Jak przetrwać upał? Sprawdzone sposoby na upalne dni

Chociaż w Polsce w tym roku lipiec nie był zbyt upalny, tak pierwsze dni sierpnia dały w kość. Nawet jeśli pogoda się popsuje, warto wiedzieć, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami, zwłaszcza jak wakacyjny wyjazd jeszcze przed nami. Podpowiadamy, jak przetrwać upał.

słońce za chmurami

Jak przetrwać upalne dni w domu lub w biurze?

Jeśli termometry pokazują, że na zewnątrz jest więcej niż 30 stopni, a przed Tobą jest perspektywa spędzenia całego dnia w domu lub w biurze musisz się do tego dobrze przygotować. Przede wszystkim ubiór powinien być na tyle skąpy, na ile możemy sobie pozwolić, warto też pamiętać o tym, by założyć ubrania uszyte z naturalnych tkanin, które są przewiewne i w których się nie zapocimy.

Kolejną kwestią jest picie dużej ilości wody. W dni, w które żar się leje z nieba powinniśmy wypijać nawet 3 litry wody dziennie. Jeśli nie masz nawyku jej picia, to musisz sobie z tym jakoś poradzić. Kup litrową karafkę i zrób sobie cel, że co 4 godziny musisz ją napełnić na nowo, a więc wcześniej opróżnić. Wodę można aromatyzować cytryną lub innymi owocami, czy sokami.

Mimo, że w upał nie ma się apetytu, należy pilnować się i jeść posiłki o stałych porach. Lepiej unikać tłustych dań, a na mieście nie kupować fast foodów z mięsem lub rybą, bo te w upale szybciej się psują.

W pomieszczeniach najlepiej schładzać się klimatyzacją. Oczywiście z rozsądkiem. Różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz domu, biura, samochodu, a ta na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni. Jeśli nie mamy klimatyzacji ściennej, a musimy przetrwać w nasłonecznionym biurze kilka godzin, to możemy pomyśleć o zakupie przenośnego klimatyzatora. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę – rozwiązaniem może być wentylator podłogowy lub biurkowy.

wentylator podłogowy

Poszukaj wentylatora podłogowego na Sprzedajemy.pl.

Jak chronić się przed upałem na mieście?

Prawdę mówiąc najlepiej nie wychodzić z domu w upalne dni, zwłaszcza w okolicach południa. Przestrzegać powinny tego zwłaszcza osoby starsze, ale także kobiety w ciąży i osoby cierpiące na problemy z krążeniem.

Jeśli już musimy gdzieś iść – poruszajmy się zacienioną stroną jezdni, schładzajmy się w cieniu drzew, a także załóżmy nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i miejmy ze sobą butelkę wody.

Poruszając się po mieście samochodem najlepiej unikać korków, a także nie ustawiać klimatyzacji na bardzo niską temperaturę, zwłaszcza często z niego wysiadając. W przeciwnym wypadku może nam się przydarzyć wstrząs termiczny.

Wszelką outdoorową aktywność fizyczną lepiej uprawiać z samego rana lub wieczorem, jak się już nieco ochłodzi.

kapelusz

Jak przetrwać gorące dni na plaży?

Jeśli jedziemy w tropiki lub jedziemy nad polskie morze i o dziwo pogoda dopisuje, a nawet upalny dzień chcemy spędzić nad jeziorem lub na kąpielisku miejskim, również musimy pamiętać o odpowiedniej ochronie.

Nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne to obowiązek. Skórę twarzy i ciała należy pokryć kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, aby uniknąć poparzeń. Picie wody to konieczność, jednak nie jest ona zamienna na alkohol. Lepiej nie pić napojów wyskokowych w upalne dni, zwłaszcza jak się robi to nad wodą.

Dzieciom i psom warto postawić namiot plażowy, w którym będą mogły schronić się przed ostrym słońcem na otwartym terenie, jakim jest plaża, czy trawnik na kąpielisku.

namiot plażowy

Namiot plażowy kupisz niedrogo na Sprzedajemy.

Odpowiedz