Jak nakryć stół wigilijny? Świąteczne dekoracje stołu

W wigilię świąt Bożego Narodzenia całymi rodzinami zasiadamy do stołu, aby wspólnie spożyć kolację, a w kolejne dni do kolejnych posiłków. Stół musi się więc prezentować. Podpowiadamy, jak nakryć, jakie naczynie i dekoracje oraz inne akcesoria powinny znaleźć się na świątecznym stole.

stół w Boże Narodzenie

Biały obrus na Wigilię

Tradycja głosi, że na Wigilię na stole powinien znaleźć się biały obrus świąteczny. To symbol czystości intencji i dobrej woli gości. Na nim wato rozłożyć bieżnik, dzięki któremu ochroni się go przed zachlapaniem. Oczywiście można nie iść drogą tradycji i postawić na szary, beżowy, złoty, czy nawet czerwony. U wielu osób goszczą bieżniki ze świątecznymi nadrukami. Jednak zazwyczaj pojawiają się dopiero w pierwszy i drugi dzień Świąt. Pod obrusem powinno znaleźć się sianko.

biały obrus

Serwetki na Boże Narodzenie

Oczywiście na stole nie powinno zabraknąć serwetek. Tradycjonaliści postawią na tekstylne, a praktycy – na papierowe. Najważniejsze jest to, by je efektownie ułożyć. Jak? Najlepiej poszukać w Internecie tutoriali pokazujących jak krok po kroku złożyć serwetkę na kształt gwiazdki, choinki, kwiatu zwanego Gwiazdą Betlejemską. Świetnie sprawdzają się klasyczne sposoby składania: wachlarz czy kieszonka na sztućce. Można serwetki również zwinąć w rulon i przewiązać wstążką, za którą wetknie się gałązkę, przywiąże bombkę, czy inną ozdóbkę. Można też postawić na tematyczne pierścienie na serwetki. Warto wybierać te w kolorze czerwieni lub zieleni, gdyż to kolory Bożego Narodzenia.

pierścień na serwetki

Zastawa bożonarodzeniowa

Nakrywając do stołu w Boże Narodzenie warto postawić na komplet naczyń. Zdecydowanie lepiej prezentuje się zastawa niż talerze każdy z innego kompletu. Dobrze więc sięgnąć po rodową ”porcelanę”. Ona z pewnością będzie się dobrze prezentować i nada rangi spotkaniu.

To samo tyczy się sztućców. Warto skompletować zestaw, dobrze go wyczyścić i wypolerować. Świetnie prezentują się zarówno ułożone wokół talerza, jak i schowane w kieszonce złożonej z serwetki.

Szkło: szklanki, kieliszki, dzbanki powinny być nienagannie wypolerowane, by w blasku świec nie były widoczne smugi.

komplet talerzy

Nastrojowe światło na Boże Narodzenie

Zapewne w większości domów na stole pojawi się wieniec adwentowy lub stroik ze świecą. Jeśli jednak nie ma na niego miejsca, to dobrze jest postawić kilka niewielkich świec na stole, aby dawały więcej blasku, przytulności. Można postawić na zwykłe świece, tealight lub grube, bryłowe. Najlepiej, by ich kolor był dobrany adekwatnie do całej kolorystyki. Świeczniki uniwersalne warto przyozdobić, na przykład przywiązując do nich bombkę, gałązkę, szyszkę, zasuszony plaster pomarańczy, czy laskę cynamonu. To dodatkowo da piękny zapach. Warto postawić świeczkę świąteczną – w kształcie choinki, gwiazdki czy z jakimś tematycznym nadrukiem.

stroik na świeczkę

Dekoracje świąteczne na stół

Oczywiście, jeśli na stole jest miejsce można go udekorować jeszcze bardziej. Na przykład kładąc żywe gałązki z ozdobami, rozkładając szyszki, porcelanowe ozdoby w kształcie reniferów, aniołków, bałwanków itp.

Ozdobić można też krzesła. W sprzedaży są pokrowce uniwersalne, ale również tematyczne. Krzesła „przebrać” można za św. Mikołaja, elfa, przewiązać wielką kokardę.

Odpowiedz