Czy warto kupić używany sprzęt snowboardowy? Na co zwrócić uwagę szukając deski, wiązań i butów snowboardowych?

Jeśli nie masz zbyt wielu środków finansowych na zakup deski snowboardowej, wiązań i butów lub po prostu dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, ale nie chcesz pożyczać sprzętu – rozważ zakup używanego. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę kupując deskę, buty i wiązania snowboardowe z drugiej ręki.

deski snowboardowe w górach

Zakup używanej deski snowboardowej

Przede wszystkim nie warto kierować się wyglądem deski, czyli kolorem czy nadrukiem. Ważniejsze są jej parametry. Deski snowboardowe dzielą się na miękkie i twarde. Oczywiście na początek zaleca się pierwszy z rodzajów. Najlepsza do nauki będzie uniwersalna deska ALL MOUNTAIN (FS/FR). Jeśli jednak już masz doświadczenie w jeździe, to możesz postawić na FREESTYLE, FREERIDE, BOARDERCROSS.

Kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy doborze deski, również tej używanej, to jej szerokość. To mało ważny parametr, chociaż lepiej, by nie była węższa niż buty. W przeciwnym wypadku można haczyć o stok. Kolejny ważny czynnik to długość deski snowboardowej. Zależy od wagi i wzrostu. Co więcej, dla początkujących są deski trochę krótsze i szersze.

A na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy kupujemy deskę używaną? Przede wszystkim istotny jest stan krawędzi i ślizgów. Należy sprawdzić, czy nie są uszkodzone. Widać to często na pierwszy rzut oka, także na zdjęciach. Jeżeli na ślizgu znajduje się wiele rys, to może gorzej przylegać do śniegu. Minimalne, płytkie – to standard. Gorzej, jeśli są to duże ubytki. Zwłaszcza przy krawędziach. One nie powinny być postrzępione, mieć dużych ubytków. Warto sprawdzić, czy gwinty nie są zerwane. Deska powinna być sprężysta, nie mieć żadnych uszkodzeń mechanicznych. Nie mówiąc o śladach klejenia, czy wybrzuszeniach na ślizgu. Mogą być świadectwem pęknięcia rdzenia. Taką deskę należy odrzucić. Nie ma co kupować również starych (rocznikowo) desek.

Warto pamiętać, że wiele osób kupuje sprzęt, jedzie na stok i tam odkrywa, że to sport nie dla niego. Właśnie dlatego można na portalu ogłoszeniowym znaleźć deski snowboardowe w doskonałym stanie, a w niskiej cenie. Warto szukać takich „perełek”.

zdobiona deska snowboardowa

Czy kupić używane wiązania?

W wielu przypadkach wiązania można kupić w zestawie z deską. Wtedy problem jest mniejszy. Jeśli jednak chcemy kupić osobno, wówczas ważne jest, by dobrać je do deski i butów. Jeżeli wiązania snowboardowe mają być używane, to przede wszystkim muszą mieć sprawne pompki. Właśnie dlatego warto poszukać sprzedającego lokalnego, który pozwoli sprawdzić wiązania – zapiąć w nich but. Pompki muszą działać lekko w obie strony.

To samo tyczy się pasków. Nie mogą być widocznie zużyte – postrzępione. Inaczej pompki się będą po nich ślizgały i nie uda się poprawnie zapiąć buta.

Warto sprawdzić również stan piętki, high backa oraz reszty podstawy wiązań. Ząbki na dysku i podstawie nie mogą być wyrobione. Inaczej będą się samodzielnie przestawiać podczas jazdy, zwłaszcza w czasie skoków, czy upadków.

wiązania snowboardowe

Kupno używanych butów snowboardowych

Wiele osób odradza zakup używanych butów snowboardowych. Jednak nie ma co ukrywać, że nowe są dość kosztowne. Właśnie dlatego, jeśli ma się możliwość umówienia ze sprzedającym i obejrzenia butów, które oferuje, to warto to zrobić. Najważniejsze, by ich wnętrze nie było mocno „wyrobione”. W przypadku sznurowanych butów wszystkie szlufki muszą być w dobrym stanie. Po zasznurowaniu buta noga nie powinna mieć luzu. Jeśli stawiamy na buty z systemem BOA, to trzeba sprawdzić, czy wiązanie nie puszcza po mocnym dociągnięciu buta i lekkim pochyleniu się do przodu. Ważny jest też wygląd ogólny – brak dużych rys, dobry stan podeszwy, brak dziur.

buty snowboardowe

Czy kupić używany kask snowboardowy?

Wiele osób nie uważa kasku za sprzęt obowiązkowy. Skupiają się na desce, wiązaniach i butach, bo to mieć muszą. Odzież oczywiście jest równie istotna. Kask? To schodzi na dalszy plan. Niestety na stoku wbrew pozorom łatwo o wypadek i to taki, który może mieć przykre konsekwencje. Kask snowboardowy posiadać powinni więc wszyscy. Czy kupować używany? Z pewnego źródła tak. Jeśli jednak nie mamy pewności, czy nie było upadku w nim i czy dalej pełni swoje funkcje – lepiej go sobie darować i kupić nowy.

kask snowboardowy

Odpowiedz