Choinka żywa czy sztuczna? Jakie drzewko kupić na święta Bożego Narodzenia?

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a nikt z nas nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. Co roku pojawia się jednak ten sam dylemat: sztuczna czy żywa? Podpowiadamy, na jakie świąteczne drzewko postawić. Zdradzamy wady i zalety choinek sztucznych i żywych.

choinka z ozdobami

Sztuczna choinka na Boże Narodzenie – zalety

Największą zaletą sztucznej choinki jest to, że zdobi nasz dom tak długo, jak chcemy. Nie gubi igieł, każdego dnia wygląda tak samo, więc jeżeli lubimy, by drzewko stało cały grudzień i styczeń – wybierzmy właśnie plastikową.

Kolejną zaletą sztucznej choinki jest to, że nie musimy co roku kupować drzewka. To oszczędza nasz czas. Wyciągamy ją z garażu, piwnicy lub poddasza, czyścimy i pozostaje już tylko dekoracja.

Mimo, że koszt sztucznej choinki jest dość wysoki, to jeśli służy przez kilka lat – równoważy się jej cena.

sztuczna choinka

Wady sztucznej choinki

Niestety oprócz zalet, sztuczne choinki mają wiele wad. Przede wszystkim wspomniana już cena. Aby kupić dość duże drzewko, które będzie gęste, cieniowane, dzięki czemu będzie miało ładny pokrój, trzeba wydać sporo pieniędzy.

Poza tym pozostaje kwestia przechowywania sztucznej choinki. Zajmuje ona sporo miejsca. W małych mieszkaniach, w których liczy się każdy centymetr, zagraca szafę, przestrzeń do przechowywania.

Sztuczna choinka nie pachnie, więc nie ma w domu takiej atmosfery, magii Świąt, jak gdy postawi się żywe drzewko. Co więcej, nowo kupiona choinka może wręcz mieć nieprzyjemny zapach plastiku.

Warto wiedzieć, że sztuczne bożonarodzeniowe drzewko może zagrażać zdrowiu zwierząt i dzieci. Jeśli np. kot zje plastikowe igły, to mogą wywołać zatrucie.

I na koniec: sztuczna choinka to wcale nie jest ekologiczne rozwiązanie. Plastik, z którego jest wykonana rozkłada się setki lat. Jeśli więc po kilku latach się ją wyrzuci na śmietnik – dokłada się do wielkiej sterty odpadów. Ponadto, podczas produkcji sztucznej choinki do atmosfery są uwalniane szkodliwe związki chemiczne i zużywane jest dużo energii. To samo dzieje się w czasie jej utylizacji.

Czy warto kupić żywą choinkę?

Niezależnie od tego, czy postawimy na rodzimy świerk, sosnę lub egzotyczną jodłę – możemy wybierać spośród drzewek w donicy i ciętych. Wiele osób myśli, że taka choinka to mało ekologiczne rozwiązanie, ingerencja w przyrodę. Nic bardziej mylnego. Drzewa o legalnym pochodzeniu wycinane są w przypadku zbyt dużego zagęszczenia i w tych miejscach, gdzie pozwalają na to zaplanowane cięcia pielęgnacyjne.

Jeżeli wybierze się choinkę w donicy, to warto poszukać jej w szkółce, nadleśnictwie lub w markecie i innych tego typu miejscach, ale sprawdzając, czy pień się nie rusza, a doniczka nie jest za mała. Choinka w donicy, jeżeli po zakupie nie będzie od razu wstawiona do mieszkania (szok termiczny), a postawiona na jakiś czas w dość chłodnym pomieszczeniu, a potem wniesiona do mieszkania może w nim stać 7-10 dni. Regularnie podlewana postoi długo i nie będzie gubić igieł, a po Świętach można ją będzie postawić na balkonie, na wiosnę zaś posadzić do ziemi.

Można też kupić choinkę ciętą, ale ona dość szybko gubi igły, a żeby tego uniknąć trzeba postawić na stojak z pojemnikiem na wodę i to z regulowaną szerokością uchwytu.

Największą zaletą żywej choinki jest piękny zapach, jaki roztacza się w pomieszczeniu. Sprawia, że od razu czuje się ”magię Świąt”. Poza tym takie drzewko nie potrzebuje wielu ozdób, by pięknie się prezentować. Samo w sobie jest piękne.

Co więcej, po Bożym Narodzeniu choinkę można posadzić w ogrodzie, igły i rozdrobnione gałązki dołożyć do kompostu, a pień wykorzystać latem do rozpalania ogniska. Można drzewko zanieść do zoo – zwierzęta lubią jeść jeszcze nie do końca uschnięte choinki – więc lepiej zawieźć taką w donicy. Wiele miast organizuje również odbiór drzewek w ramach wywozu odpadów wielkogabarytowych – nadają się jako pożywka dla innych roślin.

żywa choinka - świerk

A może choinka designerska?

Nie podoba Ci się zielone drzewko, a może nie masz na nie miejsca w domu? Jest alternatywa dla żywej i sztucznej choinki. Można postawić na drzewko designerskie, wykonane z najróżniejszych materiałów. Często w ramach projektów DIY. Można nabyć na przykład choinki z drewna, papieru, wstążek i innych materiałów, nawet takich jak makaron.

choinka z drewna

Jak widać – w zależności od potrzeb i podejścia do ekologii, kosztów i wygody, można postawić na żywą, sztuczną choinkę lub designerską, wykonaną z najróżniejszych materiałów.

Odpowiedz