Kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Wiosna to idealny czas, by zadbać nie tylko o przydomowy ogród, ale i roślinność, którą trzyma się w domu. Kiedy, a przede wszystkim – jak przesadzać kwiaty doniczkowe? Tego dowiesz się z lektury poniższego artykułu.

kwiaty-sukulenty

Kiedy przesadzać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe trzeba przesadzać wtedy, gdy tego potrzebują. Jeśli widzimy, że ich wzrost został zahamowany, nie pojawiają się nowe pędy, oznacza to, że czas na nową doniczkę i ziemię.

Może okazać się, że w pojemniku brakuje miejsca na rozrost korzeni. Jak to sprawdzić? Najlepiej obrócić doniczkę do góry dnem i opukać ją o kant stołu, a następnie zdjąć. Jeśli korzenie to zbita masa, pomiędzy której na próżno szukać ziemi – to oznaka, że należy kwiat przesadzić.

Warto też wiedzieć, ze z biegiem czasu, zużywają się substancje pokarmowe zawarte w podłożu, ziemia się wyjaławia i należy ją wymienić, by roślina miała skąd czerpać „witaminy”.

Właściwie można przyjąć, że kwiaty doniczkowe przesadza się co 2-3 lata. Rośliny młode oraz gatunki, które szybko rosną – co rok.

Niewskazane jest przesadzanie roślin w okresie spoczynku, czyli późną jesienią i zimą. To samo tyczy się okresu kwitnienia i owocowania. Najlepiej robić to wiosną, zacząć można pod koniec lutego.

Jak dobrać doniczkę do kwiatów?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nowa doniczka powinna być większa od dotychczasowej. Przy małych roślinach jej średnica powinna być o 2-4 cm szersza, a przy większych – 5-10 cm. Warto pamiętać o tym, że doniczka musi być proporcjonalna do rośliny.

Znaczenie ma również rodzaj doniczki. Kupić można wykonane z tworzyw sztucznych i ceramiczne. Wiele osób uważa, że najlepsze są te drugie, gdyż pozwalają roślinie „oddychać”. Jednak są droższe, cięższe i mniej wytrzymałe. Z powodzeniem można więc wybrać doniczkę z tworzywa.

Pojemniki na rośliny mogą być dwojakie. Mogą mieć otwory odpływowe w dnie, a mogą ich nie mieć – wtedy mamy do czynienia z tzw. osłonką.

Pod żadnym pozorem nie powinno się sadzić kwiatków bezpośrednio w osłonce. W niej nie mają jak kontrolować ilości zalegającej wody. To doprowadza do gnicia bryły korzeniowej. Jak sama nazwa wskazuje – to osłonka. Do niej powinno się wkładać mało ozdobne donice.

zielone doniczki

Jakie podłoże do domowych kwiatów?

Istotne jest też to, do jakiej ziemi przesadzić się roślinę. Nie może to być podłoże z ogrodu, gdyż istnieje duże ryzyko, że wraz z nim przyniesie się do domu chwasty lub szkodniki. Należy więc kupić ziemię. Jaką? Dopasowaną do potrzeb roślin. Niektórzy stawiają na tzw. ziemię uniwersalną, ale są gatunki, które wymagają podłoża torfowego lub gliniastego. Warto to wcześniej sprawdzić.

ziemia do kwiatów

Jak przesadzać rośliny doniczkowe?

Przed przesadzaniem należy roślinę obficie podlać. Dzięki temu znacznie łatwiej wyjmie się ją z donicy. Korzenie należy delikatnie rozluźnić i rozplątać. Za długie można przyciąć (nie grube). Zgniłe lub suche korzenie należy usunąć.

Jeśli ma się już donicę i ziemię, warto pomyśleć o warstwie drenażowej. To ją sypie się na spód pojemnika. Mogą to być pokruszone skorupy donic, a najlepiej – keramzyt lub gruby żwir. Dzięki temu podłoże będzie jeszcze bardziej przepuszczalne. Woda nie będzie zalegać wśród korzeni, wypłynie znacznie niżej.

Na warstwie drenażu układa się świeżą ziemię. Łodyga powinna być na tej samej wysokości. Zbyt głęboko osadzona zgnije.

Przesadzoną roślinę należy znowu solidnie podlać (oprócz kaktusów) i chronić przez 2-3 tygodnie przed bezpośrednim nasłonecznieniem.

narzędzia ogrodowe

Rośliny domowe – nawozić czy nie?

Po przesadzeniu należy odczekać miesiąc, zanim poda się roślinie nawóz. Należy poszukać uniwersalnego lub do konkretnej grupy roślin, ewentualnie zastosować domowe metody. Gotowe nawozy mogą być w płynie lub mieć postać stałą. Zdecydowanie lepsze są te drugie, bowiem uwalniają substancje odżywcze powoli. Nie ma więc ryzyka przenawożenia.

Odpowiedz