Najmodniejsze rośliny doniczkowe – 7 kwiatów pokojowych do nowoczesnych wnętrz

Do niedawna parapety uginające się od doniczek z kwiatami kojarzyły się tylko z tradycyjnym wnętrzami. Dzisiaj się to zmienia. Okazuje się bowiem, że rośliny doniczkowe są doskonałą dekoracją również w nowoczesnych wnętrzach. Poniżej prezentujemy 7 najmodniejszych kwiatów pokojowych, na które warto postawić aranżując wnętrze domu.

kwiaty doniczkowe

Monstera dziurawa (Monstera deliciosa)

Jest to jeden z najpiękniejszych kwiatów, którego ogromne liście z charakterystycznymi dziurami są również inspiracją do tworzenia wzorów na wielu przedmiotach użytkowych. Często mylona jest z filodendronem, należą bowiem do tej samej rodziny obrazkowatych. Największą zaletą monstery oprócz pięknych liści jest to, że dobrze znosi półcień. Ponadto osiąga ogromne rozmiary. Dzięki temu może stać się piękną ozdobą salonu.

monstera dziurawa

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia)

To kolejny modny kwiat nadający się do nowoczesnych wnętrz. Na polskim rynku jest stosunkowo od niedawna. To bylina naturalnie występująca w Tanzanii i na wyspie Zanzibar. Ogonki liściowe są silnie rozdęte u nasady, nieco zdrewniałe, a na ogonkach wyrastają naprzemianlegle ciemnozielone, grube i błyszczące, jajowato-eliptyczne liście. Tak jak monstera, tak i zamiokulkas zamiolistny dobrze znosi brak słońca, więc sprawdzi się w ciemnym mieszkaniu. Dobrze magazynuje wodę, więc sprawdzi się u zapominalskich osób.

zamiokulkas zamiolistny

Sansewieria gwinejska, wężownica gwinejska

Kolejnym kwiatem doniczkowym, idealnym do nowoczesnego wnętrza jest wężownica gwinejska. Dawniej niedoceniana, dzisiaj często wybierana jest przez architektów. Tworzy rozetę mięsistych, długich liści, przypominających miecz, które są koloru ciemnozielonego z charakterystycznym pręgowanym jaśniejszym wzorkiem oraz jasnozielonymi brzegami. Roślina lubi słońce, jednak sprawdzi się i na stanowiskach półcienistych. Rośnie dość wolno. Uważana jest za jeden z najbardziej wytrzymałych kwiatów doniczkowych.

Figowiec benjamina (Ficus benjamina)

To nieco inny kwiat od powyższych, bowiem należy do rodziny morwowatych. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii. Ma drobne liście, jest bardzo krzaczasty i szybko osiąga spore rozmiary. Wymaga nasłonecznionego stanowiska i jest bardzo wrażliwy na przeciągi. Warto wiedzieć, że figowiec benjamina należy do roślin oczyszczających powietrze.

kwiat fikus banjamin

Palma kencja (Howea forsteriana)

Roślinę najlepiej ustawiać w miejscach jasnych, o dużej ilości światła rozproszonego. Jednak palma kencja jest to dość wytrzymała roślina. Najważniejsze, by nie stała w przeciągu i nie miała stojącej wody w doniczce. To również kwiat domowy, który oczyszcza powietrze. Warto mieć go w domu. Świetnie prezentuje się w dużej donicy w salonie.

palma kencja

Sukulenty

Właściwie trudno wymienić konkretną nazwę. Większość sukulentów nadaje się do nowoczesnych pomieszczeń. Zwłaszcza, jeśli ma się miejsce na kilka różnych – tworzą doskonałą dekorację. Ponadto to rośliny idealne dla zapominalskich – nie trzeba ich często podlewać i dobrze sobie radzą z przesuszeniami. Najpopularniejsze to: Aloes, Eszeweria, Haworsja pasiasta, Pachyweria.

haworsja-sukulent

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to również roślina modna, umieszczana w nowoczesnych wnętrzach, a także – oczyszczająca powietrze. Jako jedyna z wymienionych ma kwiaty – białe, pachnące przypominające skrzydła – stąd nazwa rośliny. Niestety nie jest zbyt łatwa w uprawie. Trzeba dobrze obserwować, czy odpowiada jej ilość wody, nawożenie i nasłonecznienie.

skrzydłokwiat

Odpowiedz