Jak zrobić fondue? Rozgrzewająca potrawa na jesienne wieczory

Chłodne jesienne wieczory sprzyjają towarzyskim spotkaniom w domach. Aby rozgrzać się nieco podczas rozgrywki w gry planszowe, w czasie oglądania filmów, czy po prostu w czasie domówki, warto postawić na fondue. Czym jest i jak przygotować tę tajemniczą potrawę, dowiesz się z lektury poniższego tekstu.

fondue

Czym jest fondue?

Słowo fondue pochodzi z języka francuskiego „fondre” i oznacza „roztapiać się”. To potrawa, która przygotowywana jest z gorącego, roztopionego sera i białego wina. Samo danie pochodzi z kuchni szwajcarskiej, gdzie górale zimą wykorzystywali w ten sposób suchy ser. Warto wiedzieć, że fondue stało się popularna również we Francji i we Włoszech. Chętnie wybierają ją również i inne narodowości. To proste, a bardzo pożywne i smaczne danie.

Składniki klasycznego fondue

Oczywiście głównym składnikiem klasycznego szwajcarskiego fondue jest sos, wykonany z sera, białego wina, skrobi i przypraw. Jakie sery wybrać? Najlepiej postawić na dwa gatunki. Najczęściej stosuje się ementaler, gruyère lub appenzeller. Oprócz tego niezbędne jest dobre, białe wino. Warto również dodać kirsz. Dzięki dorzuceniu skrobi – najtaniej w postaci mąki ziemniaczanej – potrawa lepiej będzie emulgować i nie będzie się rozwarstwiać. Typowe przyprawy używane do przygotowania fondue to pieprz biały, gałka muszkatołowa i czosnek.

zestaw do fondue

Co przyda się do przygotowania fondue?

Warto wiedzieć, że fondue to danie, które jada się w większym gronie, a w dodatku bezpośrednio z jednego garnka, zwanego caquelon. W sosie zanurza się nabite na widelce pieczywo, warzywa lub mięso. To co ważne – garnek do fondue musi być cały czas podgrzewany, żeby masa nie zastygła. Właśnie dlatego najlepiej kupić specjalny zestaw, w skład którego wchodzi garnek, szpikulce i podstawka na świeczkę tea light lub inne źródło ognia. Oczywiście zakupić można również elektryczny zestaw do fondue. Wtedy sos podgrzewany jest przez grzałkę.

elektryczny zestaw do fondue

Czekoladowe fondue

Alternatywą dla klasycznego, serowego fondue jest czekoladowe. To zasmakuje zwłaszcza dzieciom. Można zachęcić je w ten sposób do jedzenia owoców. Do przygotowania tego typu rozgrzewającej potrawy na słodko, niezbędna będzie oczywiście czekolada – najlepiej gorzka i mleczna, a także śmietana kremówka. Oczywiście również pokrojone na małe kawałki owoce: banany, kiwi, jabłka, maliny, czy truskawki. Świetnie jest wybrać do takiego fondue specjalne ceramiczne naczynie do podgrzewania tea lightem i posiadające szpikulce z długim trzonkiem.

fondue czekoladowe

Odpowiedz