Renesans gier planszowych, czyli skąd rosnąca popularność planszówek?

Okazuje się, że od kilku lat na polskim rynku obserwuje się wzrost sprzedaży gier karcianych i planszowych, a także wysyp coraz to nowszych tytułów, zarówno popularnych za granicą, zaadaptowanych na nasze potrzeby, jak i polskich tytułów. Skąd ten ewenement? Jakie gry planszowe i karciane najczęściej wybieramy? Jakie są korzyści z grania z planszówki? O tym przeczytasz w poniższym tekście.

gra planszowa

Skąd popularność planszówek?

Wiele osób z pewnością zauważyło, że pojawiła się moda na granie w gry planszowe. Nie tylko obserwuje się ją wśród znajomych i bliskich. Okazuje się, że w dużych miastach organizowane są turnieje gry w konkretne planszówki, a także powstają puby, których walorem są regały uginające się pod ciężarem gier, z których można skorzystać podczas sączenia piwa.

Dlaczego po gry, nazwijmy je „analogowymi”, sięgają nie tylko dzieci, ale także dorośli? Jedna z teorii głosi, że jesteśmy znudzeni i przesyceniu już życiem on-line, nowoczesnymi technologiami i kontaktami wirtualnymi. Chcemy się rozerwać w inny sposób, odchodząc od ekranu komputera i odkładając smartfona. Poza tym – lgniemy do siebie, chcemy budować trwałe relacje, żyć zgodnie z filozofią „hygge”. Znacznie przyjemniej spędza się czas z rodziną lub znajomymi, zasiadając do wspólnej rozgrywki.

Korzyści z grania w gry planszowe

Gry planszowe oprócz tego, że są rozrywką, umilającą nam czas wolny, dają znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim to angażujący nas wysiłek intelektualny. Ponadto sposób na poszerzenie swojej wiedzy i umiejętności, takich jak obserwacja, strategiczne i logiczne myślenie, planowanie, rozwiązywanie problemów. Ponadto grając rozwijamy swoją wyobraźnię, uczymy się przegrywać i sobie z tym radzić, a także nawiązujemy relacje z innymi, socjalizujemy się.

Jakie są najpopularniejsze gry planszowe?

Oczywiście są tytuły, które cieszą się niesłabnąca popularnością od wielu lat. Wśród takich tytułów warto wymienić z pewnością Monopoly i Eurobiznes. To gry oparte na tych samych mechanizmach, jakimi jest handel nieruchomościami. Celem gry jest zebranie jak największej ilości pieniędzy, jednocześnie doprowadzając pozostałych graczy do bankructwa.

Monopoly

Drugą grą, która cieszy się ogromną popularnością i która doczekała się wielu wersji, są Scrabble. Rozrywka polega na układaniu słów z wylosowanych płytek z literami. Celem gry jest zdobycie jak największej ilości punktów, a także niedopuszczenie do wykonywania wysoko punktowanych posunięć przez przeciwnika. Należy więc dobrze anagramować, ale i planować każdy ruch, a także przewidywać posunięcia rywali.

Scrabble

Kolejną grą, która cieszy się popularnością wśród Polaków, jest Dixit. To właściwie bardziej karciane niż planszowe wydanie. Najważniejsze w tej grze jest korzystanie ze swojej wyobraźni. Tylko i aż tyle.

Kolejnym tytułem, który zna większość z nas i chętnie w niego gra, jest bez wątpienia Splendor. W grze tej wcielamy się w renesansowych kupców i zbieramy żetony oraz karty, aby mieć jak największy prestiż.

Następna gra również nie zawiera planszy, jednak warto o niej napisać. Dobble, czyli zestaw okrągłych kart, na których umieszczone są niewielkie symbole, to nauka spostrzegawczości i refleksu. Kompaktowa – sprawdza się nawet w podróży.

Dobble

Grą planszową, która wymaga więcej czasu i miejsca do jej przeprowadzenia, ale podoba się każdemu, jest z kolei Wsiąść do pociągu. Rozgrywka polega na tym, by każdy zbudował linię kolejową łączącą wylosowane miasta.

Wsiąść do pociągu

Z planszówek na uwagę zasługuje także gra Kolejka, przenosząca nas w czasy PRL-u. To świetny sposób na naukę historii. W grze każdy stanie w kolejce, być może nigdy nie otrzymując pożądanego towaru, nawet wdając się w kolejkowe przepychanki.

Kolejka

Kolejna pięknie wydana i bardzo angażująca, ucząca budowania strategii jest gra Osadnicy z Catanu. Każdy ma za zadanie rozbudować swoją kolonię, zbierając dobra naturalne. Gra ma wiele dodatków i rozszerzeń.

Bardzo podobne w mechanice jest 7 Cudów Świata. Rozgrywka trwa 3 wieki, a w każdym musimy zbierać surowce naturalne i rozwijać swoją cywilizację.

Odpowiedz