Jak urządzić mały balkon w bloku?

Mieszkasz w bloku, ale marzysz o odpoczynku na świeżym powietrzu wśród roślinności? Nic niemożliwego, jeśli tylko masz balkon! Bez dużych nakładów gotówki i umiejętności można mieć swój mały ogródek. Sprawdź, jak można zaaranżować przestrzeń na balkonie i co powinno się na nim znaleźć.

parasole na balkonie

Jaka podłoga na balkon?

Aby miło spędzało nam się czas na balkonie, powinniśmy zadbać o jego podłogę. W jednych blokach jest na niej tylko beton, w innych płytki. Niezależnie od tego, z czego jest wykonana – musi nam się podobać. Jeśli ta, którą mamy obecnie nam nie odpowiada – musimy ją zmienić.

Zrywanie płytek i kładzenie nowych jest czasochłonne i dość drogie. Lepiej położyć coś i je przykryć. Dobrym pomysłem jest terakota. Nie kosztuje wiele, można wybierać spośród wielu kolorów i wzorów, jest wytrzymała.

Można na płytki czy beton położyć drewniany podest kompozytowy, który montuje się z gotowych elementów. Jest prosty w położeniu, nie wymaga wprawy. Drewno świetnie się prezentuje, sprawia że wnętrze wygląda znacznie przytulniej. Niestety wymaga pielęgnacji, gdyż nie jest odporne na warunki atmosferyczne.

podłoga na balkon

Płytki na taras i balkon można znaleźć na Sprzedajemy.pl.

Jak osłonić balkon?

Jeśli nie mamy zabudowanej balustrady balkonu, a chcemy mieć na nim oazę spokoju, to musimy postawić na osłonę. Wybrać można kilka rozwiązań, jednak każde wcześniej ustalić ze spółdzielnią lub zarządem wspólnoty. Inwazyjne jest z pewnością przykręcanie drewnianych sztachetek. Jednak bez wiercenia obejdzie się przy matach bambusowych, płóciennych, czy wykonanych z technorattanu.

mata na balkon

Zobacz, jakie osłony na balkon można kupić na Sprzedajemy.

Jakie meble kupić na balkon?

To, jakie meble wybierzemy na balkon zależy w dużej mierze od tego, jakich jest wymiarów. Na jednym zmieści się tylko krzesełko, na drugim ława i spory stół, a nawet – leżak. Na pewno warto postawić na stolik, żeby móc wygodnie usiąść z kawą, laptopem. Wiele mebli na balkon jest rozkładanych. Dobrze postawić krzesełko, czy leżak i się w nim opalać. Jeśli mamy sporo miejsca możemy rozważyć postawienie kufra, w którym przechowywane będą tekstylia balkonowe.

meble na balkon

Jakie kwiaty na balkon?

Oczywiście na balkonie nie może zabraknąć roślinności. Tę należy dobierać w zależności od tego, na którą stronę świata wychodzi nasz balkon. Begonie, pelargonie, fuksje, bratki – te odnajdą się w skrzynkach. Można pomyśleć również o krzaczku truskawek, czy poziomek. Fantastycznie jest też mieć na swoim balkonie ogródek z ziołami.

Co kupić na balkon?

Co jeszcze warto kupić na balkon? Z pewnością przyda się składany parasol. Warto pomyśleć również o oświetleniu. Zarówno głównym, jak i dekoracyjnym, chociażby w postaci cotton balls. Świetnie sprawdzają się na balkonach latarenki ze świecami w środku.

Można na balkonie rozwiesić hamaku lub powiesić krzesło brazylijskie. Wtedy będzie można się relaksować bujając się.

krzesło brazylijskie

Odpowiedz