Walizka, plecak czy torba – w co i jak się spakować na wakacje?

Wakacje w pełni i większość z nas szykuje się do wyjazdów na wczasy. Największy problem z reguły sprawia pakowanie. Wielu osobom przysparza to stresów. Poniżej podpowiadamy, w co się spakować, w zależności od charakteru wypoczynku – czy lepsza będzie walizka, torba, czy plecak.

kobieta z walizką

Rozsądne pakowanie do walizki

Jeśli na wczasy planujemy wybrać się samolotem, to najlepsze do czego możemy się spakować, to walizka na kółkach. Nie trzeba jej nosić – można za sobą ciągnąć. Dzięki temu można wziąć ze sobą sporo bagażu. Warto wybrać taką, która wykonana jest z wytrzymałego tworzywa. Co więcej, dobrze gdy ma 4 kółka. Równie istotna jest możliwość zapięcia zamka na szyfr lub kłódkę. Jako, że większość przewoźników nakłada ograniczenia w wadze bagażu, to dobrze jest kupić sobie małą wagę stworzona specjalnie po to, by go zważyć. Istotne jest także przytwierdzenie do walizki wizytówki z danymi osobowymi, a także charakterystycznego elementu, jakim mogą być np. odblaskowe sznurowadła – będzie ją łatwiej rozpoznać na „karuzeli” na lotnisku.

Jak spakować walizkę? Należy na samym dole umieścić największe i najcięższe przedmioty, a wyżej te mniejsze i lżejsze. Warto zrolować ubrania – wtedy zajmują znacznie mniej miejsca i się tak nie gniotą. Kosmetyki najlepiej jest spakować do próżniowej kosmetyczki – jeśli ciśnienie je otworzy – nie ubrudzą odzieży i obuwia.

walizka

W co spakować się na podróż samochodem?

Jeśli na wczasy jedziemy autem, to nie ma co pakować się do walizki – zajmuje zbyt wiele miejsca w bagażniku, trudno też ją umieścić w boksie dachowym. Lepiej jest spakować się do miękkiej torby. Warto wybrać taką, która ma wiele przegródek. Dzięki temu zapanuje w niej porządek. Bardzo dobrym rozwiązaniem są torby, które mają osobną przegródkę na obuwie. Dzięki temu jest do niego prosty dostęp, ale też jest odgrodzone od reszty rzeczy.

Plusem toreb jest to, że są znacznie bardziej plastyczne, dzięki czemu można bez trudu wypełnić nimi wolną przestrzeń w bagażniku. Są też lekkie, więc nie dodają kilogramów, gdy chcemy zapakować je do bagażnika dachowego.

torba

Podróż z plecakiem – jak się zapakować?

Jeśli na wakacje chcemy jechać łapiąc stopa lub podróżując różnymi środkami transportu, to najlepszym, na co możemy postawić jest plecak turystyczny. Jego wielkość powinna zależeć od potrzeb. Nie ma co brać zbyt dużego, jeżeli jedziemy na kilka dni, bo wszystko co do niego zapakujemy musimy potem dźwigać. Istotne w przypadku plecaków są innowacyjne systemy nośne, które sprawiają, że znacznie mniej się odczuwa wagę bagażu.

Jak się spakować do plecaka? Warto zrolować ubrania i popakować je do worków strunowych – jeśli plecak zamoknie lub wyleje się w nim napój – pozostaną suche. Poza tym wtedy zajmują mniej miejsca. Na sam dół plecaka należy włożyć duże rzeczy, np. karimatę lub śpiwór, czy buty. Rzeczy, które przydają się w trakcie dnia warto mieć na samej górze lub w bocznych kieszeniach. Lepiej nie troczyć przedmiotów na zewnątrz – zmienia się wtedy środek ciężkości. Jeśli musimy nosić ze sobą namioty lub inny ciężki asortyment – warto rozłożyć go na równe części i podzielić się nim z towarzyszami.

plecak

Odpowiedz