Jak i kiedy robić przetwory na zimę? Przydatny sprzęt do przygotowywania przetworów

Mimo, że niektóre przetwory na zimę można robić już od maja, większość z nas zabiera się za to na przełomie sierpnia i września. Ceny owoców i warzyw są wtedy najniższe. Jeśli jeszcze masz to przed sobą – nie martw się, wiele z nich możesz zrobić nawet w listopadzie. Podpowiadamy, kiedy i jak robić przetwory na zimę, a także co się przyda do ich zrobienia.

przetwory w słoikach

Czym są przetwory?

Robienie przetworów to po prostu proces konserwowania żywności. Najczęściej w domach w ten sposób przygotowuje się owoce, warzywa i grzyby. Stosowane metody to marynowanie, kiszenie, solenie, wekowanie i pasteryzowanie, a także suszenie. Dzięki temu mamy żywność, którą możemy długo przechowywać, a która kupiona jest w sezonie, a więc wtedy – kiedy jest najtańsza i najsmaczniejsza.

Co i kiedy robić? Od września do listopada z pewnością warto zrobić jeszcze ostatnie ogórki, papryki, dynie, patisony, cukinie, grzyby, ale również przetwory z jabłek, gruszek, śliwek, wiśni, borówek, róży, jarzębiny. Warto pomyśleć również o sokach, syropach, kompotach i winie. W wykonaniu przetworów pomocne mogą być przepisy z Internetu i książki kucharskie.

książka kucharska o przetworach

Jak marynować i kisić żywność?

Marynowanie to najpopularniejsza metoda przygotowywania przetworów. Najczęściej w ten sposób robi się warzywa: ogórki i paprykę, a także grzyby. Do ich przygotowania niezbędne są słoiki i metalowe zakrętki oraz pokrywki. Warto zbierać je przez cały rok, albo zakupić nowe. Oprócz nich przygotować należy zalewę z octem.

słoiki z nakrętkami

Zobacz, jakie inne słoiki można kupić na Sprzedajemy.pl

Z kolei jeśli chcemy kisić ogórki, kapustę, a nawet buraki, czy pomidory – zalewa będzie inna, jednak warto również mieć spory zapas słoików. W przypadku kapusty kiszonej przyda się z pewnością beczka kamienna.

beczka do kiszenia kapusty

Co przyda się do robienia konfitur?

Owoce są doskonałe do robienia pysznych dżemów i powideł. Warto robić je regularnie, jak tylko pojawiają się sezonowe, a ich cena staje się niska. Pomocne przy owocach z pestką będzie urządzenie zwane drylownicą. Znacznie przyspieszy pracę. Warto dobrze wyparzyć słoiki i butelki.

garnek do smażenia konfitur

Garnek do konfitur znajdziesz na Sp.pl.

Garnek do smażenia konfitur to akcesorium dzięki któremu znacznie łatwiej będzie nam przygotować wywar z owoców, także przeznaczonych do wina. Jeśli przygotowujemy dużą ilość przetworów, możemy zainwestować w garnek elektryczny do pasteryzacji.

garnek do pasteryzacji

Suszenie warzyw i owoców

Kolejną, nieco odmienną metodą, zapewnienia sobie smacznych owoców, warzyw i grzybów, jest suszenie. Można robić to w piekarniku lub tradycyjnie – rozwieszone przy piecu. Jednak zdecydowanie lepszą opcją jest postawienie na elektryczną suszarkę do owoców. To znacznie szybsze, prostsze i pewniejsze.

suszarka do owoców i warzyw

Suszarki do owoców i warzyw znajdziesz na portalu ogłoszeniowym Sprzedajemy.

Odpowiedz