Domowe SPA – rozgrzewające, odprężające zabiegi na jesienne chłody

Na dworze jest zimno, wietrznie, szaro i deszczowo, a zmęczenie, rozdrażnienie i senność ogarniają każdego z nas. Na szczęście są sposoby na to, by nie dać się jesiennemu przesileniu. Aby rozgrzać się i poprawić sobie nastrój, najlepiej zrobić sobie odprężające, domowe SPA. To nie tylko propozycja dla pań, panom również należy się odrobina relaksu i zadbanie o ciało. Jak to zrobić?

akcesoria do domowego SPA

Jak stworzyć odprężający klimat?

Zanim przejdzie się do zabiegów SPA, należy zadbać o to, by w łazience zapanowała atmosfera sprzyjająca relaksowi. Jeżeli nie mieszkamy sami, poprośmy domowników, by nie zakłócali naszego spokoju. Uprzedźmy ich, że to czas tylko dla nas. Oczywiście tyczy się to również naszej organizacji – nie planujmy nic na później. Zwolnijmy oddech.

Aby atmosfera sprzyjała relaksowi, warto włączyć muzykę relaksacyjną. W Internecie znajdziemy jej mnóstwo. Mogą to być nawet dźwięki natury.

Światło powinno być nieco przytłumione. Warto porozstawiać świece lub chociażby zrezygnować z głównego oświetlenia. Alternatywą dla świec może być girlanda świetlna z lampkami LED.

W odprężający nastrój wprawia również zapach. Warto w specjalnie do tego przeznaczonym kominku do olejków zapachowych umieścić kilka kropel olejku, np. lawendowego czy ylang-ylang.

kominek ceramiczny do olejków

Rozgrzewająca, aromatyczna kąpiel

Gorąca kąpiel nie uchodzi za najzdrowszą, więc należy praktykować ją raz na jakiś czas. Najlepiej, by temperatura wody miała temperaturę zbliżoną do ciepłoty ciała i nie trwała dłużej niż 30 minut. Ponadto dobrze jest do wody dodać kilka kropel kompozycji olejków eterycznych z eukaliptusa i tymianku. Można również przygotować odwar z goździków, kory cynamonowej i skórki z pomarańczy. Z pewnością dobrze jest dosypać do wody sól. Jest bogata w minerały, dzięki czemu rozluźnia napięte mięśnie, zmniejsza obrzęki i pomaga w walce z cellulitem.

olejki eteryczne

Domowy peeling ciała

Jako wstęp do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych powinien być potraktowany peeling ciała. Najlepiej do jego wykonania użyć naturalnych substancji. Świetnie sprawdza się kosmetyk wykonany z fusów kawy naturalnej, zmieszanej z oliwą lub żelem do kąpieli. Do mieszanki do łokci i kolan można dodatkowo dodać cukier biały. Taką miksturę należy kolistymi ruchami rozprowadzić po całym ciele – od nóg w kierunku serca.

Doskonale sprawdza się również tzw. szczotkowanie na sucho. Wykonuje się je przed kąpielą. Masuje się suche ciało posuwistymi ruchami szczotką z naturalnego włosia. Zaczynając od nóg, przesuwając się w kierunku serca z pominięciem biustu i dekoltu.

szczotka z naturalnego włosia

Maska na twarz i włosy

W czasie kąpieli dobrze jest na mokre włosy nałożyć maskę i owinąć głowę ręcznikiem lub nawet folią. Ciepło sprawi, że substancje odżywcze w niej zawarte lepiej się wchłoną. Pory skóry i łuski włosów otwierają się, pobierając substancje zawarte w tych kosmetykach. Spłukując maskę z włosów należy pamiętać, by ostatni strumień wody był chłodny, aby zamknąć łuski.

Pielęgnacja stóp i dłoni

Zmarznięte dłonie i stopy też wymagają większej uwagi. Dobrze jest wymoczyć stopy w misce z solą, a następnie wymasować je olejkami. To usprawni krążenie. Dłonie można zamoczyć w ciepłej oliwie z oliwek z cytryną. Jednak najlepsze efekty uzyskamy poprzez parafinowanie. Aby je wykonać niezbędna jest parafiniarka i specjalna parafina. W efekcie otrzymuje się skórę gładką i odporną na działanie chłodu.

parafiniarka

Rozgrzewający masaż ciała

Dobrze, gdy jest w domu ktoś, kto pomoże nam i wykona dla nas masaż pleców. Świetnie nadają się do tego specjalne świece, które po zapaleniu rozpuszczają się i otrzymujemy ciepły olejek do masażu. Nie dość, że rozgrzewa, to jeszcze rozluźnia i nawilża.

Warto pamiętać, że to nie wszystko. Po kąpieli i reszcie zabiegów, należy otulić się szlafrokiem, uciąć sobie drzemkę lub zrelaksować się inaczej. Lepiej nie wracać do codziennych obowiązków, by „czar” nie prysł.

Odpowiedz