Alternatywne sposoby parzenia kawy. Jak parzyć kawę inaczej?

Dzisiejsze czasy sprzyjają wszelkim eksperymentom. Ludzie znudzeni starymi metodami szukają nowych sposobów na różnego rodzaju czynności. Jednym z tematów, jaki został wzięty na warsztat, jest parzenie kawy. Wiele osób odchodzi od tradycyjnych metod i zaczyna swoją przygodę w poszukiwaniu nowego smaku, wykorzystując alternatywne sposoby.

kawa i kawiarka

Klasyczne metody parzenia kawy

Do niedawna w większości polskich domów przyrządzało się tzw. „zalewajkę”, kawę parzoną, czy „kawę z gruntem” po prostu zalewając wrzątkiem kubku mieloną kawę i pijąc napar, cedząc fusy przez zęby.

W niektórych domach korzysta się z ekspresów przelewowych, które działają na podobnej zasadzie, jednak fusy zostają w naczyniu, a kawa nalewa się do dzbanka, który może być podgrzewany.

Co nowocześniejsi pasjonaci kawy inwestują w automatyczny ekspres do kawy z młynkiem, kapsułkowe kompaktowe lub dla bardziej wymagających – kolbowe.

Proste alternatywne sposoby parzenia kawy

Jeśli nie chcemy kupować kosztownego ekspresu, a marzy nam się smaczna, aromatyczna kawa, możemy skorzystać z innych sposobów parzenia. Do najprostszych – nie wymagających ani dużych nakładów finansowych na zakup sprzętu, ani ogromnej wiedzy, należy przygotowywanie kawy z użyciem drippera, kawiarki lub french pressa.

Aby zaparzyć kawę w kawiarce należy rozkręcić urządzenie, do dolnego zbiorniczka wlać wodę, a do sitka zmieloną kawę. Całość ponownie się skręca i stawia na kuchence. W górnej części zbiera się napar, po tym jak gotująca się woda pod ciśnieniem przeciska się przez ziarenka.

kawiarka

Jak zaparzyć kawę przy pomocy drippera? Należy położyć go na filiżance i umieścić w nim papierowy filtr, który warto przelać gorącą wodą, by pozbawić go papierowego smaku, ale też ogrzać naczynie. Po wylaniu wody ponownie kładzie się dripper na kubku, razem z tamtym filtrem i do środka wsypuje się kawę. Powoli, niewielkim strumieniem wlewa się tyle wody, by zakryła ziarenka i czeka 30 sekund – to czas tzw. preinfuzji. Następnie okrężnymi ruchami dolewa się resztę wody i czeka, aż przecieknie cała do kubka.

dripper

Dripper znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

French press to szklany dzbanek z tłokiem z gęstym sitkiem. Aby zaparzyć w nim kawę należy wsypać do niego zmielone ziarenka, zalać połową ilością wrzątku, odczekać chwilę i dolać resztkę wody. Po 3 minutach można opuścić tłok i trzeba od razu przelać kawę do filiżanek, inaczej zrobi się gorzka.

french press

Na Sprzedajemy.pl znajdziesz również french press.

Skomplikowane alternatywne sposoby parzenia kawy

Osoby, które lubią eksperymenty, powinny spróbować parzyć kawę przy wykorzystaniu chemexa, aeropressa lub syfonu.

Chemex to naczynie o kształcie klepsydry, działa podobnie do drippera. W jego górnej części umieszcza się papierowy filtr, tak, by w miejscu w którym będzie się lało wodę, miał 3 warstwy. Później, tak jak w dripperze wlewa się wrzątek, by pozbawić go papierowy smaku i by przylegał do ścianek. Wodę należy wylać, jednak ostrożnie, by nie zniszczyć filtra. Potem, tak jak w dripperze – kawa, zalana niewielką ilością wody, preinfuzja i dolanie reszty wrzątku kolistymi ruchami.

Aeropress to mniej znane na rynku urządzenie do parzenia kawy. Niektórzy nazywają je strzykawką. Papierowy filtr umieszcza się w plastikowym sitku i przelewa go wodą, następnie kładzie się tłok z gumową uszczelką na tubie i wsypuje kawę. Gorąca, ale nie wrzącą wodę wlewa się na wysokość ziaren i 30 s, a następnie dolewa jej resztę i miesza. Po upływie kolejnych 30 sekund zakręca się sitko z papierowym filtrem, stawia na filiżance, odwraca się aeropress i przeciskać napar za pomocą tłoczka, aż „syknie”.

Syfon to bardzo kosztowne urządzenie i dość skomplikowane. Oto jak zaparzyć kawę z jego użyciem: należy napełnić dolny pojemnik syfonu wodą i ustawić nad palnikiem, po czym zamontować bawełniany lub papierowy filtr w adapterze, a później zainstalować je w górnym pojemniku. Następnie górne naczynie syfonu włożyć do dolnego, zapalić knot palnika i gotować wodę tak, by przedostała się do górnego naczynia. Tam należy wsypać kawę i zamieszać, gotować 2 minut, po czym wyciągnij palnik spod dolnego naczynia. Gdy kawa spłynie do dolnego naczynia jest gotowa do picia.

Odpowiedz