Jak żyć ekologicznie? Jakie nawyki eko warto wprowadzić do swojej codzienności?

Wokół nas coraz więcej mówi się o ekologii i działa się na jej rzecz. Dla jednych eko życie to sposób na ocalenie świata przyrody: roślin, zwierząt i ich siedlisk, ale także poprawę życia ludzi. Dla innych – nowy styl bycia, często powiązany z minimalizmem i byciem wege. Niezależnie od tego, jakie pobudki nami kierują, chcąc żyć bardziej eko, powinniśmy zastosować się do poniższych wskazówek.

 żarówka z liściem

Oszczędzanie wody

Niestety wiele osób nie myśli o tym, że na świecie jest deficyt wody. Nie chodzi o to, by zaprzestać mycia się, ale by robić to bardziej świadomie. Przede wszystkim warto przejrzeć instalację wodną. Należy wymienić przeciekające uszczelki i krany. W nich świetnie sprawdzają się końcówki z perlatorem – nakładką ograniczającą przepływ wody.

Podczas mycia zębów nie ma sensu puszczanie wody. W czasie 2-3 minut spłynie jej wiele. Na marne. Lepiej jest też brać prysznic niż kąpiel. Podczas brania prysznica po namoczeniu ciała dobrze jest zakręcić kurek na czas namydlania.

Warto zamontować dwudzielną spłuczkę wc. Dobrze jest puszczać pranie na krótszych programach o mniejszym zużyciu wody i tylko wtedy, gdy jest pełen bęben. Jeśli chodzi o oszczędność wody, to znacznie bardziej opłaca się mycie naczyń w zmywarce niż ręcznie. Ją też powinno się uruchamiać zapełnioną.

Jeśli posiada się ogród – warto zbierać deszczówkę do jego podlewania.

Jak oszczędzać prąd?

Ekologiczne życie to również oszczędność prądu. Przede wszystkim należy kupować sprzęty o niskim zużyciu energii. Klasa energooszczędności A to powinno być minimum.

Urządzenia RTV warto wyłączać nawet z trybu stand-by, to samo tyczy się ładowarek. Jeśli to dla Ciebie uciążliwe – kup przedłużacze z włącznikiem. Jednym pstryknięciem wyłączysz wszystko na raz.

Warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne, czy lepiej – ledowe. Dzięki nim nie tylko mniej zużywasz energii, ale i zmniejszasz wysokość rachunków za prąd. Dobrze jest wyłączać światło w pomieszczeniach, w których się nie przebywa.

Eko zakupy

Ekologicznie można robić również zakupy. Przede wszystkim należy na nie chodzić z listą. Dzięki temu kupuje się tylko to, co niezbędne. To zmniejsza ryzyko, że coś, czego nie zjemy się zmarnuje.

Co więcej, na zakupy powinno się brać własne torby. Najlepsze są bawełniane i lniane. Nie zajmują wiele miejsca po złożeniu, są lekkie, pojemne i wytrzymałe. Dzięki nim ograniczamy ilość wynoszonych ze sklepów woreczków foliowych, które rozkładają się przez setki lat.

torba bawełniana

Polecane jest też kupowanie na wagę do własnych torebek i woreczków. Tam, gdzie jest to możliwe. Po co bowiem płacić za opakowanie i od razu je wyrzucać? Alternatywnie – warto stawiać na duże paczki.

Dobrym eko nawykiem jest nie kupowanie wody butelkowanej, tylko picie kranówki, ewentualnie przefiltrowanej. Warto kupić dzbanek do filtrowania wody z wkładem węglowym. Dzięki temu nie dość, że nie przepłaca się za nią, to jeszcze nie produkuje się tak dużej ilości plastikowych odpadów. Na wynos również lepiej jest mieć swoją wodę w bidonie, niż nabywać na mieście małe buteleczki za bezcen.

dzbanek do filtrowania wody

Istotne jest to, by kupować lokalnie i sezonowo. Co to oznacza? Warto stawiać na produkty, które zostały wyhodowane na kontynencie, na którym się mieszka. Kupować należy to, co akurat rośnie lub owocuje w sezonie. Zwłaszcza na lokalnych bazarkach lub w kolektywach spożywczych, które zamawiają żywność od zaprzyjaźnionych rolników. Warto jeść ekologicznie, czyli to, co wyprodukowano zgodnie ze ścisłymi przepisami rolnictwa ekologicznego.

Kolejną kwestią jest samo kupowanie. Wiele osób uważa, że lepiej w ogóle ograniczyć konsumpcjonizm. Nie kupować książek, a wypożyczać je. Nie stawiać na nową odzież, a kupować używaną. Zamiast płyt CD kupować utwory mp3. Wiadomo jednak, że tego typu zmiany nie są dla każdego.

Sortowanie odpadów

W Polsce wiele osób jest niejako zmuszonych do sortowania odpadów, chociaż skutki są tego różne. Warto kupić do domu kosze do segregacji i faktycznie oddzielać od siebie to, co może trafić do sortowni odpadów i dostać „drugie życie”.

kosz do segregacji odpadów

Oczywiście oprócz papieru, szkła, metalu i plastiku dobrze jest też osobno wyrzucać odpady organiczne. Szacuje się, że 1/3 produkowanych przez nas odpadów na taki charakter. Warto więc zrobić z tego użytek i w ogrodzie postawić kompostownik. To nie tylko sposób na wyrzucanie resztek jedzenia, ale i na zapewnienie sobie gleby o wysokiej wartości. W miastach modne stają się kompostowniki balkonowe.

kompostownik

Naturalne środki chemiczne i kosmetyki

Ekologiczne życie to również świadome wybieranie kosmetyków i środków chemicznych. Naturalna pielęgnacja jest bardzo ważna nie tylko dla naszej skóry, włosów i paznokci, ale i środowiska naturalnego. Takie kosmetyki nie są testowane na zwierzętach, pakuje się je w buteleczki i słoiczki nadające się do recyklingu. Stosując ekokosmetyki ogranicza się dostawanie się do wody chemikaliów i toksyn. To samo tyczy się środków do czyszczenia. Zarówno na etapie produkcji, jak i wtedy, gdy po użyciu ich resztki trafią do kanalizacji. Lepiej postawić domowe: ocet, sodę oczyszczoną, sól.

Eko transport

Nikogo nie zdziwi chyba, że aby uczynić życie bardziej ekologicznym i zatroszczyć się o środowisko naturalne, warto zrezygnować z jeżdżenia samochodem. Trzeba zacząć chodzić więcej pieszo, jeździć rowerem i komunikacją miejską.

Oczywiście nie jest to dla każdego. Warto więc chociażby wdrożyć u siebie zasady jazdy ekonomicznej. Tyczy się to też rozsądnego korzystania z klimatyzacji. Należy wyłączać silnik w momentach postoju.

Świetnym pomysłem jest też wspólne jeżdżenie do pracy z współpracownikami, czy dzielenie się obowiązkiem podwożenia dzieci do szkoły z sąsiadami.

Odpowiedz