Snorkeling, czyli nurkowanie z fajką – jak się do niego przygotować?


Gdy spędzamy urlop nad wodą wielu z nas nie wystarcza samo opalanie się i pływanie. Szukamy innych aktywności. Wśród nich często pojawiają się pływanie kajakiem, pontonem, łodzią lub rowerkiem wodnym, a także wszelkie zabawy na dmuchanych przeszkodach. Jest jednak aktywność, na którą może pozwolić sobie każdy, a która dostarcza świetnych przeżyć – jest nią snorkeling, czyli nurkowanie z fajką. Więcej szczegółów na jego temat znajdziesz poniżej.

nurkowanie z maską

Czym jest snorkeling?

Pod dość tajemniczo brzmiącą nazwą kryje się po prostu znane i przez wielu praktykowane nurkowanie z maską i fajką. To nic innego, jak oglądanie podwodnego świata z zanurzoną twarzą. Osoba dryfuje na powierzchni wody lub spokojnie płynie i obserwuje to, co dzieje się pod nią – rafę koralową, zwierzęta i roślinność. Największym plusem snorkelingu jest to, że mogą go uprawiać nawet osoby nieumiejące pływać.

Jaki sprzęt do snorkelingu?

Aby móc uprawiać snorkeling niezbędna jest maska i fajka (ang. snorkel). Rzeczy te nie kosztują wiele, a także nie zajmują mnóstwo miejsca, więc dobrze jest brać je ze sobą nad wodę. Warto kupić również płetwy, gdyż znacznie ułatwiają poruszanie się po wodzie. Jeśli planujemy często nurkować, także na głębokich wodach, to przyda się koszulka do snorkelingu, a nawet – kombinezon.

kombinezon do nurkowania

Maska do nurkowania – jaką wybrać?

To, co ważne to właściwe dopasowanie maski. Musi dobrze przylegać. Najlepiej kupić wcześniej przymierzając ją w sklepie. Jak to poprawnie zrobić? Należy przycisnąć maskę do twarzy nie zakładając paska na głowę i przycisnąć, by się przyssała, a następnie pochylić się lekko do przodu. Maska musi się chwilę trzymać twarzy. Następnie zakłada się pasek na głowę, by upewnić się, że maska, a właściwie jej silikonowy kołnierz, dobrze przylega do twarzy.

    Do wyboru mamy 3 rodzaje masek:

  • maska z szybą jednolitą,
  • maska z szybą dzieloną (dwa szkła),
  • maska z szybą panoramiczną – ma dodatkowe szybki po bokach, które rozszerzają pole widzenia.

maska-do-snorkingu

Maski do nurkowania znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

Jaką kupić fajkę do snurkowania?

Fajka, inaczej zwana rurką, powinna mieć średnicę 2 cm i długość około 30-35 centymetrów, dopasowywać się do kształtu twarzy. Warto wiedzieć, że po założeniu maski i rurki nie powinna wystawać ponad głową na więcej niż 5-8 cm. Rurka z jednej strony zakończona jest ustnikiem, który może mieć kształt zwykły lub anatomiczny, a z drugiej – zaworkiem uniemożliwiającym wlewanie się do niej wody.

rurka do nurkowania

Płetwy do snorkelingu

Wiele osób nie kupuje płetw, jednak warto to zrobić. Pozwalają na łatwiejsze i szybsze przemieszczanie się. Trudnością może być ich dobre dopasowanie, gdyż występują w rozmiarach S, M, L i XL. Lepiej jednak kupić większe, niż mniejsze. Nie będą spadać i nie utrudnią pływania, a przynajmniej nie obetrą stóp.

płetwy do nurkowania

Na Sprzedajemy.pl znajdziesz płetwy do nurkowania w atrakcyjnych cenach.

Gdzie nurkować z rurką?

Najlepsze miejsca uprawiania snorkelingu to ciepłe wody morskie, ponieważ charakteryzują się dużą przeźroczystością, a także znaleźć wiele zwierząt morskich i roślinności. Najlepiej pojechać do Chorwacji, Grecji, Egiptu, Izraela, Tajlandii lub na Cypr.

Odpowiedz