Dynia na Halloween – jak zrobić z niej lampion i do czego wykorzystać miąższ z dyni?

Zbliża się Halloween i mimo, że w Polsce dla wielu nie jest to powód do świętowania, w wielu domach i ogrodach 31. października zapłoną upiorne lampiony wykonane z wydrążonych w środku dyni. Podpowiadamy, jak zrobić taką latarenkę, a także – do czego wykorzystać resztki z dyni, aby się nie zmarnowały w koszu na śmieci.

Dynia na Halloween – co jest potrzebne do jej wykonania?

Nawet jeśli nie jesteśmy za bardzo uzdolnieni manualnie, to nie mamy powodów do obaw. Zrobienie lampionu z dyni nie jest trudne, a od naszych umiejętności zależy jedynie to, czy będzie dość pospolita, czy może stanie się dziełem sztuki. Lampion z dyni nie jest też kosztowny w przygotowaniu. Niemalże wszystko, co jest potrzebne do jego zrobienia znajdziemy w domu, a to, czego brakuje – kupimy bardzo niedrogo.

Do zrobienia dyni na Halloween przyda się:

  • dynia olbrzymia lub hokkaido,
  • ostry nóż,
  • łyżka do wydrążania dyni,
  • miska na miąższ i pestki,
  • mazak do zaznaczenia konturów oczu, nosa, ust lub innych wzorów,
  • świeczki, najlepiej podgrzewacze tealight.

dynie

Jak zrobić lampion z dyni?

Przygotowanie dyni zaczynamy od jej dokładnego umycia, aby nieskazitelnie wyglądała. Następnie u góry, wokoło „ogonka” wycinamy dość duży otwór, tak aby powstała” czapeczka”. Najlepiej robić to pod kątem, aby po wydrążeniu pokrywka nie wpadała do środka.

Kolejnym etapem robienia lampionu jest wydrążenie miąższu i pestek z wnętrza dyni. Najlepiej wykładać je do miski, ponieważ się przydadzą i nie warto ich wyrzucać.

Po wydrążeniu dyni czas na narysowanie na niej wzoru, który chcemy wyciąć. Najpopularniejszy jest oczywiście ten, który zamienia dynię w upiorną głowę. Można jednak „zaszaleć” i wyciąć inny wzór. W Internecie roi się od inspiracji.

Po zaznaczeniu wzoru nadchodzi moment na jego wycięcie. Najlepiej robić to niewielkim, ale bardzo ostrym nożem.

Jeśli dynia jest gotowa, to w jej wnętrzu umieszcza się podgrzewacz tealight. Taki lampion to nie tylko doskonała dekoracja na Halloween, ale również pachnąca latarenka, która daje nastrojowe, przytłumione światło. Świetna ozdoba na jesień.

dynie na Halloween

Co zrobić z resztek z dyni?

Oczywiście nie ma co wyrzucać pestek i miąższu z dyni, ponieważ się przydadzą. Warto wykorzystać je w kuchni.

Pestki dyni przydają się jako dodatek do zup, sałatek i innych potraw. Mają pozytywny wpływ na stan włosów i paznokci. Jeśli robimy lampion z dyni, to ich nie wyrzucajmy. Warto je wysuszyć w piekarniku. Najpierw jednak trzeba je dobrze oddzielić od miąższu i przepłukać. W piekarniku powinny się znaleźć nawet na godzinę na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Raz na jakiś czas należy uchylić drzwiczki, aby wypuścić wilgoć.

A co z miąższem z dyni? Pomysłów jest wiele! Można zrobić oczywiście pumpkin pie, można konfiturę, marynowaną lub mrożoną w postaci purre. Najlepiej sprawdza się jednak zupa-krem. Do jej przygotowania niezbędny jest blender. Musi być bardzo dobrze rozdrobniona. Dzieciom z pewnością zasmakują placuszki z dyni. Wiele osób lubi również muffiny z dynią, ale tu warto wyposażyć się w specjalną blaszkę i silikonowe, wielorazowe foremki.

Wolisz dynię wielorazową? Nie masz czasu lub ochoty na wydrążanie? Możesz zawsze postawić na ceramiczną dynię wielokrotnego użytku.

ceramiczna dynia na Halloween

Odpowiedz