Jak urządzić domową siłownię? Jakie sprzęty do ćwiczeń kupić?

Pogoda wciąż nie sprzyja aktywności outdoorowej? Z ćwiczeń w klubie fitness nic nie wyszło, mimo wykupionego karnetu? Masz w sobie motywację do ćwiczeń w domu? Zrób sobie własną siłownię! Sprawdź, jakie sprzęty i akcesoria się w niej przydadzą. Dopasuj je do przestrzeni, jaką dysponujesz i swoich potrzeb.

sprzęt fitness

Jak urządzić domową siłownię?

Przede wszystkim, zanim zaczniemy do mieszkania, domu lub piwnicy znosić sprzęt, należy dobrze rozplanować przestrzeń i zastanowić się, co tak naprawdę jest nam potrzebne. Istotne jest to nie tylko z uwagi na ilość miejsca, jakim się dysponuje, ale i koszty, czy w ogóle – sens. Jeśli nie lubimy biegać, a jak już się zmusimy, to tylko w plenerze, to nie ma sensu kupować bieżni. To duży wydatek, ogromne urządzenie, a lubiane przez mało kogo.

To, od czego powinniśmy zacząć wyposażanie domowej siłowni, to przede wszystkim maty wyciszające. Najlepiej sprawdzają się puzzle piankowe. Dobrze wygłuszają, są łatwe do utrzymania w czystości i są antypoślizgowe. Wytrzymują też duże obciążenie, nie przecierają się zbyt łatwo.

Oprócz maty we wnętrzu domowej siłowni musi pojawić się lustro. Nie chodzi o zachwyt nad własną urodą i sylwetką, czy motywację w przypadku niezbyt wyćwiczonego ciała, ale przede wszystkim bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń. Dzięki lustru możemy zobaczyć, czy mamy właściwą pozycję.

Sprzęt do domowej siłowni

Oczywistym jest, że nawet jeśli interesuje nas tylko trening siłowy, to i tak musimy mieć gdzie rozgrzać ciało. Właśnie dlatego warto postawić na sprzęt do treningu aerobowego: rower stacjonarny, orbitrek, stepper, czy bieżnię. Nie tylko rozgrzewają ciało, ale i pozwalają ćwiczyć mięśnie nóg i pośladków. Można kupić nowe urządzenia, a można poszukać używanych w dobrym stanie.

bieżnia magnetyczna

Wyposażenie siłowni

Oprócz urządzeń do treningu aerobowego istotne jest i inne wyposażenie. Podstawą powinna być ławka do ćwiczeń. Wybierając ją dobrze jest poszukać takiej, która ma regulację długości i pochylenia. Świetnie sprawdzają się ławeczki tzw. modlitewniki. Oprócz niej warto kupić stojak na obciążniki. Do tego powinniśmy dokupić gryfy i hantle wraz z obciążnikami. Dobrze jest postawić na taki, którego talerze mają różną wagę. Dzięki temu można modyfikować obciążenie.

ławeczka do ćwiczeń

Akcesoria do domowej siłowni

To nie wszystko, co warto mieć w domowej siłowni. Przydadzą się też uchwyty do robienia pompek i drążek rozporowy lub mocowany za pomocą wkrętów do ściany, służące do podciągania. To proste rzeczy, a sprzyjające rzeźbieniu mięśni. Aby ćwiczyć mięśnie, nie trzeba stawiać tylko i wyłącznie na ciężary. Świetne efekty daje też trening z użyciem ekspanderów i elastycznych gum. Aby wyrzeźbić mięśnie brzucha warto postawić na kółko z rączką.

Panie szczególnie docenią piłkę lekarską, step, twister, skakankę, bosu, piłkę gimnastyczną, trampolinę fitness. Pozwalają urozmaicać ćwiczenia. Co więcej, większość z nich angażuje wiele mięśni, sprzyjając treningowi całego ciała.

trampolina fitness

Warto pomyśleć też o tym, co po treningu. Istotny jest zakup wałka do masażu, ewentualnie piłeczek, które pozwolą rozmasować napięte, zmęczone mięśnie. Warto kupić też poduszkę sensomotoryczną. Uprawiającym jogę i pilates przyda się mata, klocek, koło lub obręcz.

Odpowiedz