkach. Tylko spieczone ramiona bolą, gdy zakłada się na nie plecak. Dobrze, by koszulka nie była bawełniana, tylko z oddychających materiałów.

Dobre spodnie turystyczne to dość duży wydatek. Jeśli więc nie chce się go ponosić – warto po prostu założyć wygodne, rozciągliwe. Koniecznie długie! Ochronią przed gałęziami, otarciami o kamienie, owadami, a nawet – żmijami. Krótkie można spakować do plecaka. Świetnie sprawdzają się modele z odpinanymi nogawkami.

Nakrycie głowy jest konieczne tak zimą, jak i latem. Chroni przed zimnem i promieniami słońca. Może to być czapka, świetnie sprawdza się też wielofunkcyjna chusta, tzw. buff.

chusta buff

Plecak na wędrówki

Biorąc pod uwagę wszystko, co należy zabrać, konieczne jest wzięcie w góry plecaka. Na jeden dzień wystarczy 20-40 –litrowy. Dobrze, by miał system, który umożliwi wentylację pleców. Warto wziąć model z pokrowcem przeciwdeszczowym lub taki dokupić.

plecak w góry

Akcesoria przydatne w górach

Zarówno latem, jak i zimą przydają się w górach okulary przeciwsłoneczne. Dadzą większy komfort, ale i ochronią oczy.

Znacznie lepiej wędruje się po górach z kijkami trekkingowymi.

Nigdy nie wiadomo, czy nie pobłądzi się lub wędrówka się nie przedłuży. Powinno się więc mieć latarkę, np. czołówkę.

Telefon z naładowaną baterią, ewentualnie Powerbank. Dobrze mieć zapisane w nim numery alarmowe oraz umożliwiony dostęp do listy kontaktów, w tym bliskiej osoby pod skrótem ICE.

Mapa i kompas – dla wielu zbędna rzecz, zwłaszcza korzystających ze smartfonów lub przekonanych, że w górach nie da się zgubić. Niestety zdarza się, dlatego dobrze się zabezpieczyć na taką okoliczność.

Warto spakować też worki na śmieci, woreczki strunowe zapobiegające przed zamoknięciem dokumentów, sprzętów, pieniędzy. Przy dużej ulewie sam pokrowiec na plecak może nie wystarczyć.

Scyzoryk przyda się przy przygotowywaniu posiłków, ale nie tylko. Najlepiej postawić na model wielofunkcyjny, a nie sam nóż.

scyzoryk

Jedzenie i picie w góry

Wybierając się w góry, należy wziąć ze sobą 1,5 litra wody na osobę. Jeżeli jest upał – znacznie więcej. Na szlaku nie znajdzie się sklepów. Można co prawda liczyć na jakieś źródełko, ale lepiej się zabezpieczyć. Wiele osób nie wyobraża sobie wędrówki bez ciepłej herbaty w termosie.

Jedzenie, które zabierze się w góry powinno być wysokoenergetyczne. To mogą być owoce, słodycze, orzeszki. Warto wziąć więcej niż się myśli. Podczas wędrowania szybko się głodnieje.

bukłak na wodę

Apteczka dla turysty

Czy nawet na jednodniową wyprawę potrzebna jest apteczka? Oczywiście! Nigdy nie wiadomo, co się stanie. Może ktoś rozetnie łydkę na skale? Po co iść z sącząca się raną? Plastry przydadzą się chociażby na odciski.

W apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe i na dolegliwości układu pokarmowego. Poza tym należy spakować plastry, bandaż elastyczny i opatrunkowy, gazę, folię NRC.

Odpowiedz