Jaki sprzęt narciarski kupić? Jak oszczędzić przy zakupie nart, kijków i butów narciarskich?

Sezon narciarski zbliża się wielkimi krokami, tak więc warto zacząć rozglądać się za niezbędnym sprzętem i odzieżą na narty. Niezależnie od tego, czy mamy wieloletnie doświadczenie, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tym sportem – warto wiedzieć, co jest niezbędne i jak zaoszczędzić na zakupach. Podpowiadamy, jaki sprzęt narciarski kupić oraz na co warto wydać mniej.

sprzęt narciarski

Jak oszczędzić na zakupie wyposażenia narciarskiego?

Przede wszystkim, jeśli zależy nam na nowym sprzęcie, to lepiej zrobimy kupując narty i pozostały ekwipunek po sezonie, czyli w okolicach lutego. Jeśli więc dopiero zaczynamy przygodę ze sportem, to lepiej nie kupować nowego, drogiego sprzętu przed pierwszym wyjazdem w góry, a go wypożyczyć. Jeśli „złapiemy bakcyla” możemy kupić go po sezonie, aby był na kolejne lata.

Warto jednak wiedzieć, że najtańszy sprzęt nie będzie najlepszy, więc jeśli kupować bardzo niskobudżetowo, to lepiej w ogóle nie kupować. Oczywiście, najdroższe możliwe narty wcale nie są najlepsze. Dobrze jest poczytać opinie w Internecie.

Można oczywiście sprzęt wypożyczać na stoku lub w wypożyczalniach w swoich miastach, jednak to dość kosztowne. Chociaż plusem takiego postępowania jest zdjęcie z barków konieczności przewożenia i przechowywania nart, butów, kijków.

Jeśli jednak chce się mieć swój własny sprzęt, ale nie wydać na niego majątku, to warto rozejrzeć się za używanym. Na naszym portalu ogłoszeniowym znajduje się mnóstwo korzystnych ofert sprzedaży. Wiele osób chce sprzedać praktycznie nieużywany sprzęt narciarski – sporo obniżając cenę.

Jaki sprzęt narciarski kupić?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w przypadku nart, butów, kijków, ale też kasku narciarskiego, liczy się dopasowanie. Nie kolor czy marka. Poza tym istotne jest, aby sprzęt nie miał wad. W przeciwnym wypadku może przyczynić się do urazów lub innych złych zdarzeń na stoku, albo odebrać przyjemność z jazdy. Poniżej podpowiadamy, jak dobrać poszczególne elementy sprzętu i odzieży narciarskiej.

Jak dobrać narty?

Wbrew pozorom dobór nart nie jest prosty. Zbyt krótkie będą niestabilne i utrudnią utrzymanie równowagi a zbyt długie sprawią, że jazda będzie mało przyjemna, ponieważ trudne będzie kierowanie nimi. Przy doborze nart ważny jest wzrost, waga, umiejętności, a więc i oczekiwania. Generalnie zakłada się, że powinny być o 10-15 cm krótsze niż wzrost kupującego. Osoby początkujące powinny mieć narty krótsze i bardziej miękkie, zaawansowani – dłuższe i twardsze. Oczywiście można wyróżnić kilka rodzajów nart – ich wybór zależeć powinien od tras na jakich planuje się jeździć i stopnia zaawansowania.

narty

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu butów narciarskich?

Wiele osób uważa, że od samych nart ważniejsze są buty narciarskie. Dobrze dobrane zapewnią komfort, ale też uchronią przed kontuzjami. Dobierając buty nie należy kupować idealnie pasujących, najlepiej by były nieco za duże, pozwalające palcom na ruch. Dzięki temu nie będą drętwiały. Poza tym – w czasie jazdy na stoku noga może puchnąć z wysiłku i zmiany wysokości. Palce mają mieć luz, ale pięta i kostka muszą być usztywnione.

buty narciarskie

Jakie kijki do nart?

Wybór kijków narciarskich nie jest trudny. Najważniejsze jest, by stojąc w butach narciarskich i trzymając kije za uchwyt między ramieniem, a przedramieniem mieć kąt prosty. Czy warto kupić kijki używane? Oczywiście, że tak! Po co przepłacać?

kijki narciarskie

Odpowiedz