Miejski, górski, szosowy czy trekkingowy – jaki rower kupić?

Coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek, w tym na jazdę na rowerze. Nic dziwnego, w końcu to nie tylko sport, ale także sposób na całkiem przyjemne spędzanie wolnego czasu. Warto wiedzieć, że rower rowerowi nierówny i jego wybór powinien być przemyślany. Jeśli więc chcesz kupić jednoślad, ale nie wiesz na jaki się zdecydować – przeczytaj poniższy artykuł.

rower szosowy

Rower do jazdy po mieście

Od jakiegoś czasu popularne dotąd rowery górskie ustąpiły pierwsze miejsce na podium tym miejskim. Oczywiście w kategorii popularności. Dzisiaj niemalże każda kobieta marzy o rowerze z koszem na przedzie. Zastanawiając się nad zakupem takiego roweru warto wziąć pod uwagę fakt, że rower miejski w istocie jest właśnie do jeżdżenia po mieście. Nie sprawdzi się ani na długich dystansach, ani w trudnym terenie. Jeśli więc chcemy na nim pokonywać krótkie trasy po mieście, gdzie nie ma zbyt wielu podjazdów – będzie to doskonały zakup.

Rowery miejskie charakteryzują się tym, że mają wysoką kierownicę, dzięki czemu ma się na nich wyprostowaną sylwetkę, co zapewnia dobrą widoczność podczas jazdy. Duże i cienkie koła z dość gładkim bieżnikiem z łatwością suną po asfalcie. Komfort podczas jazdy zapewnia szerokie siodełko na sprężynach, a także błotniki i osłona łańcucha, które chronią naszą odzież.

Warto wiedzieć, że rower miejski rzadko kiedy ma przerzutki, czasami można spotkać 3 przełożenia, ale nie dają zbyt dużego komfortu podczas stromych podjazdów. Na wyposażeniu często jest kosz z przodu i bagażnik z tyłu, aby móc przewozić torbę, czy zakupy. Wybierając model dla siebie warto postawić – tyczy się to zwłaszcza panów – na model z ramą damską. To znacznie większy komfort podczas ciągłego schodzenia z siodełka, by przejść przez przejście dla pieszych itp.

rower miejski z koszem

Rowery miejskie znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

Rower górski, czyli popularne MTB

Dawniej rowery górskie traktowane były jako uniwersalne – kupował je każdy. Dla wielu był to błąd, gdyż do jazdy po mieście nie są zbyt komfortowe. To typowe pojazdy do pokonywania trudnych tras. Niewielkie, szerokie koła z dość mocno zaznaczonym bieżnikiem doskonale radzą sobie na żwirze, błocie, wysokich trawach i piasku, jednak nie na asfalcie. To propozycja dla osób, które jazdę na rowerze preferują w lasach i górach. Traktując ją jak dyscyplinę sportową, nie relaks.

Prosta kierownica i wąskie siodełko na jej wysokości wymuszają niemalże leżącą pozycję. Ta sprawdza się właśnie do kontrolowania pojazdu podczas stromych podjazdów i szybkich zjazdów po nierównym terenie, jednak nie należy do najwygodniejszych, ogranicza również widoczność w mieście.

Warto wiedzieć, że rower górski ma bardzo skromne wyposażenie. Stópkę do wygodnego i bezpiecznego stawiania pojazdu, błotnik, bagażnik, a często także i oświetlenie trzeba dodatkowo dokupić i samodzielnie zamontować.

biały rower górski

Dla kogo rower szosowy?

Kolarzówka to nie jest rower dla każdego, a z pewnością nie jest to model dla osób, które z jazdy na rowerze chcą czerpać przyjemność. Tutaj chodzi o pobijanie własnych możliwości, rywalizację z innymi i bicie rekordów. Liczy się szybkość i długie dystanse. To rower dla osób ze sportowym zacięciem.

Rower szosowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do jeżdżenia po asfalcie. Jednak nie w miastach, ale poza nimi – na trasach wylotowych z miast, w górach. Charakteryzuje się przede wszystkim dużymi, ale cienkimi kołami, niemalże pozbawionymi bieżnika. Siodełko jest położone wyżej niż kierownica – bardzo często zaokrąglona w dół, wszystko po to, by obniżyć środek ciężkości i osiągać jak najszybszą prędkość.

Taki rower musi być bardzo lekki, dlatego tak jak w górskim nie znajdziemy w nim zbędnego wyposażenia. Wszystko trzeba dokupić. Oczywiście tylko wtedy, gdy chce się go ujarzmić do codziennej jazdy, a nie bić na nim rekordy.

czerwony rower szosowy

Zobacz jakie rowery szosowe oferują sprzedający na Sprzedajemy.pl

Złoty środek, czyli rower trekkingowy

W sprzedaży znajdziemy rowery, który łączą w sobie cechy każdego z powyższych, choć bardziej górskiego i miejskiego. Trekkingi, bo o nich mowa, mają dość cienkie i duże koła, ale o niewielkim bieżniku – coś pomiędzy szosowymi a górskimi (najczęściej 28 cali). Dzięki temu pozwalają na komfortową jazdę zarówno po asfalcie, jak i nie utwardzonym terenie. Pozycja na rowerze jest zbliżona do tej na miejskim. Wszystko dzięki wysokiej, wyprofilowanej kierownicy i szerokiemu, wygodnemu siodełku.

Rower przeznaczony jest do pokonywania długich dystansów, także wielodniowych. Możliwe jest zamontowanie na nim specjalnych sakw do transport rzeczy. Wszystko dzięki wytrzymałemu bagażnikowi. W takim rowerze znajdziemy również oświetlenie na dynamo, osłonę łańcucha, błotniki.

Rower trekkingowy jest doskonalą propozycją dla osób, które jeżdżą zarówno po mieście, jak i na wycieczki, które uwzględniają trudniejsze trasy – nie po asfalcie. Mają dobrej jakości osprzęt. Warto jednak wiedzieć, że są dość ciężkie.

rower trekkingowy

Odpowiedz