Wielkanocne tradycje – co kupić na Wielkanoc?

Wkrótce święta Wielkiej Nocy, więc czas przypomnieć sobie o tradycjach z nimi związanymi. Podpowiadamy, co należy kupić i o czym nie zapomnieć szykując się na tę okoliczność.

jajka wielkanocne

Niedziela palmowa

W zasadzie świętowanie Wielkiej Nocy zaczynamy już tydzień wcześniej. W Niedzielę Palmową należy udać się do kościoła poświęcić palmę. To na upamiętnienie biblijnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie palmy robiono z roślin rosnących przy rzekach, gdyż te były po zimie najszybciej zielone. Dzisiaj dominują raczej wykonane z suszonych traw, zielonego bukszpanu, bazi i bibułowych kwiatów. Wiele osób robi palmy samodzielnie. W niektórych miejscowościach w Polsce odbywają się też konkursy na najwyższe, najpiękniejsze itp. Jednak większość z nas kupuje gotowe palmy wielkanocne. To oszczędność czasu i pewność, że będzie się pięknie prezentować. Palmie przypisuje się magiczne właściwości. Ma przynosić szczęście, zdrowie, chronić domy przed żywiołami.

palmy wielkanocne

Wielki Czwartek i Piątek

Kolejnym ważnym dniem w oczekiwaniu na Wielkanoc jest Wielki Czwartek. Tego dnia rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. To pamiątka Ostatniej Wieczerzy. Piątek to dzień wyciszenia, czuwania przy symbolicznym grobie Jezusa.

Wielka Sobota i święcenie pokarmów

Kolejnym zwyczajem związanym z Wielkanocą, który jest wciąż żywo kultywowany, jest sobotnie święcenie pokarmów. Do kościoła zanosi się w wiklinowym koszyczku to, co ma być zjedzone nazajutrz podczas wielkanocnego śniadania. Święconka powinna być przygotowana już w Wielki Piątek. W koszyczku wielkanocnym znaleźć się musi:

  • baranek – symbol zmartwychwstałego Jezusa,
  • jajka – symbolizuje rodzące się życie,
  • chleb – ma duże znaczenie, generalnie pozostaje symbolem ciała Jezusa, odsyła do Ostatniej Wieczerzy, cudu rozmnożenia chleba itd.,
  • wędlina – zdrowie, płodność i dostatek,
  • ser – symbolizuje przyjaźń pomiędzy ludźmi i zwierzętami gospodarskimi, które dają mleko,
  • sól – to znak oczyszczenia, dla wielu – odstraszacz zła,
  • chrzan – to symbol siły,
  • ciasto, babka – to oznaka gospodarności, umiejętności i gościnności pani domu.

W koszyczku wyłożyć wszystko należy na białej serwetce. Jako dekoracji używa się gałązek bukszpanu.

koszyczek wielkanocny

Wielkanoc

Niedziela to czas świętowania. Dzień zaczyna się od mszy, zwanej rezurekcją. Po niej następuje uroczyste śniadanie, które rozpoczyna się od dzielenia się jajkiem i składania sobie życzeń. Na stole powinien znaleźć się biały obrus i liście bukszpanu. W centralnym miejscu warto postawić baranka na rzeżusze z chorągwią u boku, która oznacza zwycięstwo nad śmiercią. Symbolizuje siłę witalną, nowe życie. To dzień odpoczynku, rodzinnego świętowania.

W wielu rejonach Polski dzieci tego dnia szukają prezentów podrzuconych przez Zajączka. Najczęściej są to słodycze i drobne upominki w koszyczkach wyściełanych pociętą w paski zieloną bibułą, ukrytych w ogrodzie lub w domu.

Na stole tego dnia nie może zabraknąć żuru lub barszczu białego, kiełbasy – zwykle wybierana jest biała, szynki wędzonej, pieczonego mięsa, babki, mazurka, paschy, kołaczu, sernika.

Poniedziałek Wielkanocny, śmigus-dyngus

Poniedziałek Wielkanocny to dla wielu po prostu śmigus-dyngus, czyli oblewanie wodą wszystkich osób, bez wyjątku. Nawet nieznajomych. Największą uciechę mają z tego dzieci, które uzbrojone są w pistolety na wodę i inne pojemniki.

Dawniej rozróżniano śmigusa – smaganie witkami wierzbowymi po nogach i oblewanie wodą, żeby symbolicznie oczyścić. Dyngus to było wykupienie się od oblewania przez podarowanie pisanki lub przysmaku wielkanocnego.

Odpowiedz