Jakie wybrać oświetlenie na jesień i zimę? Lampy, które ocieplą wnętrze

Jesień i zima to czas ponury – późno wschodzi i szybko zachodzi słońce, przez co w domach jest ciemno i częściej trzeba włączać światło. We wnętrzach spędza się też zdecydowanie więcej czasu niż na dworze, tak więc trzeba zadbać o to, by je dobrze oświetlić i ocieplić, aby nie dopadła nas chandra. Podpowiadamy, na jakie lampy postawić jesienią i zimą.

lampy na jesień

Dlaczego warto dobrze oświetlić wnętrze?

Okazuje się, że perfekcyjny dobór oświetlenia ważny jest nie tylko dla wystroju i sfunkcjonalizowania przestrzeni, ale także… dla naszych nastrojów. Dobrze dobrane lampy zmniejszają skutki braku słońca i światła dziennego, a więc wciąż pozostajemy weseli i mamy mnóstwo energii do działania.

Jak oświetlić mieszkanie na jesień i zimę?

Przede wszystkim ważne jest, by dobrze doświetlić te miejsca, które toną we mroku. Ważne więc są lampy sufitowe. Powinny dać możliwość oświetlenia jak największego obszaru. Jeśli więc mamy połączony salon z jadalniąlampa wisząca nie powinna znajdować się tylko w centralnym miejscu na suficie. Lepiej postawić na dwie – jedną nad stolikiem kawowym, a drugą nad stołem przy którym spożywa się posiłki. W sypialni warto postawić na dekoracyjny żyrandol, a w kuchni, łazience i przedpokoju, jeśli w suficie są halogeny – warto postawić jeszcze na dodatkowe źródło światła. Jakie? O tym poniżej.

Dodatkowe źródła światła w domu

Oczywiście lampy sufitowe to nie wszystko. Jeśli chcemy dobrze doświetlić mieszkanie, by doskonale się w nim czuć nawet w krótkie, pochmurne, jesienne i zimowe dni, powinniśmy postawić na oświetlenie dodatkowe.

W kuchni oprócz żyrandola lub lampek ukrytych w suficie, należy postawić na listwy LED umieszczone pod szafkami. Pozwolą doświetlić blat roboczy. To oczywiście sprawi, że w kuchni będzie się też znacznie lepiej pracować.

W łazience oprócz oświetlenie sufitowego warto zamocować lampy przy lustrze. To, na jakie się postawi zależy od stylu, w jakim jest urządzona. Warto postawić również na oświetlenie LED w suficie lub wokół wanny – sprawdzi się podczas wieczornego relaksu.

taśmy LED

W przedpokoju nie możemy mieć tylko i wyłącznie małych lampek w suficie. To przecież najczęściej pomieszczenie bez okna. Warto doświetlić dodatkowo lustro, a także jeśli hall jest duży – na ścianach powiesić kinkiety.

kinkiet

W sypialni oczywiście królować powinny lampy stołowe umieszczone na stolikach nocnych. To nie tylko świetna dekoracja i oświetlenie pomocnicze np. podczas czytania, ale również sposób na rozświetlenie i ocieplenie całego wnętrza. Zwłaszcza jeśli postawi się na lampy z tekstylnymi abażurami.

W salonie w zależności od jego wielkości, a także wydzielonych stref, trzeba dołożyć oświetlenie dodatkowe na jesień. Warto na stole postawić lampę stołową, nawet niewielką, dającą słabe światło. Koło kanapy nie powinno zabraknąć lampy podłogowej, można również rozważyć zawieszenie kinkietów. Nad telewizorem lub wokół niego dobrze jest postawić na taśmy LED.

lampa sztalugowa

Dekoracyjne oświetlenie na jesień

Oczywiście światło może pełnić również funkcję dekoracyjną. Lampki mogą być modnym dodatkiem do wnętrza, a także dawać przytłumione, ozdobne światło, tworzące intymny, relaksacyjny klimat. Warto dobrać je do stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Uniwersalnym dodatkiem, sprawdzającym się niemalże w każdym pomieszczeniu są lampki Cotton Ball.

lampki cotton balls

W nowoczesnych wnętrzach, ale również do montowania na balkonach, tarasach i w ogrodach, świetnie sprawdzą się lampki w kształcie żarówek, zamontowane również w formie świetlnej girlandy.

lampki w kształcoe żarówek

Odpowiedz