Urządzenia do poprawy jakości powietrza w domu – co warto kupić?

Niestety, jak co roku, mieszkańcy miast, ale nie tylko, bo jak się często okazuje – także tych mniejszych miejscowości uskarżają się na smog. Wiele osób ma również różnego rodzaju alergie, astmy czy inne dolegliwości, wspólnie zebrane pod nazwę naukową, tzw. syndromu chorego budynku. Na szczęście da się uzdatnić powietrze w domu. Podpowiadamy, co może w tym pomóc.

kobieta oddycha pełną piersią

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Niestety na kiepską jakość powietrza w domu wpływ ma nie tylko smog. To wina również wielu urządzeń, przedmiotów, które gromadzimy, a także materiałów budowlanych użytych do wykończenia wnętrz czy środków używanych do codziennej higieny i sprzątania. Niestety w dużej mierze przyczynia się do tego także fakt, że mamy bardzo szczelne okna i drzwi. Przez to znacznie rzadziej wietrzymy wnętrza, cyrkulacja powietrza jest zaburzona. W momencie, gdy na zewnątrz jest smog, jest to jak najbardziej uzasadnione, jednak na co dzień wietrzenie jest bardzo istotne. Tak więc, aby poprawić jakość powietrza w domu należy zadbać o wentylację. Niestety to czasami za mało. Podpowiadamy, jakie urządzenia pomagają w uzdatnianiu powietrza w domu.

Jak sprawdzić jakość powietrza w domu?

Oczywiście wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaka jest jakość powietrza w ich domach. Są tego konkretne objawy. Jednak dobrze jest wyposażyć się w higrometr, który mierzy stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu.

Jonizator powietrza

Jednym z urządzeń, które może poprawić jakość powietrza we wnętrzu domu, jest jonizator. To urządzenie oczyszcza powietrze dzięki wytwarzaniu jonów ujemnych. Jony dodatnie emitują kuchenki mikrofalowe, pralki, lodówki,zmywarki, suszarki i lokówki oraz inne sprzęty AGD, a także komputery, drukarki i inne urządzenia elektryczne, grzewcze. Działają źle na organizm powodując pogorszenie się nastroju, bóle głowy i inne dolegliwości. Co więcej jony dodatnie przyciągają kurz, grzyby, wirusy, bakterie i szereg innych alergenów, które wdychamy każdego dnia. Właśnie dlatego potrzebny jest jonizator. To on wytwarzając jony ujemne polepszy powietrze w pomieszczeniach.

jonizator powietrza

Osuszacz powietrza

Niestety nadmierna wilgoć w pomieszczeniu też jest szkodliwa i to nie tylko dla ludzi, ale też ścian, mebli i pozostałego wyposażenia wnętrz. Co więcej, przyczynia się do powstawania grzybów i pleśni, a te mają wyniszczający wpływ na zdrowie. Zwłaszcza u dzieci, gdyż wywołuje astmę i różnego rodzaju alergie. Właśnie dlatego warto kupić osuszacz powietrza. Skropli parę wodną i odprowadzi ją do specjalnego zbiornika. Kupić można zarówno osuszacze elektryczne, jak i domowe pochłaniacze wilgoci, które posiadaj granulat.

osuszacz powietrza

Nawilżacz powietrza

Jeśli zmagamy się w domu z innym zjawiskiem, a więc zbyt suchym powietrzem, to musimy je nawilżyć. W przeciwnym wypadku zmagać będziemy się z problemami z cerą, oddychaniem, osłabi się nasz układ odpornościowy, zdolność koncentracji uwagi, a także będziemy mieć problemy ze snem. Aby uzdatnić zbyt suche powietrze stosuje się nawilżacz. Można kupić tradycyjny, który zawiesza się na grzejniku. To po prostu naczynie napełnione wodą, która pod wpływem ciepła paruje i nawilża powietrze. W sprzedaży są też nawilżacze parowe na prąd, w których podgrzana woda wyrzucana jest w formie sterylnej, ciepłej mgiełki. Kupić można też nawilżacz ewaporacyjny, który po włączeniu pochłania powietrze z pokoju, nawilża je, a następnie wypuszczona w postaci chłodnej mgiełki. Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i do tworzenia mgiełki. Para może być ciepła lub zimna.

nawilżacz powietrza

Oczyszczacz powietrza

Ostatnim z urządzeń jest oczyszczacz powietrza. To niejako połączenie wszystkich powyższych. Powinien znaleźć się w każdym domu, w którym mieszka alergik, astmatyk, a także przebywają zwierzęta domowe. Jest wskazany zwłaszcza w miastach, w których często przekraczane są normy stężenia smogu. Sprawdza się zamiast wietrzenia. Oczyszczacz powietrza pozwala pozbyć się bakterii, wirusów, pleśni. Na jego działanie składa się wielostopniowa filtracja powietrza. To, co nam zaoferuje zależne jest od filtrów i funkcji. Najlepiej postawić na sprzęt z filtrem węglowym, który zredukuje nieprzyjemne zapachy, filtr HEPA, który zmniejsza zawartość alergenów i kurzu w powietrzu. Dobrze, by oczyszczacz miał funkcję jonizacji i wykorzystywał lampy UV. Świetnie, gdy jest jednocześnie nawilżaczem powietrza.

oczyszczacz powietrza

Jak widać, są sposoby na to, by uzdatnić powietrze w domu. Można wybrać zarówno urządzenie, które skupi się wyłącznie na rozpoznanym przez nas problemie – powietrze suche lub wilgotne, a możemy wybrać opcje 2 w 1 – nawilżacz z osuszaczem, czy jonizacją. Warto rozważyć też zakup urządzenia kombo – oczyszczacza powietrza. Nie chcemy wydawać pieniędzy na urządzenia? Możemy postawić na inne sposoby radzenia sobie ze smogiem, jakie opisaliśmy w tym poradniku.

Odpowiedz