Mycie auta po zimie. O czym pamiętać podczas wiosennego czyszczenia auta?

Po zimie nadchodzi czas na to, by zadbać o samochód. Trzeba usunąć resztki soli, piasku i żwiru. Nie tylko po to, by auto lepiej się prezentowało, ale by ocenić skutki, jakie dla karoserii i nadwozia przyniosły przymrozki, wilgoć i śnieg. Jak się za to zabrać?

auto podczas mycia

Gdzie umyć samochód po zimie?

Pierwszą kwestią jest to, gdzie udać się na takie czyszczenie. Jedni wybiorą specjalistyczną myjnię ręczną, której pracownicy zadbają o każdy element samochodu. Niestety za taką usługę sporo zapłacą. Drugą opcją jest udanie się na myjnię automatyczną. Wadą jest jednak to, że auto może być niedomyte, nie mówiąc o koszcie. Czy myjnia bezdotykowa będzie lepsza? Z pewnością warto o niej pomyśleć. Wadą jest jednak to, że nie jest na nich możliwe używanie własnych detergentów, a dostępne mogą niewiele zdziałać. Zdecydowanie lepiej jest wygospodarować kilka godzi po południu i samodzielnie ręcznie umyć auto. Najlepiej do tego wykorzystać myjkę ciśnieniową.

myjka ciśnieniowa

Czym wyczyścić auto na wiosnę?

Największe zabrudzenia spływają wraz z wodą. Dużego strumienia potrzebują nadkola, gdyż tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń. Pamiętać warto też o podwoziu. To tam osadza się sól drogowa, popiół i żwir. Czym myć? Najlepiej postawić na szampon. Wybór jest ogromny. Może być z aktywną pianą. Nie powinno się używać gąbek, gdyż w nich mogą zostać ziarenka piasku i rysować powierzchnię. Lepiej postawić na szczotkę z miękkim włosiem lub rękawiczkę z mikrofibry.

Zabrudzenia trudne do usunięcia – jak się ich pozbyć?

Niestety na nadwoziu po myciu szamponem dalej zostają ślady. Zabrudzenia trudne do usunięcia to przede wszystkim wytrącenia z asfaltu, ptasie odchody i zaschnięte owady. Do ich usunięcia niezbędne są specjalne preparaty. Najczęściej są w postaci spray’u.

Czy woskować samochód?

Woskować można na sucho lub na mokro. Wiele zależy od tego, jaki kosmetyk się wybierze. Dostępne są różne preparaty. Dzięki woskowaniu, lakier karoserii odzyska głębszy kolor, wypełnione zostaną drobne ubytki. Co więcej, wosk to także zabezpieczenie. Tworzy na karoserii niewidoczną barierę. To sprawia, że brud później nie przylega do auta tak łatwo, jak wcześniej. Pamiętać należy, by nie woskować samochodu w pełnym słońcu, gdyż od tego mogą powstać plamy.

Czyszczenie wnętrza auta

Oczywiście wyczyścić trzeba też wnętrze pojazdu. Zacząć warto od jego odkurzenia. Można postawić na odkurzacz na myjni, warto jednak kupić ręczny, kompaktowy. Taki odkurzacz samochodowy przyda się jeszcze niejeden raz. Wyczyścić należy wszystkie plastiki wewnątrz pojazdu. Najlepiej nadaj się do tego gotowe preparaty – w spray’u lub w postaci nawilżanych chusteczek. Powinny mieć właściwości antyelektrostatyczne. Najlepiej, gdy zostawiają matową powierzchnię, gdyż wtedy kokpit nie będzie odbijał światła, a nas oślepiał.

odkurzacz samochodowy

Fotele, wykładziny i obicia drzwi najlepiej czyścić rozcieńczonym w wodzie płynem do prania dywanów. Można postawić na środki w spray’u, ale one nie są ekonomiczne. Do takiego mycia przystępuje się, gdy ma się możliwość wietrzenia auta tak długo, aż wszystko wyschnie.

Odpowiedz