Jak przygotować auto do wyjazdu samochodem na wakacje?


Dzisiaj wielu z nas jedzie na wczasy własnym samochodem. Kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin drogi autem dzieli nas od pięknych chorwackich, greckich, włoskich plaż. Jednakże taka trasa jest wymagająca nie tylko dla kierowców, ale i ich pojazdów. Podpowiadamy, jak przygotować samochód do długiej podróży i co warto w nią ze sobą wziąć.

kobieta z autem na plaży

Stan techniczny samochodu

Bez wątpienia samochód aby pokonał kilkaset, czy kilka tysięcy kilometrów musi być sprawny technicznie. Najlepiej udać się do autoryzowanego serwisu, jednak to generuje spore koszty. Jeśli nie jesteśmy pewni auta, lepiej to zrobić. Zepsuty samochód zepsuje wakacje. Oprócz sprawnego układu hamulcowego, silnika, akumulatora warto przyjrzeć się pracy świateł – reflektory muszą dobrze świecić. Należy wziąć ze sobą komplet żarówek i bezpieczników (w niektórych krajach ich brak może zakończyć się mandatem). Opony również muszą być w dobrej kondycji. Zużyty bieżnik może wzbudzić wątpliwości u kontrolujących.

żarówki samochodowe

Żarówki samochodowe możesz kupić np. na Sprzedajemy.pl.

Warto sprawdzić również poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych: oleju silnikowego, płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy i do spryskiwaczy. Jeśli jest ich mało – uzupełnić. Z kolei jeśli zbliża się czas wymiany oleju – warto to zrobić przed wyjazdem.

olej silnikowy

Oprócz dobrego stanu technicznego samochodu liczy się również jego dokumentacja. Przegląd techniczny musi być ważny w dniu wyjazdu i podczas całej podróży, tak samo jak i ubezpieczenie OC. Jeśli krajem docelowym lub tranzytowym jest Ukraina, Albania, Białoruś, Macedonia, Bośnia i Hercegowina, Rosja, Mołdawia lub Czarnogóra, należy wystąpić do ubezpieczyciela o wydanie tzw. Zielonej karty – poświadcza OC na terenie krajów spoza Unii europejskiej.

Dodatkowe wyposażenie auta

W samochodzie znaleźć powinna się gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Tyle zgodnie z prawem polskim. Oprócz wspomnianych już zapasowych żarówek i bezpieczników, warto dokupić apteczkę, kamizelkę odblaskową dla kierowcy i pasażerów (te lepiej trzymać w kabinie, nie w bagażniku), koło zapasowe, podnośnik oraz klucz do wymiany. W niektórych krajach należy mieć również linę holowniczą. Lepiej zainwestować w takie wyposażenie, gdyż za granicą mandaty są wysokie i należy je uiścić na miejscu.

kamizelka odblaskowa

Kamizelki odblaskowe znajdziesz m.in. na Sprzedajemy.

Oprócz typowego wyposażenia samochodu warto do auta dokupić uchwyt na nawigację samochodową lub telefon komórkowy, jeśli to on ma nas prowadzić do celu. Dodatkowo niezbędna będzie ładowarka samochodowa. Dobrze jest kupić również osłonę przeciwsłoneczną na szyby, by promienie słońca łatwo nie przedostawały się do wnętrza auta i nie nagrzewały go. Na postojach warto rozkładać specjalna matę na przednią szybę, która odbije promienie słońca.

mata na szybę

Przestrzeń bagażowa

Wyjazd da wakacje wiąże się również z koniecznością przewiezienia dużego ładunku. Zwłaszcza, jeśli jedzie się z dziećmi. Właśnie dlatego należy uprzednio opróżnić bagażnik ze zbędnych rzeczy i dobrze rozplanować rozłożenie bagażu. Najcięższe torby powinny znaleźć się najniżej i na środku komory, a lżejsze wyżej. Warto spiąć bagaż specjalnymi linkami lub sitakami do bagażnika. Roleta w samochodach kombi musi być zasłonięta, by bagaż nie zagrażał pasażerom.

siatka do bagażnika

Jeśli z trudem mieścimy się w bagażniku, to można rozważyć zakup lub wynajem boksu dachowego. On zwiększy nam przestrzeń ładunkową. Należy jednak pamiętać, by nie wystawał poza kontur pojazdu, a jego masa wraz z bagażem nie była wyższa niż zalecana przez producenta samochodu.

bagażnik dachowy

Odpowiedz