Podróżowanie śladami bohaterów książek. Jak zwiedzić świat dzięki pisarzom?

Jednym ze sposobów na to, by zaplanować podróże, jest poruszanie się śladami bohaterów książek. Jeśli więc lubisz czytać, a także zwiedzać świat, to rozważ taką opcję. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze książki, których akcję pisarze umieszczają w miejscach, które z łatwością można odnaleźć. Czasami nie sama książka, a jej ekranizacja, może nas zachęcić do wybrania się jakiejś miejsce.

książka do baśniowgo świata

Barcelona śladami rodziny Sempere

Pierwszą z propozycji jest zwiedzenie Barcelony śladami bohaterów powieści hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, zebranych w cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek, czyli akcji książki Cień Wiatru, Gry Anioła, Więźnia Nieba, Labiryntu duchów. Wszyscy fani przygód Daniela Sempere, powinni rozważyć taką opcję. Akcja książek Zafóna rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku, a w retrospekcjach pojawiają się lata wcześniejsze. Jednak z powodzeniem opisane miejsca można odwiedzić i dzisiaj. Warto poszukać na własną rękę Cmentarza Zapomnianych Książek w pobliżu ulicy de l’Arc del Teatre. Nie mówiąc o odszukaniu słynnej księgarni, czy wypiciu kawy w Els Quatre Gats. Ułatwieniem oprócz powieści Zafóna może być przewodnik Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie.

cień wiatru Carlos Ruiz Zafon

Stambuł widziany oczami Orhana Pamuka

Orhan Pamuka w 2006 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. W 2008 roku wydał powieść Muzeum niewinności, której akcja rozgrywa się w rodzinnym mieście pisarza – Stambule. Jeśli więc chcemy udać się w orientalną podróż, to możemy to uczynić, dając się prowadzić bohaterom tej magicznej, pełnej sprzeczności miejscowości.

Werona dla zakochanych

Chociaż dla wielu z nas Romeo i Julia to temat już wykorzystany na wiele sposobów, o tyle planując wyjazd do Włoch, warto w swojej trasie uwzględnić Weronę. Można zobaczyć miejsca, które były inspiracją dla Szekspira i zwiedzić miasto będące symbolem miłości. Powinno się zobaczyć słynny balkon Capulettich, zwiedzić dom Romea i miejsce, w którym podobno spoczywają szczątki Julii.

książka Romeo i Julia

Hobbiton, czyli tam i z powrotem

Fani książki Hobbit i Władca Pierścieni, może niekoniecznie książek, ale przede wszystkim – ich ekranizacji mają w czym wybierać. Zwiedzać można wiele miejsc, w których robiono zdjęcia do filmów. Słyną z zapierających dech w piersi widoków. Oczywiście biura podróży oferują tego typu podróże, ale warto pomyśleć samodzielnie. Wiadomo, że akcja książek Tolkiena dzieje się w baśniowej krainie, ale da się dotrzeć do miejsc, które wybrano, by nieco ją oddać. Przede wszystkim warto polecieć do Nowej Zelandii. Tam zwiedzić można Hobbiton – to wioska stworzona na potrzeby filmu. Można wejść do domku hobbita, napić się piwa imbirowego.

książka Hobbit

Literackie zwiedzanie Polski

Oczywiście bibliofile mogą zwiedzać świat z książką w dłoni, ale mogą zacząć też od własnego „podwórka”. Pisarze chętnie umieszczają akcje swoich książek w miejscach powszechnie znanych w Polsce. Nieco je odrealniając, czyniąc scenografią do różnego rodzaju powieści.

Wrocław można zwiedzać z kryminałami Marka Krajewskiego, tropiąc przestępców wraz z Eberhardem Mockiem.

książki Marka Krajewskiego

Kryminalnym polskim miastem jest też Sandomierz. Tutaj akcję umieszcza Zygmunt Miłoszewski. Warto przeczytać cykl o prokuratorze Teodorze Szackim i zobaczyć opisane miejsca. Ewentualnie postawić na te przedstawiane w serialu Ojciec Mateusz.

Wałbrzych przedstawia w swoich książkach Olga Tokarczuk i Joanna Bator.

Gdańsk zwiedzić można tropami Pochłaniacza Katarzyny Bondy, a Warszawę ze Złym Leopolda Tyrmanda.

Wiadomo, że to tylko kilka propozycji. Każdy ma swoje literackie hity i miejsca, które poznał na kartach książek i pragnie zobaczyć na własne oczy. Warto uczynić swoje podróże nieco innymi i spojrzeć na świat oczami pisarza. Zobaczyć, jak w literacki sposób próbował o nim opowiedzieć.

Odpowiedz