Squash – sport idealny na jesień. Jak zacząć grać w squasha?

Niestety, o ile wiosną i latem mamy zapał do aktywności fizycznej, jesienią i zimą staje się to znacznie trudniejsze. Nie sprzyja temu jesienna szaruga i kapryśna pogoda, która sprawia, że zajęcia outdoorowe odpadają. Jak więc zmusić się do aktywności? Na jaki sport postawić jesienią? Odpowiedź jest jedna: squash. Podpowiadamy, jak zacząć, jakie są korzyści z ćwiczeń i co przyda się do gry.

rakiety i piłki do squasha

Czym jest squash?

Squash to jeden ze sportów rakietowych. Polega na odbijaniu rakietą małej piłeczki o ścianę w taki sposób, aby utrudnić ponowne odbicie jej przez przeciwnika. Rozgrywka odbywa się polu wyznaczonym liniami. Według obowiązujących zasad gra w każdym secie toczy się do 11 punktów. Zdobywa się je w każdej wymianie.

Zalety gry w squasha

Największą zaletą gry w squasha jest to, ile kalorii możemy spalić podczas godzinnego treningu. Okazuje się, że szacunkowo może być to 800-1000 kalorii! To znacznie więcej niż podczas biegania, które dla wielu z nas nie jest niczym przyjemnym.

Gra opiera się na interwałach, tak więc dzięki swojej dynamiczności zmusza nas do bardzo intensywnego wysiłku. To sprawia, że znacznie poprawia nam się kondycja i wydolność organizmu. Taki trening cardio z pewnością wpłynie pozytywnie na dotlenienie organizmu, poprawienie stanu skóry i włosów.

Gra w squasha nie tylko pomaga schudnąć i polepszyć kondycję, ale też ma pozytywny wpływ na zdrowie. Poprawia się krążenie, a więc minimalizuje ryzyko późniejszych problemów z sercem.

To również doskonały trening, angażujący wszystkie mięśnie – w dodatku w jednakowym stopniu. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie wytrzymałości ciała.

Ostatnią z zalet – jest możliwość uprawiania tego sportu niezależnie od warunków pogodowych. Wszak odbywa się w zamkniętych halach. Ponadto nie jest bardzo kosztowny – ceny wynajmuj kortu nie są wysokie.

Warto również dodać, że squash – jak każdy sport poprawia nastrój, tak więc może być ratunkiem przed jesienną chandrą.

Strój do gry w squasha

Przede wszystkim, aby zagrać w squasha należy mieć przygotowany strój sportowy. Z czego się składa?

Z pewnością warto postawić na koszulkę sportową z krótkim rękawem, która wykonana jest z przewiewnego materiału. Dzięki temu wilgoć i pot będą wydalane na zewnątrz. Dobrze, jeśli koszulka ma wstawki z siatki, które dodatkowo zwiększają oddychalność materiału.

Oprócz koszulki w skład stroju do gry w squasha powinny wchodzić spodenki. Najlepiej krótkie, aby nie zgrzać się za bardzo. To ca ważne – nie mogą krępować ruchów, ani utrudniać gry, na przykład przez zsuwanie się.

Ostatnim obowiązkowym elementem stroju powinny być buty sportowe z niebrudzącą podeszwą. Najważniejsze, żeby były wygodne i żebyśmy się w nich nie ślizgali po parkiecie.

Co jeszcze się przyda? Z pewnością z czasem warto jeszcze zainwestować we frotkę na nadgarstek, dzięki której można będzie zetrzeć pot z czoła.

frotki na nadgarstki

Ponadto, ważne są również okulary ochronne. W wielu krajach nie można bez nich grać.

Sprzęt do grania w squasha

Z pewnością na początku nie ma potrzeby kupowania własnego sprzętu, lepiej jest go wypożyczyć na korcie. Z czasem – jest sport się spodoba – można postawić na własny.

Co jest potrzebne do gry w squasha? Przede wszystkim rakieta i piłeczka, a najlepiej kilka. Oczywiście należy dobrać je do umiejętności.

Dla początkujących idealna będzie rakieta do squasha cięższa z dużą powierzchnią główki i mniejszą sztywnością ramy. Dzięki temu nie będzie bardzo obciążać stawów. Z czasem można sięgać po lżejsze i mniejsze.

rakieta do squasha

Piłki do squasha oznaczane są kropeczkami, które wskazują na szybkość piłki. Niebieska jest najszybsza, później mamy czerwoną, żółtą i dwie żółte. Jak je dobierać? Zasada jest prosta – im wolniejsza, tym dla bardziej zaawansowanych graczy, bo gorzej się odbijają.

piłeczki do squasha

Oczywiście, aby to wszystko zapakować, powinniśmy postawić również na specjalną torbę do noszenia sprzętu do gry w squasha.

torba na sprzęt do squasha

Odpowiedz