Co zabrać na piknik? Jak zorganizować posiłek w plenerze?

Piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Jednym z lepszych pomysłów na wyjście we dwoje, z rodziną lub znajomymi jest zorganizowanie pikniku we własnym ogrodzie, w pobliskim parku lub na łące w lesie. Podpowiadamy, co warto zabrać ze sobą i jak zorganizować posiłek w plenerze.

piknik

Jaki powinien być koc piknikowy?

Jedną z niezbędnych rzeczy podczas pikniku jest koc. Musi być duży. Najlepiej sprawdzi się taki o wymiarach 200×200 cm. Wtedy każdy wygodnie usiądzie i będzie miał przestrzeń do wypoczynku i jedzenia. Warto postawić na specjalny koc piknikowy, który jest dość gruby, a od spodu jest wykończony tkaniną, do której nic się nie przyczepia. Taki znacznie łatwiej wytrzepać. Ponadto, specjalne koce piknikowe składają się niemalże na płasko – mają formę teczki.

Oprócz koca na którym się usiądzie można wziąć także lekki pled, którym okryjemy się, gdy zrobi się chłodno, albo się zdrzemniemy po posiłku. Z tego samego powodu warto pomyśleć o poduszkach. Dadzą większy komfort przy siedzeniu na ziemi.

koc piknikowy

Koc piknikowy znajdziesz na Sprzedajemy.pl.

Jaki kosz na piknik?

Kolejną niezbędną podczas pikniku rzeczą jest kosz piknikowy. Można postawić na składany tekstylny lub zwykły wiklinowy i włożyć do niego wszystko to, co niezbędne. Można kupić specjalny kosz piknikowy, który często ma kształt walizki, w której nie tylko pomieści się jedzenie, ale także naczynia. Taki zestaw świetnie się prezentuje.

Jeśli jednak nie chcemy kupować kosza piknikowego, możemy zabrać jedzenie i napoje do zwykłego wiklinowego pojemnika. Warto wtedy pamiętać o jednorazowych talerzykach i sztućcach. Z pewnością przydadzą się też serwetki.

kosz wiklinowy na piknik

Na Sprzedajemy.pl oferowane są najrozmaitsze kosze piknikowe.

Jak zapakować jedzenie w plener?

Na piknik najlepiej nie brać żywności, która może się rozmrozić, a także takiej, która smakuje wyłącznie na gorąco. Lepiej postawić na potrawy i przekąski, które z powodzeniem można jeść zimne i w plenerze. Jedzenie lepiej zapakować do plastikowych pojemników próżniowych przez wielu zwanych lunch boxami, słoików i woreczków strunowych. Lepiej unikać tych jednorazowych, czy zawijania żywności wyłącznie w folię, gdyż te niewystarczająco ochronią potrawy podczas przenoszenia. Szkoda, by się rozlały lub zgniotły.

Jakie napoje na piknik?

Na pikniku, czy w ogóle latem, idealnym napojem są lemoniady, kompotyi koktajle– wszystko na bazie owoców. Jak zabrać picie w plener, by nie tylko się nie rozlało, ale także świetnie się prezentowało? Idealna wydaje się szklana karafka z zamknięciem, a nawet lepiej – szklany słoik z kranikiem. Takie naczynie zrobi wrażenie!

szklany słój z kranem na lemoniadę

Napoje warto serwować nie w papierowych kubeczkach, gdyż te na kocu mogą się przewracać. Zdecydowanie lepiej jest postawić na szklane, zakręcane słoiki z uchem z których pije się przez słomki. Takie szklaneczki, tak jak słój z kranikiem „zrobią klimat”.

szklany słoik z uchem i slomką

Co warto zabrać na piknik?

Oczywiście oprócz koca, kosza z naczyniami, jedzenia i picia jest jeszcze wiele niezbędnych rzeczy, które warto wziąć na piknik. Z pewnością będzie to nakrycie głowy, krem z filtrem przeciwsłonecznym, a także środek odstraszający komary.

Ponadto warto wziąć żel antybakteryjny do rąk i/lub chusteczki nawilżane, aby obmyć w warunkach polowych dłonie przed i po jedzeniu. Należy wziąć ze sobą również worki na śmieci, aby posprzątać po pikniku.

Jakie atrakcje podczas pikniku?

Samo jedzenie podczas pikniku to za mało. Warto dłużej posiedzieć na kocu na świeżym powietrzu z rodziną lub znajomymi i wspólnie spędzić ten czas. Świetnie do tego sprawdzą się karty i gry planszowe. Jeśli jednak wolimy nieco większą aktywność – warto wziąć ze sobą rakiety i lotkę do badmintona, piłkę lub frisbee.

Odpowiedz