Jak się zorganizować? Jak planować dni i realizować postanowienia noworoczne

Za nami Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku. Oprócz względów meteorologicznych i ekonomicznych, przy jego wyznaczaniu uwzględniono świadomość niedotrzymania przez nas postanowień noworocznych. Ten czas pokazał, czy jesteśmy dobrze zorganizowani i czy potrafimy realizować cele. Jeśli z jakichś powodów realizacja postanowień Ci nie wychodzi, to przeczytaj ten poradnik. Dowiesz się z niego, jak się zorganizować, planować dzień i spełniać zamierzenia.

mężczyzna notuje przy biurku

Rób listy zadań

Bardzo pomocne, zarówno w planowaniu dnia, tygodnia, miesiąca, jak i realizacji noworocznych postanowień jest tworzenie list. Jeśli nie wypiszesz tego, o czym marzysz, co musisz zrobić w danym czasie, nawyków, które chcesz wdrożyć, to o tym zapomnisz, nie uznasz tego za istotne.

Właśnie dlatego istotne jest, by tworzyć listy zadań. Zarówno na cały rok, miesiące, tygodnie, jak i dni. Pomocne są w tym są specjalne notesy, ale użyć można też zwykłej kartki. Najlepiej stworzyć kilka list. Mogą to być np. duże, zawodowe projekty; miejsca, które chce się zwiedzić; rzeczy, które chce się kupić; nawyki, które chce się wdrożyć.

Listy zadań niezbędne są do zorganizowania każdego roku, miesiąca, tygodnia i dnia. Dzięki nim wiemy, co nas czeka. Ważne są też urodziny bliskich i znajomych. Dobrze jest sporządzić listę, a na zwykłym kalendarzu te dni wziąć w kółeczko. Dzięki temu o żadnym z nich nie zapomnimy.

tablica magnetyczna do notowania

Twórz harmonogram

Harmonogram dnia lub rozbicie dużego celu na mniejsze zadania, które maja nas do niego doprowadzić, tworzy się aby móc kontrolować postępy, a także produktywnie spędzać każdy dzień.

To samo tyczy się wszelkich postanowień. Jeśli zakładamy, że codziennie będziemy czytać książkę, ćwiczyć przez 30 min, jeść owoc, to warto przygotować sobie kartkę z miejscami na 30 dni i każdego dnia, gdy uda nam się zrealizować postanowienie zaznaczyć to. Dzięki temu będziemy widzieć, jak nam idzie ich realizacja.

Duże projekty tym bardziej wymagają harmonogramu. Warto każdy z nich rozpisać na mniejsze, które skontroluje się w odpowiednim czasie. Tak, by wiedzieć, czy na pewno zdąży się w terminie z jego wykonaniem.

organizer

Przydatne narzędzia do planowania

Przede wszystkim najważniejszym narzędziem jest kalendarz. Warto mieć ścienny z zaznaczonymi na nim najważniejszymi dniami w roku. Zarówno ze świętami, urodzinami bliskich i znajomych, rocznicami, uroczystościami, jak i innymi ważnymi dniami, czy dealine’ami.

kalendarz ścienny

Oprócz kalendarza ściennego (może go zastąpić biurkowy) dobrze jest wyposażyć się w planner dzienny. To coś więcej niż kalendarz książkowy. Oprócz widoku rocznego, miesięcznego, tygodniowego, ma również miejsce na notowanie każdego dnia. Możemy zapisać nie tylko przebieg dnia godzina po godzinie, ale tez wypisać rzeczy do zrobienia, priorytety, wydatki. W tego typu kalendarzach znajdziemy też karty przeznaczone na wypisanie celów, marzeń, planów podróży, a także możemy zapisać plan posiłków, ilość wypijanych płynów, czas i rodzaj aktywności fizycznej.

planner dzienny

Odpowiedz